1397-12-28
سینمای جهان

معرفی فیلم Source Code کد منبع ساخته‌ی دونکان جونز

فیلم Source Code یا کد منبع ساخته‌ی دونکان جونز ، کارگردان خوش قریحه ای است که در سال ۲۰۰۹ اولین فیلم بلندش با عنوان ماه به اکران درآمد و بی شک می توان گفت ماه یکی از بهترین فیلم های همان سال بود. در فیلم Source Code ، جونز این دفعه سراغ سوژه‌ی سفر در زمان رفته است.

فیلم Source Code یا کد منبع ساخته‌ی دونکان جونز ، کارگردان خوش قریحه ای است که در سال ۲۰۰۹ اولین فیلم بلندش با عنوان ماه به اکران درآمد و بی شک می توان گفت ماه یکی از بهترین فیلم های همان سال بود. در فیلم Source Code ، جونز این دفعه سراغ سوژه‌ی سفر در زمان رفته است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Stranger than Fiction ، اگر زندگی‌مان یک داستان باشد…

معرفی فیلم Source Code

به تعبیری می توان فیلم Source Code را نتیجه ی آمیزش “روز موش خرما”،” سریال ۲۴” و مجموعه فیلم های ماتریکس دانست. فیلم کد منبع به سری فیلم های علمی تخیلی هیجان انگیز متعلق است که تنها در واقعیت مجازی حرف اول را می زند و بیشتر نمایان گر یک وضعیت ذهنی است تا یک وضعیت جسمی و فیزیکی. در فیلم Source Code ، مسائل علمی همچون: تکنولوژی کد منبع، فرضیات مکانیک کوانتوم، جهان های موازی و جهان واقعی، ترکیب مدارهای الکترومغناطیس مغز و.. مطرح شده است ولی با این حال، فیلم Source Code به آن هوشمندی ای که وانمود می کند نیست و برعکس تمام تلاش هایش در بحث اثباتی و استدلالی ناکام می ماند. گرچه به عنوان یک اثر علمی/ تخیلی کلاسیک، در هر حال یک ایده ی علمی را مطرح می کند و بعد حول آن به بررسی احتمالات و امکانات می پردازد اما در اصل ایده ی علمی مطرح شده در فیلم Source Code ، علمیت چندانی ندارد و مخاطب هم نباید زیاد آن را جدی بگیرد. چیزی که در فیلم کد منبع حائز اهمیت است، وجه هیجانی یا تریلری آن است که بسیار حساب شده و عالی از کار درآمده است. علم در فیلم Source Code صرفا بهانه ای است برای جذاب تر کردن قصه ی مردی که در تلاش است تا گذشته را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Chernobyl Diaries خاطرات چرنوبیل ساخته ی برادلی پارکر

معرفی فیلم Source Code

معرفی فیلم Source Code

کولتر استیونز کاراکتر اصلی ناگهان از خواب می پرد و ذهنش شروع می کند به کنکاش. او می داند که عضو ارتش آمریکاست و در افغانستان خدمت می کند. در واقع استیونز استارت زننده ی فیلم است زمانی که تازه از یک چرت کوتاه بلند می شود و پی میبرد که سرنشین یک قطار مسافربری در شیکاگو است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Beyond the Hills آن سوی تپه ها ساخته ی کریستین مونجیو

داستان فیلم Source Code تا حدی گیج کننده و پرپیچ و خم است ولی با این حال از سیر علی معلولی خارج می شود. در منطق داستانی نقص های زیادی دیده می شود. با تمام این ها، ایده های جالبی در فیلمنامه ی بن ریپلی وجود دارد. گام و ضرباهنگ بالای فیلم کد منبع به هیچ وجه اجازه نمی دهد که تماشاگر دچار خستگی و ملال بشود و لحظه ای از فیلم دور بماند، آنچه مهم به نظر میرسد این است که فیلم Source Code یک هسته ی پرتپش معمایی و هیجانی دارد. اصل قضیه این است که یک شخصی در یک مدت زمان بسیار محدود باید تروریست را بیابد و گرنه سومین شهر بزرگ آمریکا روی هوا خواهد رفت. قضیه ی مشکل هویتی و پروژه ی کد منبع و نقش مشکوک دکتر هم تنها به عنوان حواشی فیلم مطرح هستند و به اصطلاح پیاز داغ فیلم را شکل می دهند. لذت بردن از فیلم Source Code در گرو فهم وجوه علمی تخیلی اش نیست. فیلم کد منبع بسیار پر انرژی است. جیک جیلنهال یک انتخاب هوشمندانه برای ایفای نقش است و او در واقع تکیه گاه و لنگر اصلی فیلم Source Code است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک درامی با عشق نامتعارف از Paul Morrison

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا