دانستنی‌های سلامتی

منابع طبیعی اسید فولیک چه غذاهایی هستند؟

منابع طبیعی اسید فولیک

منابع طبیعی اسید فولیک چه غذاهایی هستند؟ بیشتر زنانی که قصد بارداری دارند و یا در این دوران به سر می برند از قرص های اسید فولیک و یا منابع طبیعی آن استفاده می کنند.

اسید فولیک نام عنصری است که خانم ها بیشتر از آقایان با آن آشنا هستند. این عنصر سازنده شکل دیگری از ویتامین B9 است که مهمترین عامل تنظیم فولات در خون می باشد. بیشتر زنانی که قصد بارداری دارند و یا در این دوران به سر می برند از منابع طبیعی اسید فولیک یا قرص های اسید فولیک استفاده می کنند. این بار در نت نوشت با منابع طبیعی اسید فولیک آشنا می شویم.

ویتامین B9 یا اسید فولیک؟

اسید فولیک شکل مصنوعی ویتامین B9 است. فولات یک شکل زیست پذیر و کاملا طبیعی دارد و نقشی بسیار سازنده در کنترل فولات در گردش خون دارد. این عامل سبب می شود مواد مغذی در خون بهتر جذب شوند و از نقوص لوله عصبی در نوزادان رخ ندهد. به همین خاطر به بیشتر زنان باردار توصیه می شود این ویتامین را مدتی قبل از باردار شدن و حتی تا زمان تولد نوزاد مصرف کنند. منابع طبیعی اسید فولیک هم وجود دارند.

کمبود اسید فولیک چه می کند ؟

بسیاری از مواقع به دلیل کمبود این ویتامین در بدن نشانه هایی را مشاهده می کنیم که می تواند در اثر مرور زمان مشکل ساز باشند و می بایست سریعا جبران شده و یا فرد تحت درمان قرار گیرد. از جمله عوارض کمبود اسید فولیک می توان به خستگی مزمن، زخم های کوچک دهانی، مشکلات هضم غذا، سیستم ایمنی ضعیف، رنگ پریدگی، کم خونی، سفید شدن مو و . . . اشاره کرد. بنابراین در صورتی که دچار این عوامل هستید با پزشک خود در مورد کمبود این ویتامین نیز مشورت داشته باشید. بهترین راه کار جهت جبران اسید فولیک استفاده از مکمل های فولات و یا مصرف منابع طبیعی اسید فولیک می باشد. مواد غذایی نارنجی رنگ، سبزیجات برگ سبز تیره، گریپ فروت، کلم بروکلی، توت فرنگی، لوبیا ، عدس، آووکادو، بامیه، تخمه آفتابگردان، مارچوبه، گل کلم، چغندر، کرفس، رزماری، ریحان، گوجه فرنگی، پاپایا، بادام، هویج و فلفل قرمز از منابع طبیعی اسید فولیک هستند.

سبزیجات برگ سبز تیره از منابع طبیعی اسید فولیک

بیشتر سبزیجاتی که دارای برگ های پهن و سبز تیره می باشند مانند اسفناج دارای میزان بالایی فولیک می باشند. به عنوان مثال دریک فنجان اسفناج بین ۷۵ تا ۲۵۰ میکروگرم اسید فولیک وجود دارد.

غذاهایی با رنگ نارنجی

منابع طبیعی اسید فولیک

بهترین راه کار جهت جبران اسید فولیک استفاده از مکمل های فولات و یا مصرف این دسته از مواد غذایی می باشد. مواد غذایی نارنجی رنگ، سبزیجات برگ سبز تیره نیز کمک می کند.

هر یک واحد میوه یا ماده غذایی که رنگ نارنجی داشته باشد ۱۰ % نیاز روزانه بدن برای فولیک اسید را تامین می کند. گریپ فروت نیز به همین ترتیب است. هر یک عدد گریپ فروت ۴۰ میکروگرم یعنی در حدود ۱۰ % نیاز روزانه بدن به فولیک اسید را برطرف می سازد.

کلم بروکلی

یک فنجان کلم بروکلی ۲۶% نیاز روزانه فولیک اسید را تامین می کند. این سبزی یکی از بهترین منابع طبیعی اسید فولیک است.

لوبیا

انواع لوبیاها میزان بالایی اسید فولیک دارند. در هر یک فنجان لوبیا حدودا ۱۵۰ تا ۳۰۰ میکروگرم فولیک اسید موجود است.
نخود فرنگی و عدس هم از جمله غذاهایی هستند که سرشار از فولیک اسید می باشند. نخود فرنگی ۱۰۰ تا ۱۳۰ میکروگرم فولیک اسید و عدس ۳۶۰ میکروگرم فولیک اسید دارا می باشند.

تخم مرغ

زرده تخم مرغ بیشتر از سفیده دارای فولیک اسید است. یک فنجان زرده تخم مرغ در حدود ۲۵% نیاز روزانه بدن به فولیک اسید را تامین می کند.

توت فرنگی

توت فرنگی از منابع خوب و بزرگ فولیک اسید می باشد. اگر شما یک فنجان توت فرنگی در طی روز مصرف کنید ۲۰ میکروگرم فولیک اسید را به بدن خود رسانده اید.

گل کلم

هر یک فنجان گل کلم ۵۵ میکروگرم فولیک اسید به همراه دارد.

کرفس

کرفس نیز از سبزیجات برگ پهن سبز محسوب می شود که از بهترین منابع طبیعی اسید فولیک است. ۱ فنجان کرفس تقریبا ۱۰% نیاز بدن شما را تامین می کند.

ریحان، هویج، گوجه فرنگی، پاپایا و فلفل قرمز همگی از میزان بالایی فولیک اسید برخوردار هستند که مصرف روزانه آن ها برای افرادی که قصد بارداری داشته یا در این دوران به سر می برند حتما توصیه می شود. باقی افراد نیز از این مواد غذایی می بایست استفاده کنند تا دچار اختلالات کمبود فولیک اسید نشوند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا