1398-02-29
سینمای ایران

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ ؛ کمدی پرفروش و سخیف

در این نوشته می خواهیم به نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ به کارگردانی سامان مقدم و با بازی بازیگرانی چون رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، حسام نواب صفوی و … بپردازیم.

در این نوشته می‌خواهیم به نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی سامان مقدم و با بازی بازیگرانی چون رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، حسام نواب صفوی، سیروس گرجستانی، امیر حسین آرمان، رضا ناجی، علی قربان زاده و … بپردازیم. با نت نوشت همراه باشید.

تیزر فیلم نهنگ عنبر ۲

 

بیشتر بخوانید: نقد فیلم مصادره کاری از مهران احمدی، مصائب و بد شانسی های یک پدر و پسر

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ ؛ کمدی پرفروش و سخیف

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ را این چنین آغاز می‌کنیم که موفقیت فیلم نهنگ عنبر ۱ محصول سال ۱۳۹۳ کارگردان آن یعنی سامان مقدم را به این فکر انداخت که قسمت دوم این فیلم کمدی را بسازد. غافل از آن که این فیلم به لحاظ محبوبیت نمی تواند موفقیت نهنگ عنبر ۱ را به دست آورد. داستان نهنگ عنبر ۱ از این قرار بود که ارژنگ صنوبر با بازی رضا عطاران از جوانی اش عاشق دختری به نام رویا با بازی مهناز افشار بوده است اما به دلایل مختلفی نمی تواند با او ازدواج کند. در نهنگ عنبر ۲ که به نام نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا هم معروف است سرانجام این فراق چند ساله به وصال منتهی می‌شود و ادامه‌ی داستان …

بیشتر بخوانید: نقد فیلم لاتاری ساخته‌ی محمدحسین مهدویان ترویج خشم و توهین به ایران

پوستر فیلم نهنگ عنبر ۲

پوستر فیلم نهنگ عنبر ۲

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ را این چنین ادامه می‌دهیم که این فیلم کمدی به شدت سخیف بعد از فیلم سینمایی هزار پا فیلمی کمدی به کارگردانی ابوالحسن داوودی، دومین فیلم کمدی پر فروش تاریخ سینمای ایران شده است. روایتی فاقد چارچوب که فقط به دلیل بازیگرانش افسار کلیشه را به دست گرفت و فروش زیادش را به رخ بقیه‌ی فیلم هایی که همزمان با آن روی پرده‌ی سینماها بودند، کشاند. رضا عطاران نقش اصلی فیلم است، عطارانی که به پولسازترین بازیگر کمدی سینمای ایران در طی این سال های اخیر شهره است. با این وجود او در این فیلم بازی قابل قبولی را از خود نشان نمی دهد. لازم به ذکر است که متاسفانه در این برهه‌ی زمانی، ابتذال در سینمای کمدی ایران به یک ترند تبدیل شده است که شرط لازم و کافی برای آوردن مخاطب خنده پرست برای دیدن فیلم های این چنینی به سالن های سینما است. کارگردانان کمدی نمونه بارز این جمله هستند: “من مبتذل می‌سازم، پس هستم.”

بیشتر بخوانید: نقد فیلم هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داوودی، هزار تکه ی بی سرانجام

نمونه‌ی حاضر و آماده‌ی این ابتذال فیلم هزار پا است که بعد از گذشت بیش از ۴ ماه به دلیل فروش فراوان هنوز بر پرده‌ی سینماهای تهران و شهرستان هاست. سکانسی که سارا بهرامی مجبور به در آوردن کلید از جیب رضا عطاران است، عرق شرم بر مخاطب خاص می‌نشاند در حالی که خنده‌ی مخاطب عام از فرط شعف به سوی آسمان روانه می‌شود و دیوار سالن سینما را به لرزه می‌اندازد.

مهناز افشار و ویشکا آسایش در نمایی از فیلم نهنگ عنبر 2

مهناز افشار و ویشکا آسایش در نمایی از فیلم نهنگ عنبر ۲

در نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ این مهم نباید از قلم بیفتد که رفت و برگشت های فراوان فیلم به شدت به پاشیدن شیرازه‌ی فیلمنامه منجر شده است. بخش هایی از زندگی ارژنگ و رویا که در نهنگ عنبر ۱ روایت نشده است و حتی لزومی به روایتشان در نهنگ عنبر ۲ هم احساس نمی شود، نمونه‌ی بارز نقص در روایت است. حتی نهنگ عنبر ۲ در خرده روایت ها هم موفق نیست و به موارد غیر ضروری می‌پردازد. حتی می‌توان گفت ساخت نهنگ عنبر ۲ جدا از سود اقتصادی اش از لحاظ محتوایی یه شکست بزرگی برای عوامل آن تلقی می‌شود. مگر چند بار قرار است مخاطب به سر و شکل مردمان سال های دهه‌ی ۶۰ بخندد؟

بیشتر بخوانید: نقد فیلم دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی ، پرسش هایی که بی پاسخ می مانند!

بیشتر بخوانید: نقد فیلم سوء تفاهم از احمدرضا معتمدی ، فم فتلی ایرانی با تنالیته های آبی

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ را این طور به پایان می‌رسانیم که پایان بندی فیلم، مخاطب را به طرز شوکه کننده ای با یک پایان دراماتیک مواجه می‌کند. اتفاقی که مخاطب بعد از پایان فیلم و خارج شدن از سالن سینما هم لزوم حادث شدن آن را نمی تواند درک کند.

درباره‌ی تغییرات نهنگ عنبر ۲ باید اشاره کرد که به گفته‌ی سامان مقدم این فیلم هم از ممیزی بی نصیب نمانده است. او در اکران خصوص فیلم اش درباره‌ی این موضوع این چنین گفت:

«چیزی که امروز می‌ بینید، لاشه‌ی فیلم ماست و خود آن چیزی نیست که می‌ بینید.»

بیشتر بخوانید: نقد فیلم بمب، یک عاشقانه کاری از پیمان معادی , در ستایش عشق و زندگی در زیر بمب باران جنگ

حال در نقد فیلم نهنگ عنبر ۲ سوال این است که اگر این فیلم مشمول این سانسورها نمی شد آیا اتفاق پر طمطراقی قرار بود در روند فیلمنامه بی افتد یا فقط این صحبت سامان مقدم ناشی از توپ را در زمین دیگری انداختن و سلب مسئولیت از کمدی ضعیفش است؟

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲

نقد فیلم نهنگ عنبر ۲

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا