اخبار تکنولوژی

داستان عکس عجیب و غریب از زبان انیشتین چیست؟

وقتی اسم آلبرت انیشتین به گوشتان می خورد اول چه چیزی به ذهن شما می رسد؟ تئوری معروف نسبیت خاص یا فرمول مشهور E=mc2 ؟ و یا جایزه ی نوبلی که به خاطر کشف اثر فتوالکتریک دریافت کرد؟ بسیاری از افراد با شنیدن اسم انیشتین به یاد آن عکس عجیب و غریب این دانشمند سرشناس می افتند که در آن زبان خود را از دهان خارج ساخته است! برای چنان شخصیت برجسته با انبوهی از کشفیات و نظریه های علمی، دیدن چنین عکسی از زبان انیشتین کمی احمقانه به نظر می آید، اما وقتی شما شرح آن واقعه را بشنوید درک آن کمی قابل فهم تر می شود.

Arthur Sasse / UPI / AFP
Arthur Sasse / UPI / AFP

یک زبان درازی بدموقع!

تصویری که گاردین “احتمالا یکی از مشهورترین عکس های مطبوعات از شخصیت های مهم قرن بیستم” نامیده است، در تاریخ ۱۴ مارس ۱۹۵۱ روز تولد انیشتین گرفته شده است. انیشتین در حالیکه مشغول جشن گرفتن ۷۲ سالگی خود در دانشگاه پرینستون بود با هجوم انبوهی از عکاسان مواجه شد و به طور قابل درکی از لبخند زدن در کل آن شب خسته شده بود!

وقتی که او در حال ترک مراسم بود و در صندلی عقب اتومبیل بین دکتر  Frank Aydelotte، رئیس سابق موسسه مطالعات پیشرفته در دانشگاه پرینستون و همسر دکتر Aydelotte به نام Marie Jeanette نشسته بود با گروه دیگری از خبرنگاران و عکاسان مواجه شد. انیشتین حوصله نداشت! فریاد زد: بس است دیگر! اما آن ها گوش نکردند. بدون عصبانیت زیاد و شاید کمی از روی لج بازی، انیشتین زبانش را به سمت جمعیت دراز کرده و سریع رویش را برگرداند. Arthur Sasse از UPI بسیار خوش شانس بود که توانست از این اتفاق فوق العاده کوتاه عکس برداری کند.

اگرچه انیشتین این حرکت را آن شب انجام داد اما او همیشه مرد نازنینی بود. او این عکس ناگهانی Sasse را بسیار دوست می داشت و از UPI درخواست ۹ نسخه از آن را کرد که می توانسته از آن ها برای کارت های تبریک شخصیش استفاده کند. بسیاری از آن ها برش خورده بودند تا عکس فقط شامل چهره ی خود او باشد و خالق آن تصویر سنتی معروفی شده اند که امروزه ما می شناسیم.

یکی از آن عکس ها که باقی مانده و خود انیشتین برای یک خبرنگار امضایش کرده در سال ۲۰۱۷ در یک حراجی به قیمت ۱۲۵۰۰۰ دلار به فروش رفت. برای دیدن عکس های کلاسیک UPI می توانید سری به “Picture This!: The Inside Story and Classic Photos of UPI Newspictures” بزنید.

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا