دانستنی‌های سلامتی

محققان می گویند آزمایش کولونوسکوپی باعث نجات جان تان خواهد شد!

تحقیقات پرشکی که همین چند روز پیش منتشر شد اعلام کرد : آزمایش کولونوسکوپی باعث نجات انسان ها می شود. در نت نوشت امروز از اهمیت کولونوسکوپی بعد از ۵۰ سالگی بیشتر بدانید و در صورتی که حتی قبل از ۵۰ سالگی پزشک آن را برایتان تجویز می کند آن را کم اهمیت تلقی نکنید.

اهمیت کولونوسکوپی

بررسی ۰۰۰ر۲۵ نفر که طی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ تحت درمان ناشی از سرطان روده بزرگ بودند نشان داد انجام آزمایش کولونوسکوپی بعد از ۵۰ سالگی ضرورتی است که با تشخیص به موقع به راحتی می توان سرطان روده بزرگ را درمان کرد. از ۰۰۰ر۲۵ نفر بررسی شده ۰۰۰ر۵ نفر بر اثر سرطان روده بزرگ فوت کردند در حالی که حتی یک بار هم آزمایش کولونوسکوپی انجام نداده بودند.

دکتر چارلز کاهی Dr. Charles Kahi مولف تحقیق اعتقاد دارد کولونوسکوپی باعث تشخیص بموقع و درمان موفقیت آمیز سرطان روده بزرگ می شود. به همین دلیل محققان به افراد بعد از ۵۰ سالگی توصیه می کنند حداقل سالی یک بار این آزمایش را انجام دهند. گروه تحقیق به افراد کمتر از ۵۰ سالی که سابقه ارثی ابتلا به سرطان دارند توصیه می کنند حتی در سنین پایین تر نیز این آزمایش را انجام دهند.

کولونوسکوپی چیست؟

روش عکسبرداری از روده بزرگ که با بیهوشی نیم ساعته توسط پزشک فوق تخصص گوارش انجام می گیرد، لوله ای قابل انعطاف و مجهز به دوربین است که از معقد وارد روده بزرگ می شود و با امکان بررسی دقیق و جزء به جزء روده با دقت بسیار سلامت یا وجود پولیپ یا تومورهای خوش خیم و بدخیم را نشان می دهد.

انجام سالانه این آزمایش برای افراد بالای ۵۰ سال خطر مرگ در اثر ابتلا به سرطان کولون یا روده بزرگ را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش می دهد.

دکتر اندرو چان Dr. Andrew Chan پزشک دانشگاه هارواد که تحقیقات را بازنگری نمود اعلام کرد تعجبی ندارد  افرادی که آزمایش کولونوسکوپی را بموقع انجام می دهند شانس بیشتری برای زنده بودن دارند. زیرا بعد از ۵۰ سالگی احتمال بروز انواع سرطان ها بخصوص سرطان کولون یا روده بزرگ در فرد افزایش می یابد که با انجام این تست به راحتی می توان در مراحل اولیه بیماری را تشخیص و آن را به طور کلی ریشه کن و درمان کامل نمود.

در مواردی که سرطان کولون به موقع تشخیص داده نشود، مشاهده شده حتی با برداشتن تومورهای سرطانی، در بیشتر موارد شخص ناچار به استفاده از کیسه برای تخلیه مدفوع شده یا با انتشار سرطان به سایر نقاط بدن، اعضا دیگر بدن شخص مثل کبد دچار سرطان شده و شخص بر اثر ابتلا به سرطان های دیگر می میرد.

در صورتی که ناراحتی دستگاه گوارش دارید، یبوست شدید و مزمن دارید، سابقه بیماری سرطان بخصوص سرطان دستگاه گوارش در خانواده وجود دارد یا بالای ۵۰ سال سن دارید حتما این آزمایش را انجام دهید.

منبع:

WebMD.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا