دانستنی‌های سلامتی

محققان می‌گویند این ماده غذایی افسردگی را به زانو در می آورد!

قارچ های توهم زا داروهای ضد افسردگی را تحت الشعاع قرار داده و موجب درمان افسردگی ‌می‌شوند

محققان می‌گویند این ماده غذایی افسردگی را به زانو در می آورد! طبق یک تحقیق جنجال برانگیز که اخیراً انجام و در نشریه‌ Neuropharmacology  منتشر شد، سیلوسایبین (Psilocybin) یک ترکیب موجود در قارچ های توهم زا ) ممکن است برای درمان افسردگی بالینی بهتر از داروهای ضد افسردگی صنعتی عمل کند.

طبق یک تحقیق جنجال برانگیز که اخیراً انجام و در نشریه‌ Neuropharmacology منتشر شد، سیلوسایبین (Psilocybin) یک ترکیب موجود در قارچ های توهم زا ) ممکن است برای درمان افسردگی بالینی بهتر از داروهای ضد افسردگی صنعتی عمل کند.

طبق گفته‌ محققان درمان با سیلوسایبین ماده موجود در قارچ های توهم زا ممکن است با افزایش ارتباطات عاطفی موجب کاهش افسردگی شود. برخلاف داروهای ضد افسردگی SSRI  (مهارکننده‌های بازجذب سروتونین) که در بسیاری از افراد باعث تشدید احساسات عمومی می‌شود، این ماده چنین خاصیتی ندارد. بخش عمده‌ داروهای ضد افسردگی تجویز امروزی داروهای SSRI  هستند.

درمان با قارچ های توهم زا

قارچ های توهم زا

داروهای SSRI  به منظور تاخیر در جذب سروتونین در مغز طراحی شده‌اند و باعث تولید مواد شیمیایی «شادی زا» می‌شوند.

یکی از ایراداتی که به داروهای SSRI  وارد می‌شود تشدید احساسات است. محققان دریافته‌اند که سیلوسایبین در واقع مدار‌های مغز را تنظیم می‌کند. این امر احتمالاً به جای فریب مغز، بیماران را به شرایط ذهنی طبیعی برمی‌گرداند.

محققان آثار  فوق ­العاده‌ سیلوسایبین را در اسکن مغزی ۲۰  بیمار که دوزهایی از آن را دریافت می‌کردند، مشاهده کردند.

پزشکان بیماران را (از مبتلایان به افسردگی ناشی از تحمل دارویی متوسط تا شدید) که چهره‌ هر یک نشانگر احساسات متفاوتی بود، به یک­دیگر معرفی کردند. این کار برای محک توانایی آنان در درک رابطه‌های احساسی انجام شد.‌ نه­ تنها اکثر بیماران کاهش علامت‌های افسردگی را به عنوان نتیجه‌ی این بیماری گزارش کرده‌اند، بلکه اسکن مغزی آن‌ها نیز نشان از افزایش فعالیت‌های مغزی در پاسخ به تصاویر داشت. این سیگنال‌ها که موجب عملکرد طبیعی مغز می‌شود در افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، وجود ندارد.

عجیب آن که تقریباً در نیمی از بیماران تا پنج هفته پس از درمان، هم­چنان آثار مفید آن باقی بود.

Roseman  گفت: «من معتقدم که مواد قارچ های توهم زا قادر به درمان زخم‌های عمیق روحی‌ هستند و باور دارم که با مطالعه‌ی نوروسایکوفارماکولوژی این بیماران می‌توان توانایی‌های این داروها را بهتر شناخت.»

وی افزود: «فاز دوم تحقیقات شامل یک گروه کنترل و یک گروه SSRI  و فاصله زمانی بین درمان و مشاهده هم طولانی‌تر خواهد بود.»

تنها شما نیستید که از افسردگی رنج می‌برید.

پیش از تغییر روند درمان، حتماً با روان­شناس یا پزشک خود مشورت کنید. هیچ گاه داروهای ضد افسردگی خود را ناگهانی یا بدون نظارت پزشک قطع نکنید.

 

 

نویسنده: ملیکا رضایی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا