1398-01-03
ادبیات جهان

صبحانه در تیفانی اثر ترومن کاپوتی

صبحانه در تیفانی

داستان صبحانه در تیفانی یکی از محبوب ترین داستان های بلند معاصر در جهان است که به قلم ترومن کاپوتی (۱۹۸۴-۱۹۲۴) داستان نویس معاصر آمریکایی است.

داستان صبحانه در تیفانی یکی از محبوب ترین داستان های بلند معاصر در جهان است که به قلم ترومن کاپوتی (۱۹۸۴-۱۹۲۴) داستان نویس معاصر آمریکایی است. کاپوتی با انتشار داستان صبحانه در تیفانی در سال ۱۹۵۸ به موفقیت چشمگیری رسید. در سال ۱۹۶۱ بلیک ادواردز کارگردان سینما، فیلمی را با اقتباس از داستان صبحانه در تیفانی ساخت. در این فیلم که فیلم بسیار محبوب و مشهوری نیز از کار در آمد، ستاره ی هالیوود، ادری هپبورن ایفای نقش کرده است. از دیگر آثار ترومن کاپوتی می توان به در کمال خونسردی، تابوت دست ساز، درخت شب و موسیقی برای آفتاب پرست ها اشاره کرد.

صبحانه در تیفانی اثر ترومن کاپوتی

صبحانه در تیفانی توسط یک نویسنده ی جوان و به صورت اول شخص روایت می شود. این نویسنده در ابتدای داستان با شخصی به نام جو بل که کافه داری در نیویورک است بعد از مدت ها هم صحبت می شود. آن دو راجع به زنی که مدت ها است از او بی خبر هستند حرف می زنند. پس از آن است که نویسنده داستانی را از گذشته روایت می کند، داستان حول محور زنی جوان می گذرد. این زن که در زمان شروع داشتان ۱۹ -۲۰ ساله است، در همسایگی نویسنده جوان زندگی می کند. او زندگی عجیبی دارد و روابطش به نوعی پیچیده است. داستان از معرفی شخصیت هالی گولایتلی آغاز می شود.

بیشتر بخوانید: رمان کنستانسیا نوشته‌ی کارلوس فوئنتس

شخصیت او معرفی می شود و بعد شاهد رابطه ی او با نویسنده و دیگر آدم های داستان هستیم. اما به نظر می رسد که صبحانه در تیفانی تنها داستان شخصیت هالی گولایتلی است زیرا باقی آدم های داستان تنها در سایه معرفی می شوند و این معرفی نیز بسیار کوتاه است.

هالی گولایتلی که تبدیل به یک شخصیتی ماندگار در ادبیات و سینما شد، فردی بی وطن است. بی وطن بدین معنا که در طول داستان مخاطب تنها رگه هایی از گذشته ی وی پیدا می کند تا این رگه ها را به یکدیگر پیوند بزند و شخصیت چند وجهی هالی گولایتلی را بهتر شناسایی کند. او مایل نیست از گذشته ی خود حرفی بزند. از تمام اعضای خانواده ی هالی، مخاطب تنها برادرش فرد را می شناسد که این شناخت هم بسیار کم رنگ و در این حد می ماند که خواننده متوجه علاقه ی وافر هالی به او می شود.

بیشتر بخوانید: یک روز از زندگی زنی که لبخند می زد نوشته‌ی مارگارت درابل

هالی گولایتلی برخوردی دوستانه دارد اما ناگهان می تواند به شیری وحشی بدل شود. این شخصیت از لحاظ روانشناختی بسیار پیچیده است. هالی را می توان شخصیتی بدیع در عین حال تکرار شده در سینما و ادبیات دانست. زنی زیبا و جوان که روابط و زندگی هنجار شکنانه ای دارد و در عین حال دارای روحی ماجراجو و حتی لطیف است. اما چه چیز است که نوع شخصیت تکرار شده در سینما و ادبیات باز هم می تواند برای مخاطب جذاب باشد؟ هالی گولایتلی در داستان صبحانه در تیفانی ممکن است مخاطب خود را به یاد دیگر شخصیت های مشابه او در فیلم ها و کتاب های دیگر بیندازد اما این اتفاق احتمالا چیزی از جذابیت هالی گولایتلی برای خواننده کم نمی کند.

شاید جذابیت همیشگی این شخصیت به دلیل ملموس بودن و واقعی بودن او است. وجود او سراسر مملو از تضاد است که این تضادها هیچ کدام به شکلی اغراق گونه ی نمایشی روایت نمی شوند. مخاطب در مواجهه با هالی گولاتلی به احتمال زیاد او را با تمام وجود درک می کند. این درک می تواند با کنجکاوی و علاقه مندی همراه باشد. او زنی جسور و تا حدی باهوش به نظر می رسد اما زمانی که خود را در مخمصه ای پیچیده و خطرناک قرار می دهد ناگهان تمام آن ذکاوت و تیزی شخصیت او زیر سوال می رود. انگار هالی در جاهایی از زندگی خود را به صورت ناخودآگاه به گونه ای تنبیه می کند. در آخر می توان گفت هالی گولایتلی با تمام ویژگی های پر ضد و نقیض خود توانسته که همچنان با گذشت سال ها یکی از جذاب ترین شخصیت های دنیای ادبیات باقی بماند.

بیشتر بخوانید: وقتی نیچه گریست نوشته اروین یالوم

ترومن کاپوتی ۱۹۸۴-۱۹۲۴

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا