اخبار تکنولوژی

تلگرام بلاک چین Telegram Blockchain چیست؟

تلگرام بلاک چین (Telegram Blockchain) چیست؟

مدت‌ها ست که بحث در باب نسخه‌ای از تلگرام که به سبب استفاده از پلتفرم بلاک چین امکان فیلتر شدن ندارد زیاد است و بر طبق حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد گویا قرار است تا کم تر از ۱۰ روز دیگر شاهد عرضه‌ی این نسخه از تلگرام با عنوان تلگرام بلاک چین باشیم.

۱۳+

پس از گذشت حدود سه هفته از فیلتر تلگرام، هنوز هم بحث‌ها در باب این پیام‌رسان فراوان اند. این پیام رسان، که تا پیش از فیلتر شدن حدود ۴۰ میلیون کاربر در ایران داشت، محبوب‌ترین پیام رسانی ست که تا کنون در ایران مورد استفاده قرار گرفته و به همین دلیل است که حتی پس از فیلتر شدن نیز بخش عمده‌ای از کاربران از آن کوچ نکرده‌اند. جالب اینجاست که یکی از اهداف اصلی مسئولان از فیلتر تلگرام نیز عملی نشده، یعنی کوچ کاربران به پیام رسان‌های بومی، و در واقع حتی آنان که دیگر از این پیام رسان استفاده نمی کنند نیز روی به استفاده از سایر پیام رسان‌های خارجی، از جمله واتس اپ، آورده‌اند. اما در این بین، مدت‌ها ست که بحث در باب نسخه‌ای از تلگرام که به سبب استفاده از پلتفرم بلاک چین امکان فیلتر شدن ندارد زیاد است و بر طبق حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد گویا قرار است تا کم تر از ۱۰ روز دیگر شاهد عرضه‌ی این نسخه از تلگرام با عنوان تلگرام بلاک چین باشیم. سوایِ آن که این ماجرا حقیقت دارد یا نه، یعنی سوای این که این نسخه از تلگرام عرضه خواهد شد یا نه، بیایید نگاهی داشته باشیم به چیستی این نسخه (البته در صورت ساخت و عرضه) و ببینیم که تلگرام بلاک چین Telegram Blockchain چگونه می‌تواند در برابر فیلترینگ مقاومت به خرج دهد. با ما در نت‌نوشت همراه باشید.

پلتفرم بلاک چین چیست؟

قبل از اینکه به چیستی تلگرام بلاک چین بپردازیم باید بگوییم که  بلاک چین پلتفرمی ست که مدتی پس از اختراع توسط یک یا چند نفر با نام مستعار Satoshi Nakamoto، به خوبی مورد استفاده قرار گرفت و اولین استفاده از آن نیز برای بیت کوین بود؛ ولی در حال حاضر فناوری‌های دیگری نیز از آن استفاده می کنند.

نام این پلتفرم حاوی Block (یعنی بلوک) و Chain (یعنی زنجیره) است و از این رو آن را با نام زنجیره بلوکی نیز می‌خوانند. این پلتفرم در واقع یک سیستم ثبت و توزیع اطلاعات است، اما مهم‌ترین خصیصه‌ی این پلتفرم در غیر متمرکز بودن آن است. هر آن چیزی که در آن وجود دارد متأثر است از چیزهای دیگر، و در واقع ارتباطی با کل مجموعه دارد. برای توضیح ملموس‌تر این‌گونه بایستی گفته شود که بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌ها ست که اطلاعات در هر یک از این بلوک‌ها ذخیره می‌شوند. اما نکته اینجاست که هر بلوک از یک «هش» برخوردار است و هر بلاکی نیز متأثر از هش بلوک قبلی است. از این رو با تغییر اطلاعات یک بلوک، هش آن بلوک تغییر کرده و از آن جا که بلوک بعدی از هش این بلوک و بلوک بعدیِ بعدی از هش بلوک بعدی متأثر است، کل مجموعه دچار تغییر می‌شود.

این کل ماجرا نیست، باقی ماجرا این است که اطلاعات بلاک چین صرفاً در یک سرور خاص نگهداری نمی‌شوند و در واقع در سرورهای متعددی از جمله سیستم کاربران ذخیره می‌شوند و از این رو حتی با تغییر یک هش و پس از آن به روز رسانی سایر هش ها نیز نمی‌توان کل مجموعه را به حالت اول بازگرداند.

تلگرام بلاک چین Telegram Blockchain چیست؟

حال تلگرام می‌خواهد از این پلتفرم استفاده کرده تا هم به دنیای ارز دیجیتال وارد شود و هم آن که بتواند به نسخه‌ای غیر قابل فیلتر یا همان تلگرام بلاک چین تبدیل شود تا دیگر در کشورهایی همانند روسیه و ایران شاهد فیلتر تلگرام نباشیم.

در تلگرام بلاک چین امکان استفاده از ارزهای دیجیتال و همچنین انجام تبادلات مالی فراهم خواهد بود و همین ماجرا نیز می‌توانند موجب جالب به نظر رسیدن این نسخه از تلگرام شود.

تلگرام بلاک چین در واقع همان تلگرامی ست که از آن با نام شبکه باز تلگرام نام می‌برند. از آنجا که در نوشتاری دیگر به شبکه باز تلگرام اشاره کرده‌ام، در اینجا سخن درازی نمی کنم و مستقیماً شما را برای اطلاعات بیش‌تر در باب شبکه باز تلگرام به لینک Telegram Open network ارجاع می‌دهم.

سخن آخر

در حال حاضر سخن‌ها در باب تلگرام بلاک چین بسیار است و کارشناسان داخلی و خارجی اظهارات ضد و نقیضی در مورد موفقیت تلگرام بلاک چین داشته و دارند. با این حال بایستی منتظر ماند و دید که آیا اصلاً تلگرام بلاک چین منتشر می‌شود و اگر شد بایستی دید آیا توانایی عبور از فیلترینگ و پس از عبور مقاومت در برابر فیلترینگ را دارد یا نه؟

منابع مورد استفاده:

cryptoticker

the-blockchain

icowatchlist

۳ دیدگاه

3 دیدگاه

 1. Avatar

  خدمت گستر

  ۲ خرداد ۱۳۹۷ at ۰:۵۸

  مقاله خوبی بود
  اگه چنین کاری انجام بشه معادلات به هم خواهد ریخت

  ۳+
 2. Avatar

  سارا

  ۲ خرداد ۱۳۹۷ at ۸:۲۵

  تلگرام بلاگ چین یک شایعه هست شما چرا باور کردید. همچین چیزی وجود نداره. اون که فکر میکنید تلگرام ضدفیلتر و بلاکچین هست در واقع تون گرام هست که برای پول مجازی تلگرام هست یک چیزی مثل بیت کوین. الکی دلتون رو برای تلگرام بلاک چین ضدفیلتر خوش نکنید.

  ۰
  • آرش شمسی

   آرش شمسی

   ۲ خرداد ۱۳۹۷ at ۱۶:۴۳

   از نظر شما این‌گونه برمیاد که مطلب رو مطالعه نفرمودید. لطفاً ابتدا متن رو تا به انتها مطالعه کنید.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا