حیوانات خانگی

بارداری سگ: سگ باردار چه نشانه‌هایی دارد؟

امروزه علاقه مردم نسبت به نگهداری حیوانات خانگی افزایش یافته و محبوبیت این کار، روز به روز روندی سعودی دارد. در پی این اتفاق، باید اطلاعات پیرامون این مسائل رو به افزایش رود. در این مطلب، نکاتی درباره بارداری سگ و علائم ناشی از آن و شناخت آن‌ها گفته می‌شود. پس در ادامه برای شناختن سگ باردار و علائم بارداری سگ با نت نوشت همراه باشید.

بارداری سگ

تشخیص بارداری سگ تا چند هفته آخر، دشوار است. زمانی که شکم بزرگ است، امکان اشتباه بیشتر است. بهترین راه تشخیص بارداری سگ این است که‌ کیس را نزد دامپزشک ببرید، اما آگاهی تغییرات جسمی و رفتاری که در سگ اتفاق می‌افتد نیز برای تشخیص مفید است. سگ‌های باردار برخی از علائم حاملگی را در اوایل، اواسط و اواخر بارداری نشان می‌دهند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] غذای سگ: مغذی ترین سبزیجات و میوه‌ها کدامند؟

بررسی تغییرات فیزیکی جهت تشخیص بارداری سگ

۱- بررسی تغییر رنگ نوک پستان

یکی از اولین نکات نشان دهنده احتمالی بارداری سگ ، این است که نوک پستان، صورتی باشد. این تغییر باعث می شود نوک پستان‌ها رنگی شاداب تر از حالت طبیعی و حالتی برجسته تر داشته باشند. این علامت می تواند ۲ تا۳ هفته پس از تشکیل تخم ایجاد شود.

۲- به تغییرات بدن آگاه باشید.

شکل بدنی سگ باردار تا نیمه دوم بارداری تغییر نمی کند. بین حدود ۴-۵ هفتگی، کمر او شروع به ضخیم شدن می کند و شکمش برجسته می شود.

۳- جیره غذایی را قبل از موعد افزایش ندهید.

سگ باردار باید در ماه سوم بارداری، غذایش افزایش یابد، اما بسیاری از صاحبان، تمایل به افزایش زودرس غذا دارند. کالری اضافی منجر به تجمع چربی در شکم سگتان می شود، که اغلب باعث اشتباه در تشخیص حاملگی می شود. برای شخص ناشی، تشخیص شکم بزرگ به دلیل چربی با شکم بزرگ به دلیل وجود نوزاد غیر ممکن است.

۴- نظارت بر تغییرات جزئی بدن

در یک سوم نهایی دوران بارداری سگ (۶ تا ۹ هفتگی) شکم سگ، گرد و بزرگ می‌شود. غدد پستانی آن شروع به رشد و تورم کرده، و آماده تولید شیر می شوند.

۵- دقت در حرکت توله سگ

در آخرین ماه (سومین ماه) بارداری سگ ممکن است حیوان قادر به حس کردن حرکت توله ها در رحم باشید. اگر کف دست خود را در کنار شکم قرار دهید، جایی که نازک تر است، ممکن است حرکت را احساس کنید. اگر نمی توانید چیزی را احساس کنید، نا امید نشوید. احتمالاً توله سگها در عمق شکم مادر هستند و هر توله سگ در حال شنا در یک کیسه مایع است، بنابراین همیشه نمی توان حرکت او را احساس کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

در ماه سوم بارداری سگ ممکن است قادر به حس کردن حرکت توله ها در رحم باشید. اگر کف دست خود را در کنار شکم قرار دهید، جایی که نازک تر است، ممکن است حرکت را احساس کنید.
در ماه سوم بارداری سگ ممکن است قادر به حس کردن حرکت توله ها در رحم باشید. اگر کف دست خود را در کنار شکم قرار دهید، جایی که نازک تر است، ممکن است حرکت را احساس کنید.

مشاهده تغییرات رفتاری جهت تشخیص بارداری سگ

۱- انتظار تغییرات شدید را نداشته باشید.

همه سگ ها به طور فردی به بارداری واکنش نشان می دهند. برخی ممکن است ساکت تر و خسته تر از قبل باشند، اما یک سگ بیمار نیز ممکن است آرام باشد، بنابراین این علامت پیش بینی کننده بارداری، غیر قابل اعتماد است. سگ ماده معمولاً تا انتهای ماه اول بارداری، معمولی رفتار می کند. در ماه دوم و سوم بارداری اندازه سگ باعث می شود که جابجایی او سخت شده و ممکن است بخواهد بیشتر بخوابد.

۲- انتظار می رود اشتها تغییر کند.

در پایان بارداری، رحم سگ رشد می‌کند و شکمش بزرگ تر می‌شود. او قادر نیست وعده‌های غذایی با حجم زیاد بخورد و شما باید وعده‌های کم حجم اما به دفعات زیاد برای او آماده کنید.

۳- حواستان به لانه سازی باشد.

نزدیک تولد بچه ها، مادر شروع به لانه سازی می کند، او یک پتو یا لباس را در لانه خود قرار می دهد تا محیطی گرم و ایمن برای بچه هایش باشد. زمان دقیق لانه سازی از  ۲-۳ هفته تا ۲-۳ روز مانده به  تولد، متغیر است.

بیشتر بخوانید: تربیت سگ ، چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

اگر معتقدید که سگ شما باردار است، لازم است برای برطرف کردن تردیدتان به دامپزشک مراجعه کنید.
اگر معتقدید که سگ شما باردار است، لازم است برای برطرف کردن تردیدتان به دامپزشک مراجعه کنید.

تشخیص حرفه‌ای بارداری سگ

۱- مراجعه به دامپزشک

اگر معتقدید که سگ شما باردار است، لازم است برای برطرف کردن تردیدتان به دامپزشک مراجعه کنید. روش های مختلفی وجود دارد که دامپزشک می تواند بارداری را به طور قطعی تایید کند.

۲- انجام معاینه فیزیکی

دامپزشک، شکم سگ را به آرامی مورد بررسی قرار می‌دهد. او با لمس شکم (لمس از بیرون بدن) می‌تواند در برخی موارد بچه‌ها را احساس کند. با این حال، این کار، بسیار سخت تر از آن است که به نظر می‌رسد؛ زیرا ممکن است نوزاد با مدفوع موجود در روده اشتباه شود و برعکس!

زمان ایده آل برای لمس بچه‌ها بین ۲۸ تا ۳۵ روز پس از آبستنی است. قبل از این، تفاوت لازم وجود ندارد که دامپزشک بتواند بچه‌ها را احساس کند و برای بارداری نظر دهد. علاوه بر این، بچه‌ها ممکن است با چیزهایی مثل غذای داخل روده نیز اشتباه گرفته شوند.

۳- بررسی ضربان قلب

در اواخر دوران بارداری سگ (هفته ۶ به بعد)، دامپزشک می‌تواند ضربان قلب جنین را با نگه داشتن گوشی پزشکی روی شکم سگ بشنود. با این وجود، انجام این معاینه بسیار دشوارتر از نوزادان انسانی است؛ به دلیل خش خش خز پوست سگ و اینکه شکم سگ ها صاف نمی‌باشد.

۴- انجام آزمایش خون

استاندارد طلایی برای تست بارداری سگ توسط دامپزشک و  برای تایید وجود یک هورمون به نام Relaxin171 انجام می شود. اعتبار هورمون، تنها پس از روز ۲۸ بارداری قابل قبول است.

اگر تست قبل از این تاریخ انجام شود، ممکن است نتیجه آزمایش اشتباه شود (منفی کاذب)، یعنی زمانی که شما معتقدید سگ حامله نیست، در حالی که او واقعا حامله است. نتیجه مثبت در هر زمان، حتی قبل از روز ۲۸، حاملگی را تایید می کند.

۵- سونوگرافی انجام دهید.

روشی که می‌تواند خیلی سریع بارداری سگ را تایید کند، اولتراسوند است. اگر فردی که اولتراسوند می‌کند، ماهر باشد، می‌تواند از روز ۱۶ به بعد توله‌ها را روی اسکنر تشخیص دهد. در یک سگ آرام، اسکن می‌تواند بدون آرام بخش انجام شود. برای اسکن باید موهای شکم سگ زده شود تا برای اولتراسوند تماس خوبی با پوست شکم برقرار شود.

۶- استفاده از اشعه ایکس

با استفاده گسترده از سونوگرافی، نیاز به اشعه X در حاملگی کاهش یافته است. دلیل اصلی استفاده از اشعه ایکس در اواخر بارداری، شمارش تعداد توله های موجود در رحم است.

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

سگ، ممکن است هیچ علائمی از بارداری را در ۲-۳ هفته اول نشان ندهد (که دوره سوم بارداری است). اشتهای او باید باقی بماند.
سگ، ممکن است هیچ علائمی از بارداری را در ۲-۳ هفته اول نشان ندهد (که دوره سوم بارداری است). اشتهای او باید باقی بماند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] بیماری های سگ: رایج‌ترین بیماری سگ‌ها همراه با روش‌های درمان

تشخیص نشانه‌های بارداری زودرس

۱- صبور باشید!

سگ، ممکن است هیچ علائمی از بارداری را در ۲-۳ هفته اول نشان ندهد (که دوره سوم بارداری است). اشتهای او باید باقی بماند. در روز ۲۱، می‌توانید به لثه‌های مادر توجه کنید. اگر جفت گیری انجام شود، لثه‌ها به جای صورتی، سفید می‌شوند.

این تغییر رنگ به این دلیل است که جنین در رحم او قرار دارد و خون در رحم جمع می‌شود و به لثه‌ها نمی‌رسد، بنابراین برای یک یا دو روز، لثه هایش سفید می‌شوند. هیچ موردی برای نگرانی راجع به بارداری سگ نیست، اما اگر بعد از ۲ روز ادامه داشت، با دامپزشک تماس بگیرید.

۲- توجه به تغییرات رفتاری

بارداری سگ باعث تغییر سطوح هورمون‌ها می‌شود و این برای هر سگ، متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است ساکت تر از حد معمول باشند، بعضی دیگر ممکن است مهربان تر و ملوس تر باشند، و برخی تنهایی را ترجیح می‌دهند.

۳- دنبال علائم دیگر بیماری باشید.

در حالی که تغییر ظاهری و رفتاری سگ می‌تواند حاملگی را نشان دهد، این علائم می‌تواند نشان دهنده بیماری باشد. بنابراین، شما باید هر گونه علائم بیماری، مانند از دست دادن اشتها، استفراغ، اسهال، سرفه، عطسه و یا تخلیه واژن را بررسی کنید.

اگر سگ جفت گیری کند و بعد از چند روز یا چند هفته غذا نخورد، این احتمالاً مربوط به حاملگی نیست و باید توسط دامپزشک بررسی شود.

نویسنده: شادان هاشمی

منبع: + + +

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

      1. سلام هاپوی من چند روزه جفت گیری کرده و از همون روز تا الان که سه روز گزشته هیچی نخورده جز اب اونم بالا میاره باید چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا