دانستنی‌های سلامتی

۱۰ راه حل خانگی برای شکستگی مو

برای ترمیم در ابتدا شیوه های آسیب رسان به موهایتان را متوقف کنید

برای جلوگیری از شکستگی مو نباید موهای خود را با گرما و مواد شیمیایی مواجه کنید،  همچنین از شانه کردن بیش از حد مو، بستن محکم مو و شانه کردن موهای خیس خودداری کنید. روغن نارگیل، روغن آرگان و کره ی دانه ی کوپوآسو باعث کاهش از دست رفتن پروتئین مو و تقویت مو می شوند.

برای جلوگیری از شکستگی مو نباید موهای خود را با گرما و مواد شیمیایی مواجه کنید،  همچنین از شانه کردن بیش از حد مو، بستن محکم مو و شانه کردن موهای خیس خودداری کنید. روغن نارگیل، روغن آرگان و کره ی دانه ی کوپوآسو باعث کاهش از دست رفتن پروتئین مو و تقویت مو می شوند. استفاده از تخم مرغ غنی از پروتئین و ماسک موزی مو می تواند کمک کننده باشد. مرهم موم زنبور عسل، روغن کرچک و روغن زیتون به صورت تضمینی به شکنندگی مو پایان می دهد. در ادامه همراه نت نوشت باشید تا مهمترین راهکار های خانگی برای رفع مشکل شکستگی مو را بررسی کنیم.

برای ترمیم در ابتدا شیوه های آسیب رسان به موهایتان را متوقف کنید

برای ترمیم در ابتدا شیوه های آسیب رسان به موهایتان را متوقف کنید

روش های ترمیم شکستگی مو در خانه

 • شیوه های آسیب رسان به مو را متوقف کنید
 • موهای خود را بیش از حد شانه نزنید
 • استعمال روغن آرگان
 • ماساژ سر با روغن نارگیل
 • استفاده از ماسک موزی مو

آیا خشکی بیش از حد و آسیب به مو باعث ترک و شکنندگی مو شما می شود؟ شکستگی مو در اغلب موارد نتیجه ی استفاده از مواد شیمیایی خشن است که باعث از دست رفتن پروتئین یا دست کاری نادرست مو می شود. همچنین رژیم غذایی متعادل در سالم و براق ماندن مو نقش دارد.

نبود مواد مغذی و عادت غذایی ناسالم می تواند بر وضعیت موهای شما تاثیر بگذارد. در موارد شدید، خشکی و شکنندگی مو می تواند به یک موضوع پزشکی مانند کم کاری تیروئید اشاره داشته باشد.

علاوه بر این در اینجا چند راهنمایی ساده اما موثر برای تقویت مو رفع شکنندگی ناخوشایند مو ارائه می شود.

 1. پرهیز از شیوه های آسیب رسان به مو

موهای آسیب دیده به راحتی می شکنند، از دستگاه های فر کننده ی مو، صاف کننده های مو یا اتوی مو یا خشک کن ها استفاده نکنید که باعث گرم و ضعیف شدن موهای شما می شوند، در حقیقت تابش بیش از حد نور خورشید نیز می تواند به مو آسیب بزند. بنابراین اگر شما مجبور به استفاده از این محصولات هستید، نباید در درجه ی تنظیمی بالا و همچنین روی موهای خیس استفاده کنید.

و همیشه مراقب دستورالعمل ها باشید و از آن ها پیروی کنید، مواد شیمیایی خشن در رنگ کردن و مرتب کردن مو و محصولات متداول، مو را مستعد شکنندگی می کند.

 1. موهای خیس را شانه نزنید

مو های خیس نسبت به مو های خشک به دلیل الاستیسیته ی بالا راحت تر می شکنند.  شانه کردن و حتی خشک کردن شدید و خشن مو با حوله می تواند دلیل آسیب باشد، اگر موهای شما صاف است بگذارید مقداری خشک شود سپس با ملایمت با شانه ای که دندانه های آن عریض است موهای خود را شانه کنید، اگر موهای فر و یا دارای بافت ویژه ای دارید، راحت تر این است که از شانه با دندانه های عریض در وجود مقداری رطوبت مو های خود را شانه کنید.

 1. متوقف کردن قانون ۱۰۰ بار دست کشیدن به موها در روز

“مو های خود را  قبل از خواب شانه کنید تا موهای درخشان و براق داشته باشید” همه ی ما آن را شنیده ایم، اما شانه زدن بیش از حد به جای این که موهایتان را براق یا صاف کند باعث آسیب به آن و شکنندگی آن می شود. بنابراین موهایتان را فقط هنگامی که آن ها را مرتب می کنید شانه بزنید و از یک شانه با دندانه های عریض استفاده کنید تا موها را به آرامی از هم جدا کند. همچنین می توانید از یک نرم کننده برای غلبه بر پیچش موها استفاده کنید، اگر به دنبال نرم کننده های طبیعی هستید، روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و روغن بادام نرم کننده های خوبی هستند.

 1. موهایتان را محکم نبندید

انواع مختلفی از مدل های مو باعث بهم پیچیدن محکم مو می شوند که می توانند دلیل شکستن مو باشند، برای جلوگیری شکستگی، موهای خود را آزاد بگذارید.

 1. روغن آرگان استعمال کنید

مو به طور عمده از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است که به مو شکل و الاستیسیته و قوام می دهد. مطالعه ای نشان داد که روغن آرگان به طور موثر آسیب ناشی از رنگ کردن مو را با کمتر کردن پروتئین از دست رفته کم می کند.

روغن آرگان را به عنوان یک روش پیش شستشو روی پوست و موی سر خود ماساژ دهید و به آرامی چند قطره از آن را بعد از شستشو برای تقویت مو و از بین بردن فرخوردگی های مو استعمال کنید.

 1. از کره ی دانه ی کوپوآسو برای نرمی مو استفاده کنید

کره ی دانه کوپوآسو از دانه های درختی به نام Theobroma Grandiflorum که عموماً در منطقه ی آمازون یافت می شود به دست می آید، این دانه ها غنی از اسید چرب هایی مانند استئاریک اسید، اولئیک اسید و آراشیدونیک و پالمیتیک اسید هستند.کره ی این دانه به عنوان امولسیون یا ماده ی نرم کننده به خوبی اثر می گذارد و همچنین به عنوان ژل نیز می تواند استفاده شود و با نفوذ به مو آن را تقویت می کند و به عنوان پوشش برای ساقه ی مو رطوبت مو را نگه می دارد، مطالعات نشان دادند که همچنین به کاهش از دست دادن پروتئین مو کمک می کند و آسیب های ناشی از رنگ مو را محدود می کند.

 1. با روغن نارگیل سر خود را ماساژ دهید

روغن نارگیل به دلیل داشتن لوریک اسید می تواند به تقویت مو کمک کند و  همچنین از آسیب به آن جلوگیری کند. مطالعات نشان داده است که لوریک اسید به آسانی می تواند به درون ساقه ی مو نفوذ کند و از دست رفتن پروتئین مو را چه قبل از شستشو چه بعد از آن کم کند. علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به موهای سالم، از آن در برابر اشعه ی UV و موهایی که با مواد شیمیایی مواجه شده اند و حتی موهایی که در معرض آب داغ قرار گرفته اند نیز حفاظت می کند. بنابراین اگرچه موهای شما به خاطر نور خورشید یا درمان های شیمیایی و یا دوش داغ ضعیف و شکننده شده باشد، روغن نارگیل می تواند کمک کننده باشد. با این روغن مفید پوست و موی سر خود قبل از شستشو ماساژ دهید و چند قطره نیز بعد از آن استفاده کنید  تا موهایتان قوی و براق شود.

 1. از ماسک تخم مرغ استفاده کنید

ماسک تخم مرغ یک ماسک مناسب برای موهای ضعیف است که به آسانی می شکنند، اعتقاد بر این است که پروتئین های محتوی آن فولیکول های مو را قوی تر می کند و شکنندگی مو را کاهش می دهد. برای ساخت آن ۲ تا ۳ تخم مرغ را در کاسه ای بریزید تا یکنواخت شود و قوام آن مشابه یک لوسیون شود سپس آن را به صورت یکنواخت در سراسر مو پخش کنید و بعد از چند ساعت آن را شستشو دهید. شما همچنین می توانید زرده ی تخم مرغ  و ماست غنی از پروتئین را برای داشتن دوز دو برابری پروتئین با هم مخلوط کنید. این مخلوط به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی سر بماند سپس آبکشی نمایید تا موهای قوی تری داشته باشید.

 1. از ماسک موز استفاده کنید

دو عدد موز رسیده بردارید و نگذارید آن ها هدر بروند، این میوه ها حاوی پروتئین، چربی و ویتامین هستند که آن ها را برای تقویت و مرطوب کردن موهایتان مناسب می سازند، برای تهیه ی آن ۲ عدد پوره ی موز را با یک قاشق غذاخوری روغن بادام یا روغن زیتون و ۲ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید، موهایتان را با آب گرم خیس کرده، سپس از این مخلوط استفاده کنید طوریکه موی سر را به طور کامل پوشش دهد. سپس با کلاه پلاستیکی دوش آن را بپوشانید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه ماسک روی سر بماند و بعد از آن شستشو دهید.

 • از موم زنبور عسل، روغن کرچک و روغن زیتون برای پایان دادن به شکنندگی مو استفاده کنید

تنها راه درمان شکنندگی، مرتب کردن و اصلاح مو است که موهایتان را از ترک خوردن محافظت می کند و به رشد سالم مو کمک و شکستن مو را متوقف می کند، اما اگر به دنبال یک ترمیم موقتی هستید یک مرهم خانگی می تواند کمک کننده باشد.

۲ قاشق غذا خوری موم زنبور عسل را در یک دیگ بخار ذوب کنید و با یک قاشق چای خوری روغن کرچک و نصف قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید و آن ها ر در یک حلبی بریزید تا سرد شوند، سپس آن را به مو های خود بمالید تا موقتاً از ترک مو و آسیب های بیشتر جلوگیری کند.

 

نویسنده: عبدالرئوف صابری

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا