1398-03-29
دانستنی‌های سلامتی

هر فرد به طور میانگین ۱۳ راز شخصی و ۵ راز نگفته مخفی دارد!

راز شخصی

آیا شما هم راز شخصی دارید؟ بر اساس مطالعه ای که در ماه می سال ۲۰۱۷ انجام شد، شما حدوداً حامل ۱۳ راز در ذهن خود هستید که پنج مورد از آن را تا به حال به هیچ فردی نگفته اید. محققین می گویند این عدد، علاوه بر تعداد رازهایی است که از دیگران دارید. این رازها به معنای واقعی بر روی ذهن شما سنگینی می کنند.

این روزها کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که راز شخصی نداشته باشد. در کل، اسرار همواره بخش مهمی از زندگی هر فرد را تشکیل داده اند. جاسوسان نیز همیشه راز سر به مهری را با خود به همراه دارند. اما شاید برای شما عجیب باشد اگر بدانید این اسرار برخلاف آن چه که فکر می کنید، چندان هم بر ذهن بی تاثیر نیستند. تا به حال چیزی از ضربات سنگین ذهنی شنیده اید؟ برای بررسی بیشتر راز شخصی و راز نگفته در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

هر فرد به طور میانگین ۱۳ راز شخصی و ۵ راز نگفته مخفی

آیا شما هم راز شخصی دارید؟ بر اساس مطالعه ای که در ماه می سال ۲۰۱۷ انجام شد، شما حدوداً حامل ۱۳ راز در ذهن خود هستید که پنج مورد از آن را تا به حال به هیچ فردی نگفته اید. محققین می گویند این عدد، علاوه بر تعداد رازهایی است که از دیگران دارید. این رازها به معنای واقعی بر روی ذهن شما سنگینی می کنند.

اسرار، آسیب می زنند.

استاد دانشگاه کسب و کار کلمبیا، دکتر مایکل اسلپیان و تیم تحقیقاتی او از سه گروه ۲۰۰ نفری داوطلب خواستند تا چنانچه رازی مربوط به ۳۸ دسته بندی رایج دارند، بازگو کنند؛ مواردی مثل دروغ، مصرف مواد مخدر صنعتی، دزدی و رابطه جنسی. محققین دریافتند که به طور میانگین هر شخص ۱۳ راز شخصی دارد که پنج مورد از آن ها را تا به حال با هیچ کس در میان نگذاشته است.

اما آن ها چیزهای بیشتری نیز کشف کردند. راز شخصی شما ممکن است مانند یک وزنه ذهنی عمل کنند. مطالعات نشان داده اند که تاثیر آن ها چیزی بیش از این است. دکتر اسلپیان در مصاحبه با مجله The Atlantic توضیح می دهد که وقتی شخصی به رازهای خود فکر می کند، مانند این است که بدن او زیر یک وزنه تحت فشار قرار گرفته باشد. این اثر قوی بر روی ذهن می تواند حتی زمانی که فرد، راز بخصوص و مهمی را پنهان نمی کند نیز اتفاق بیفتد.

علاوه بر احساس سنگینی از پنهان کردن رازها، دکتر اسلپیان در مطالعات پیشین خود دریافت که: “افرادی که راز شخصی خود را دائماً به خود یادآوری می کنند، ذهنشان درگیر این رازها است. یا آنهایی که اسرار بزرگی در سر دارند، در معرض اثرات بسیار بیشتری قرار می گیرند و در بعضی موارد در رفتارهای اجتماعی خود دچار مشکل می شوند.” بسیار عجیب به نظر می رسد! حتی اگر شما راز پیش پا افتاده ای داشته باشید، فکر کردن درباره آن ممکن است مشکلاتی را در زندگی روزمره شما به وجود بیاورد. بنابراین چالش پیش روی شما برای مبارزه با اثرات اسرار این است: فقط به آن فکر نکنید!

راز شخصی و ضربات سنگین ذهنی

دکتر اسلپیان در مقالات اخیر خود تذکر می دهد که مغز ما به صورت مداوم در تلاش است تا راه حلی برای مشکلات ایجاد شده پیدا کند یا به اهدافی دست یابد که با آن فاصله داریم. اما نکته ای در اینجا قابل تامل است: یک راز، مانند هدفی است که هرگز به آن نمی رسیم. در مجله The Atlantic  از رازها به عنوان “ضربات سنگین ذهنی” یاد شده است. مانند سر و صدای مداوم موریانه ها که با وجود استفاده شما از سم های مخصوص هرگز متوقف نمی شوند. دکتر اسلپیان و تیم تحقیقاتی او امیدوارند تا بتوانند این وزنه سنگین را از روی ذهن ما بردارند. اما با همه این تلاش ها، ۱۳ راز، عدد زیادی است.

نویسنده: محمد اکبری

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا