دانستنی‌های سلامتی

روش نگهداری خیار ، نکات کاربردی برای نگهداری بهتر این جالیزی پرخاصیت

روش نگهداری خیار برای مدت زمان طولانی تر از مواردی است که تقریبا همه به دنبال راهکارهای کاربردی آن هستند. چرا که خیار هم به عنوان میوه هم به عنوان پایه اصلی انواع سالاد جزو محصولات خوراکی هر روزه بیشتر خانواده ها است. متاسفانه این جالیزی پرخاصیت به محض خرید و شستن باید سریع مصرف شود. در غیر این صورت پوستش چروک و مزه اش ترش می شود و ناچار به دور انداختن آن هستید. امروز نت نوشت چند روش نگهداری خیار برای مدت طولانی را در اختیارتان می گذارد تا مجبور نباشید آن ها را دور بریزید.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری هویج که خواصش حفظ شود و همیشه تازه بماند!

روش نگهداری خیار , بهترین دما و مکان

بهترین دما و مکان - روش نگهداری خیار
بهترین دما و مکان – روش نگهداری خیار

اولین نکته در روش نگهداری خیار انتخاب مکان مناسب است.  خیار بهتر است در محیط آشپزخانه در فضای معمولی نگهداری شود و نه در یخچال. به این ترتیب نیازی به شستن خیار تا زمان مصرف ندارید. چرا که شستن خیار به دلیل رطوبتی که به آن میرسد روند خراب شدن آن را سریع می کند. پس به راحتی می توانید یک سبد را به نگهداری خیار در آشپزخانه کنار یخچال اختصاص دهید. کف سبد می توانید چند تکه دستمال کاغذی حوله ای بگذارید تا نگران کثیف شدن و پخش خاک ها در آشپزخانه نباشید. لطفا از روزنامه به دلیل داشتن سرب به هیچ وجه استفاده نکنید!

تحقیقی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد مشخص کرد بهترین دما برای نگهداری خیار بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. یعنی همان فضای اتاق و آشپزخانه. خیار اگر در دمایی کمتر از ۱۵ درجه نگهداری شود – فرض کنیم محیط یخچال – به بیماری سرمازدگی دچار می شود که باعث آب انداختن خیار و بروز کپک روی آن می شود.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری گوجه فرنگی که خواصش حفظ شود و همیشه تازه بماند!

مدت نگهداری خیار

بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که مقدار خیار مورد نیازتان را برای سه روز خریداری کنید. روش نگهداری خیار به صورت قرار گرفتن در سبدی در محیط و فضای آشپزخانه از راهکار های مرسوم به حساب می آید. یک نکته بسیار مهم این است که خیار به اتیلن ( گاز طبیعی که باعث رسیدن میوه ها می شود) حساس است. به همین دلیل بهتر است خیار را همیشه جداگانه نگهداری کنید و آن ها را کنار سبزیجات و میوه ها نگذارید.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری خیار , بسته بندی خانگی

روش نگهداری خیار
روش نگهداری خیار در سلفون و دستمال کاغذی حوله ای

یکی دیگر از روش نگهداری خیار برای مدت طولانی تر، استفاده از بسته های پلاستیکی سلفون است. هرچه فضای دور و بر خیار بسته و بدون هوا و رطوبت باشد خیار مدت بیشتری تازه می ماند. پس اگر به هر دلیلی امکان خرید زود به زود خیار را ندارید، این روش مناسب شماست. خیارها را ترجیحا دانه دانه یا به اندازه مصرف هر وعده خوب در سلفون بپیچید. با این روش می توانید آن ها را بین یک هفته تا ۱۰ روز در یخچال نگهداری کنید.

یک گزینه دیگر به عنوان روش نگهداری خیار استفاده از دستمال کاغذی است. برای این کار از دستمال کاغذی های حوله ای استفاده کنید. در این روش هم چند خیار را با دستمال کاغذی حوله ای بپوشانید و در یخچال بگذارید.

در صورتی که قصد دارید خیار را تکه تکه کرده و سپس نگهداری کنید حتما باید آنها را در یک ظرف در بسته یا سلفون بپوشانید. با این روش خیار رطوبت خود را از دست نمی دهد و خشک نمی شود. هر چند بهتر است خیار را به این شکل نگهداری نکنید.

بیشتر بخوانید: روش انتخاب هندوانه خوب و شیرین و روش نگهداری هندوانه در خانه برای مدت زیاد!

بیشتر بخوانید: افزایش طول عمر میوه و سبزی تا ۵ برابر با یک روش جالب !

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای انتخاب میوه خوب و سبزیجات و بهترین روش پخت سبزیجات

بیشتر بخوانید: روش تازه نگه داشتن کلم بروکلی در فریزر

منابع: amp.thekitchn.com
leaf.tv
epicurious.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا