1398-01-02
سینمای جهان

تحلیل فیلم The Disaster Artist هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو ۲۰۱۷

فیلم هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو The Disaster Artist 2017

The Disaster Artist هنرمند فاجعه عنوان درام کمدی به کارگردانی جیمز فرانکو است که در سال ۲۰۱۷ بر پرده سینما نقش بست. فیلم در بر گیرنده داستانی واقعی از به ثمر رسیدن یکی از پر سرو صدا ترین فیلم های عصر حاضر هالیوود است. هنرمند فاجعه The Disaster Artist بر اساس کتابی به همین نام نوشته گرگ سسترو و تام بیسل ساخته شده است که داستان ساخته شدن فیلم اتاق The Room ساخته تامی وایزو را روایت می کند

هنرمند فاجعه The Disaster Artist عنوان درام کمدی به کارگردانی جیمز فرانکو است که در سال ۲۰۱۷ بر پرده سینما نقش بست. فیلم در بر گیرنده داستانی واقعی از به ثمر رسیدن یکی از پر سر و صدا ترین فیلم های عصر حاضر هالیوود است. The Disaster Artist هنرمند فاجعه بر اساس کتابی به همین نام نوشته گرگ سسترو و تام بیسل ساخته شده است که داستان ساخته شدن فیلم The Room ساخته تامی وایزو را روایت می کند.

تحلیل فیلم The Disaster Artist هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو

همیشه بحث ترین ها میان اقشار  عام و خاص جامعه وجود دارد. بهترین و بدترین رنگ کدام است. یا بهترین و بدترین آهنگی که شنیده اید کدام است. میان این بهترین و بدترین هایِ همیشگی، بحث میان بهترین و بدترین فیلم تاریخ سینما نیز همیشه جذابیت خاصی داشته است. اگر پدر خوانده و یا سرگیجه در اکثر رده بندی های تاریخ سینما رقابتی سخت برای بهترین فیلم را دارند، در آن طرف جدول نیز اوضاع همین قدر واضح است. اتاق به عنوان بهترین فیلم بد تاریخ سینما جایگاه ویژه ای دارد.
بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Mudbound لجن زار ساخته دی ریس ۲۰۱۷

جیمز فرانکو بازیگر و کارگردان جوان هالیوودی سراغ پشت پرده بخشی از زندگی وایزو و همچنین پشت صحنه و روند شکل گیری این فیلم را به شکلی هنرمندانه به تصویر کشیده است. داستان فیلم با آشنایی تامی که خود جیمز فرانکو نقش آن را بازی می کند با گِرِگ که دِیو فرانکو نقش آن را ایفا می کند آغاز می شود. این دو که استعداد کمی در بازیگری دارند در کلاس بازیگری برای اولین بار با یک دیگر آشنا شده و گِرِگ تحت تأثیر تامی قرار می گیرد. رویای بازیگری و علایق مشترک این دو، آن ها را وا می دارد تا به لس آنجلس و خانه تامی که به منبع بی انتهایی از ثروت متصل است، نقل مکان کنند. تلاش های هر دو برای پیدا کردن مدیر برنامه و در نهایت ایفای نقشی در سینما، مدام و مدام با شکست رو به رو می شود. و این دو تصمیم می گیرند که فیلم خود را بسازند.
بیشتر بخوانید: معرفی فیلم I Don’t Feel at Home in This World Anymore ساخته مالکون بلیر

فیلم هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو The Disaster Artist 2017

فیلم The Disaster Artist هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو

این جا نقطه ای از تاریخ است که استارت فیلمی زده می شود که در اوج حماقت، تبدیل به یکی از یادآوری های تاریخ معاصر آمریکا می شود. تامی فیلم نامه را می نویسد، خود آن را با سرمایه شخصی تهیه می کند، کارگردان آن می شود و نقش اول فیلم را نیز برای خود می نویسد. فرانکو بر اساس اسناد موجود پشت پرده ساخت این فیلم را به تصویر کشیده است. حقیقتا تصویری که وی از ساخت فیلم اتاق نشان می دهد واژه ها در بیان ابله بودنش ناتوانند.

عمدتا ریشه تمام این دست پخت نا به هنجار ۶ میلیون دلاری را می توان در خود وایزو جستجو کرد. شخصیتی تا حدی خود شیفته با لهجه ای عجیب و غریب که تمایلاتش به فهم هنر در سینما با فیلتری از زاویه دید و ذهن وی عبور می کرد که به هیچ عنوان دارای چارچوب مدونی نبود. هرچند که اتاق از شدت بد بودن تجربه ای سرگرم کننده است، اما نمی توان شلختگی در تمامی اجزای آن را نادیده گرفت. فیلمی که قرار بود جدی باشد، اما ار شدت لوده بودنش دستاویزی برای خنده شد و جالب است کماکان و پس از ۱۵ سال نمایش های محدودی در سراسر دنیا دارد تا مردم با این پدیده آشنا شوند.
بیشتر بخوانید: معرفی فیلم I Tonya من تونیا هستم ساخته کریگ گیلسپی ۲۰۱۷

جیمز فرانکو و برادرش دِیو به خوبی از عهده نقش این دو کاراکتر بر آمده اند. به خصوص جیمز که پس از بازی خاطره انگیزش در ۱۲۷ ساعت، طیف دیگری از توانایی اش را در بازیگری بروز داده است. همچنین کارگردانی  بسیار یک دست فرانکو جزئیات  و ریتم مناسبی را برای فیلم به همراه دارد. فرانک به درستی لحن و شوخی های فیلم را به شکلی تنظیم کرده است که ضمن خنده دار بودن شرم ناک نیز باشند. شرمگین از اینکه چطور شد که چنین پدیده ای ساخته شد.

ولی سوالی که این جا مطرح است نه در مورد بد بود فیلم اتاق است ( که حقیقتا همین طور است) و نه در مورد اینکه فرانکو چقدر خوب توانسته چنین فیلمی درباره این موضوع بسازد. بلکه سوال اصلی این است که چه لزومی به ساخت چنین فیلمی بوده است. زیرا The Disaster Artist هنرمند فاجعه فیلمی با تاریخ مصرفی کوتاه است که فراموش خواهد شد و فقط دوباره به سر زبان افتادن فیلم اتاق کمک کرد. همین و بس. البته جیمز فرانکو طعنه ای نیز به وایزو  می زند. این که فرانکو  نیز همانند وایزو بازیگر، تهیه کننده و کارگردان فیلم خودش بود. البته با فاصله های غیر قابل اندازه!
بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Girl with a Pearl Earring دختری با گوشواره مروارید کاری از پیتر وبر

فیلم هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو The Disaster Artist 2017

فیلم The Disaster Artist هنرمند فاجعه به کارگردانی جیمز فرانکو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا