دسته ها: ادبیات جهان

معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان ، زندگی نشده‌ات را کجا پنهان کرده ای؟

جان شیفته از آثار ادبی رومن رولان است که اعتراضی است پررنگ به وضعیت اجتماعی و زندگی رو به زوال بسیاری…

اشتراک گذاری

قرن بیستم در فرانسه یادآور دورانی است، که استقلال برای یک زن حتی در ذهن نیز نمی گنجید. زنان قربانی کوته فکری و افکار کهنه و پوسیده ای می شدند، که آزادی برای زنان را آبروریزی می شمرد. این زمان درست از آن زمان هایی است که ادبیات برانگیخته می شود و زبان به اعتراض و انزجار باز می کند. در لابه لای تاریخ که سرک میکشی این قضیه به روشنی دیده می شود، که در هر جامعه ای خفت، بندگی، اسارت، ذلت و حقارت شکل بگیرد، ادبیات پرچم آزادی را بالا می آورد. در ادامه با معرفی کتاب جان شیفته از رومن رولان با نت نوشت همراه باشید.

رومن رولان یکی از پیشروان همین جنبش هاست، نویسنده آزادی خواه و متفکر فرانسوی که قلم مهربان و زبان ملایمش به نرمی در ذهن رسوخ می کند، و اعتراض خود را نسبت به هر آن چه که به آن معترض است به مخاطبش می قبولاند.

بیشتر بخوانید: رمان سرگیجه نوشته‌ی ژوئل الگوف 

معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان

جان شیفته از آثار ادبی رومن رولان است که اعتراضی است پررنگ به وضعیت اجتماعی و زندگی رو به زوال بسیاری از جوانان و زنان عصر خود که شیفته زندگی کردن و استقلال حقوقی و شخصیتی هستند، اما در برابر عملی کردن این هدف ناتوان!!! در نهایت هم کسانی هستند، که هویتی ندارند جز آن چه که فرهنگ آن جامعه به او بخشیده است.

رمان جان شیفته دوست داشتنی روایت زندگی تا حدودی اروپایی مآبانه است، اما همچنان پر است از احساسات مشترک بین همه ی مردم که مطالعه رمان صرفا به یک بار خواندن بسنده نمی شود. زنی که در جامعه ای به دور از عشق به دنبال عاشقانه هایش برود، و از تمام درد هایی که در این راه برای زندگی کردن، کاری که شیفته ی آن است می چشد و بزرگوارانه چشم پوشی کند و یا حتی لذت ببرد، شخصیت جالبی است که می توان او را در لابه لای صفحات همین رمان یافت و به دنبال او به راه افتاد.

بیشتر بخوانید: رمان بابا لنگ دراز اثری ماندگار از جین وبستر ، قهرمان قصه ها و رویای شبانه یک دختر…

این شخصیت را که البته قهرمان داستان است با نام آنت خواهید شناخت خانم آنت ریوی یر. پیشتاز آن گروه از زنان در فرانسه است که با دسته و پنجه نرم کردن با افکار و قضاوت ها و پیش داوری ها راه خود را از لابه لای قدرت مردان به سوی زندگی باز می کنند. رولان چگونگی بیداری این زنان را در مسیری کاملا برنامه ریزی و مدیریت شده روایت می کند.

خواننده رمان جان شیفته از جوانی تا سالخوردگی آنت را با او می گذراند، زنی عاشق پیشه که عاشق پدر، عاشق مادر شدن و عاشق زندگی کردن با تمام مردم درونش که بین هم وول می خورند و می جنگند است.

قهرمانی قابل احترام البته خاکستری که از مخاطب می پرسد: “زندگی، زندگی نشده ات را کجا پنهان کرده ای؟ “

بیشتر بخوانید: رمان زن همسایه اثر شاری لاپنتا ، همیشه پای یک زن در میان است!

نویسنده داستان جان شیفته را از اوج شروع می کند، جایی که مسیری رو به نامتناهی در پیش روی شخصیت اصلی شکل گرفته است. پدری که عاشقش بوده فوت شده، مادر شدن برای او که حسی بدون توصیف است را تجربه می کند، درخواست ازدواج با پدر فرزندش را رد می کند، خواهری ناتنی را در لابه لای یادداشت های به جامانده از پدر و مادرش کشف می کند و در زیر فشار این همه پیچیده گی به سوی اولین زن مدرنیته شدن نیز گام برمی دارد، زنی که می کوشد از زیر سلطه مردان خارج شده و استقلال را تجربه کند با روحیه ساده و لجوجش.

نکته ای که در نوشته های رولان قابل احترام است، حفظ اعتقاد به عقیده و آرمانش است به طوری که در هر فرصتی که پیدا شود آن را حتما علم می کند، مثلا در جایی از داستان آنت به خاطر ورشکستگی و از دست دادن تمام اموالش مجبور به ترک طبقه اجتماعی خود و وارد شدن به طبقه پرولتاریا می شود، چیزی که به خوبی و به قدرت خلق شده است حس غم بزرگ و البته تعجب آنت از دیدن ظلم مردم فقیر و کارگر در حق یک دیگر است و نویسنده بیانیه اعتراضی خود به وضعیت اجتماعی را این جا به قلم در می آورد.

“آنت، شوم ترین جنگ ها را شناخت. جنگ کارگران را نه برضد طبیعت یا اوضاع یا حتی توانگران، تا نان خود را پس بگیرند، بلکه جنگ کارگران بر ضد یک دیگر است تا خرده نانی را که از میز توانگران می ریزد از هم بدزدند …این نهایت ناتوانی است و البته در زنان محسوس تراست مخصوصا در آن روزگار زیرا هنوز از سازمان یافتن عاجزند.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان چشم نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوف، همگی پوچی و بی حوصلگی است!

معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان

آنان هنوز در همان جنگ ابتدایی تن به تن مانده بودند، به جای آن که در رنج های یک دیگر هم درد باشند بر شماره آن اضافه می کردند…”

در پایان این همه خرده داستان های پیچیده در روایت اصلی که زندگی شخصی قهرمان است، ما آنت را می بینیم سالخورده که پوست انداخته و شکوفاتر و دانا تر و پخته تر و راضی در سوگ ابدی پسرش نشسته است و این جمله را بارها به خود یادآوری می کند:

“مردم نمی دانند دوست داشتن چیست اما من می دانم و می میرم…”

به قول ناشناسی جان شیفته تنها یک رمان نیست، دنیایی از تمثال ها، استعاره ها و آوازها ست. اصلا خود فلسفه است تاریخ و شایدم عرفان که زندگی در دو سطح موازی برای قهرمانش پیش می رود.

فاطمه گرایی

قهرمانانی ته نشین شده در قهوه و شب!

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

تحلیل فیلم American Beauty زیبایی آمریکایی اثر سام مندس

American Beauty یا زیبایی آمریکایی فیلمی به کارگردانی سام مندس و نویسندگی آلن بال است. American Beauty فیلمی درام که… بیشتر بخوانید

8 ساعت قبل
  • آرت کیوسک

مروری بر زندگینامه و آثار تهمینه میلانی

در این نوشته می خواهیم به مروری بر زندگینامه و آثار تهمینه میلانی بپردازیم، با نت نوشت همراه باشید. بیشتر بخوانید

8 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

معرفی رمان تصویر دوریان گری اثر اسکار وایلد

این داستان تمثیلی و غیر واقع گرا به شکلی توسط نویسنده نوشته شده است که احتمالا هر خواننده ای را… بیشتر بخوانید

8 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش سفارشی سازی ویندوز ۱۰ بک گراند، رنگ ها، تم ها و لاک اسکرین

از آنجا که ویندوز ۱۰ نسب به ویندوز ویستا، ویندوز۷ و ویندوز ۸٫۱ بسیار پیشرفته تر است، امکان شخصی سازی آن… بیشتر بخوانید

9 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش حذف حساب کاربری از فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی را می توان هم به عنوان ابزاری مفید برای کاربران هم ابزاری اعتیاد آور و فلج کننده… بیشتر بخوانید

9 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش استفاده از دو قابلیت جدید آرشیو استوری و هایلایت استوری اینستاگرام

اینستاگرام جدیداً دو ویژگی جدید آرشیو استوری و هایلایت استوری را به اپ خود اضافه کرده است که با استفاده از… بیشتر بخوانید

9 ساعت قبل