دسته ها: ادبیات جهان

معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان ، زندگی نشده‌ات را کجا پنهان کرده ای؟

جان شیفته از آثار ادبی رومن رولان است که اعتراضی است پررنگ به وضعیت اجتماعی و زندگی رو به زوال بسیاری…

1 سال قبل
بدون دیدگاه زمان مطالعه: 3 دقیقه

قرن بیستم در فرانسه یادآور دورانی است، که استقلال برای یک زن حتی در ذهن نیز نمی گنجید. زنان قربانی کوته فکری و افکار کهنه و پوسیده ای می شدند، که آزادی برای زنان را آبروریزی می شمرد. این زمان درست از آن زمان هایی است که ادبیات برانگیخته می شود و زبان به اعتراض و انزجار باز می کند. در لابه لای تاریخ که سرک میکشی این قضیه به روشنی دیده می شود، که در هر جامعه ای خفت، بندگی، اسارت، ذلت و حقارت شکل بگیرد، ادبیات پرچم آزادی را بالا می آورد. در ادامه با معرفی کتاب جان شیفته از رومن رولان با نت نوشت همراه باشید.

رومن رولان یکی از پیشروان همین جنبش هاست، نویسنده آزادی خواه و متفکر فرانسوی که قلم مهربان و زبان ملایمش به نرمی در ذهن رسوخ می کند، و اعتراض خود را نسبت به هر آن چه که به آن معترض است به مخاطبش می قبولاند.

بیشتر بخوانید: رمان سرگیجه نوشته‌ی ژوئل الگوف

معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان

جان شیفته از آثار ادبی رومن رولان است که اعتراضی است پررنگ به وضعیت اجتماعی و زندگی رو به زوال بسیاری از جوانان و زنان عصر خود که شیفته زندگی کردن و استقلال حقوقی و شخصیتی هستند، اما در برابر عملی کردن این هدف ناتوان!!! در نهایت هم کسانی هستند، که هویتی ندارند جز آن چه که فرهنگ آن جامعه به او بخشیده است.

رمان جان شیفته دوست داشتنی روایت زندگی تا حدودی اروپایی مآبانه است، اما همچنان پر است از احساسات مشترک بین همه ی مردم که مطالعه رمان صرفا به یک بار خواندن بسنده نمی شود. زنی که در جامعه ای به دور از عشق به دنبال عاشقانه هایش برود، و از تمام درد هایی که در این راه برای زندگی کردن، کاری که شیفته ی آن است می چشد و بزرگوارانه چشم پوشی کند و یا حتی لذت ببرد، شخصیت جالبی است که می توان او را در لابه لای صفحات همین رمان یافت و به دنبال او به راه افتاد.

بیشتر بخوانید: رمان بابا لنگ دراز اثری ماندگار از جین وبستر ، قهرمان قصه ها و رویای شبانه یک دختر…

این شخصیت را که البته قهرمان داستان است با نام آنت خواهید شناخت خانم آنت ریوی یر. پیشتاز آن گروه از زنان در فرانسه است که با دسته و پنجه نرم کردن با افکار و قضاوت ها و پیش داوری ها راه خود را از لابه لای قدرت مردان به سوی زندگی باز می کنند. رولان چگونگی بیداری این زنان را در مسیری کاملا برنامه ریزی و مدیریت شده روایت می کند.

خواننده رمان جان شیفته از جوانی تا سالخوردگی آنت را با او می گذراند، زنی عاشق پیشه که عاشق پدر، عاشق مادر شدن و عاشق زندگی کردن با تمام مردم درونش که بین هم وول می خورند و می جنگند است.

قهرمانی قابل احترام البته خاکستری که از مخاطب می پرسد: “زندگی، زندگی نشده ات را کجا پنهان کرده ای؟ “

بیشتر بخوانید: رمان زن همسایه اثر شاری لاپنتا ، همیشه پای یک زن در میان است!

نویسنده داستان جان شیفته را از اوج شروع می کند، جایی که مسیری رو به نامتناهی در پیش روی شخصیت اصلی شکل گرفته است. پدری که عاشقش بوده فوت شده، مادر شدن برای او که حسی بدون توصیف است را تجربه می کند، درخواست ازدواج با پدر فرزندش را رد می کند، خواهری ناتنی را در لابه لای یادداشت های به جامانده از پدر و مادرش کشف می کند و در زیر فشار این همه پیچیده گی به سوی اولین زن مدرنیته شدن نیز گام برمی دارد، زنی که می کوشد از زیر سلطه مردان خارج شده و استقلال را تجربه کند با روحیه ساده و لجوجش.

نکته ای که در نوشته های رولان قابل احترام است، حفظ اعتقاد به عقیده و آرمانش است به طوری که در هر فرصتی که پیدا شود آن را حتما علم می کند، مثلا در جایی از داستان آنت به خاطر ورشکستگی و از دست دادن تمام اموالش مجبور به ترک طبقه اجتماعی خود و وارد شدن به طبقه پرولتاریا می شود، چیزی که به خوبی و به قدرت خلق شده است حس غم بزرگ و البته تعجب آنت از دیدن ظلم مردم فقیر و کارگر در حق یک دیگر است و نویسنده بیانیه اعتراضی خود به وضعیت اجتماعی را این جا به قلم در می آورد.

“آنت، شوم ترین جنگ ها را شناخت. جنگ کارگران را نه برضد طبیعت یا اوضاع یا حتی توانگران، تا نان خود را پس بگیرند، بلکه جنگ کارگران بر ضد یک دیگر است تا خرده نانی را که از میز توانگران می ریزد از هم بدزدند …این نهایت ناتوانی است و البته در زنان محسوس تراست مخصوصا در آن روزگار زیرا هنوز از سازمان یافتن عاجزند.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان چشم نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوف، همگی پوچی و بی حوصلگی است!

معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان

آنان هنوز در همان جنگ ابتدایی تن به تن مانده بودند، به جای آن که در رنج های یک دیگر هم درد باشند بر شماره آن اضافه می کردند…”

در پایان این همه خرده داستان های پیچیده در روایت اصلی که زندگی شخصی قهرمان است، ما آنت را می بینیم سالخورده که پوست انداخته و شکوفاتر و دانا تر و پخته تر و راضی در سوگ ابدی پسرش نشسته است و این جمله را بارها به خود یادآوری می کند:

“مردم نمی دانند دوست داشتن چیست اما من می دانم و می میرم…”

به قول ناشناسی جان شیفته تنها یک رمان نیست، دنیایی از تمثال ها، استعاره ها و آوازها ست. اصلا خود فلسفه است تاریخ و شایدم عرفان که زندگی در دو سطح موازی برای قهرمانش پیش می رود.

اشتراک گذاری

قهرمانانی ته نشین شده در قهوه و شب!

1 سال قبل

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

فیلم روزی روزگاری در هالیوود Once Upon a Time In Hollywood نهمین ساخته‌‌ی کوئنتین تارانتینو Quentin Tarantino در مقام کارگردان… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • تلویزیون و شبکه خانگی

سریال هیولا ساخته‌ی مهران مدیری؛ کرامت، سلامت، اخلاق

سریال هیولا تازه ترین اثر مهران مدیری است. تهیه کننده‌‌ی این سریال سید مصطفی احمدی است. مهران مدیری بعد از… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • روانشناسی و موفقیت

راز موفقیت: رمز و راز موفقیت افراد موفق که باید بدانید

موفقیت و رشد و تعالی می‌تواند یک مقوله مهم و حتی یک هدف اصلی در زندگی هر فرد باشد بنابراین… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

جوراب چین خورده یا Slouch

جوراب چین خورده Slouch socks از جمله جوراب‌هایی هستند، که در دهه ۱۹۸۰ رواج پیدا کردند. این جوراب‌ها به دلیل راحتی و… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

دمپایی انگشتی یا فلیپ فلاپ Flip flop نوع متداولی از پوشش پاها هستند که دارای رویه‌ی با یک زبانه Y… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • ادبیات جهان

گیرنده شناخته نشد نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور

گیرنده شناخته نشد Address Unknown داستانی نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور Katherine Taylor است. او رمان نویس اهل ایالت متحده‌ی آمریکاست. این… بیشتر بخوانید

2 روز قبل