1398-03-28
سینمای جهان

سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale بر اساس داستانی از مارگارت آتوود

تحلیل سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid's Tale

سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale یا در برخی ترجمه‌ها داستان ندیمه نام یک سریال است که بر اساس کتابی از مارگارت آتوود Margaret Elenor Atwood به همین نام ساخته شده است. سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale در بهار سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار پخش شد و به سرعت نه تنها نظر مردم بلکه نظر منتقدین را به خود جلب کرد تا جایی که توانست نمره‌ی بالایی از آن‌ها بگیرد و در جشنواره‌ها جوایز زیادی را به خود اختصاص بدهد. در ادامه با نقد و تحلیل سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale با نت نوشت همراه باشید.

سریال The Handmaid’s Tale ، نگاهی ابزاری به جنسی به نام زن

در ابتدای معرفی سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale باید گفت داستان سریال در آمریکا رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد که سال‌ها بعد باشد و به عنوان یک فاجعه‌ی زیست محیطی زاد و ولد به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده است. مردم اغلب ناباروند و بچه‌ها اغلب مرده به دنیا می‌آیند. این اتفاق ناگوار دیدگاه مردم را به عقب بازگردانده است و تصورات مذهبی افراطی افزایش پیدا کرده است. آن‌ها گمان می‌برند که خداوند به خاطر فساد از دست آنها ناراحت است بنابراین با تغییر حکومت ساختار اجتماعی به کلی عوض می‌شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Double Life of Veronique اثر کریستف کیشلوفسکی

هنرنمایی Elisabeth Moss در سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid's Tale

هنرنمایی Elisabeth Moss در سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale

یک حکومت تمامیت خواه مسیحی به نام گیلاد تشکیل می‌شود و همه‌ی نظام‌های اجتماعی را تغییر می‌دهد. در این حکومت جدید مردم شامل طبقه بندی‌های خاصی می‌شوند. زنان حق کار کردن، خواندن و نوشتن را ندارند و حضور آن‌ها را اجتماع به شدت سرکوب می‌شود. آن‌ها باید تمامی تمرکزشان را بر پرورش نسل بعد بگذارند. زنان بارور جمع آوری می‌شوند و در یک مرکز آموزش می‌بینند تا برای فرزند آوری آماده شوند. آن‌ها که ندیمه نامیده می‌شوند، به خانه‌ی فرمانداری که همسر نابارور دارد می‌روند و طی آمیزشی که همراه با دعاست و مقدس خوانده می‌شوند موظفند برای او فرزند بیاورند. مسئله‌ای تحت عنوان ناباروری مردان وجود ندارد و گناه تماما به گردن زنان است.

ازدواجی که مورد قبول حکومت قرار نگیرد باطل است و فرزند حاصل از این ازدواج به دولت تحویل داده می‌شود. این همان اتفاقی است که برای جون شخصیت اصلی این داستان افتاده است. همسر جون پیش از او متاهل بوده است بنابراین ازدواج آن‌ها از سوی حکومت پذیرفته نیست و آن‌ها باید از یکدیگر جدا شوند. آن‌ها برای فرار تلاش می‌کنند ولی موفق نمی‌شوند و فرزند جون از او جدا شده و خود جون به مرکز قرمز برای ندیمه گری فرستاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: معرفی سریال Big Little Lies دروغ های بزرگ کوچک؛ یه زندگی ایده‌ آل، یه دروغ ایده‌ آله

جون با بازی الیزابت ماس راوی این داستان است.

جون با بازی الیزابت ماس راوی این داستان است.

جون با بازی Elisabeth Moss راوی این داستان است. برای نقد سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale باید گفت این داستان دو بخش دارد. بخشی از آن به زمان عادی و پیش از این اتفاقات مربوط می‌شود و علاوه بر نمایش چگونگی رخ دادن این حوادث سبک زندگی پیش از آن را روایت می‌کند. و بخش دیگر زندگی جون در قالب یک ندیمه را روایت می‌کند. هرچند که جون به نظر راوی داستان می‌آید ولی برخی قسمت‌ها به زندگی شخصیت‌های دیگر تعلق دارد. قسمتی به خاطرات راننده‌ی منزل می‌پردازد و قسمتی به خاطرات خانم خانه‌ی فرماندار.

در ادامه بررسی سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale باید گفت قاب‌های بسیار هنرمندانه‌ای از تلخ ترین اتفاقات و دردناک ترین آن‌ها ساخته است. سریال درد، خفقان، دیکتاتوری، فساد، ظلم و استبداد را خیلی زیبا و هنرمندانه به تصویر می‌کشد. نمای تاریک منزل زندانی بودن جون را نشان می‌دهند و علاوه بر این نور خورشیدی که بر او می‌تابد و ضد نور شدن جون به نوعی او را در این فضای تاریک تقدیس می‌کند. اغلب رنگ‌های به کار رفته در این فیلم سرد است تنها این ندیمه‌ها هستند که با لباس یک دست قرمز رفت و آمد می‌کنند و تنها نشانی هستند که در نماها از زندگی می‌شود دید.

می توان به جرئت گفت که تک تک نماهای سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale حساب شده اند و تمامی تلاش شان را در ترکیب زیبایی و رنج همزمان کرده اند. جزییاتی که در تصاویر وجود دارد و قاب کلی آن بیشتر شبیه به تابلوهای نقاشی کلاسیک است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Finding Neverland در جست‌و‌جوی ناکَجا آباد کاری از مارک فورستر

در تحلیل سریال سرگذشت ندیمه باید گفت فیلمنامه سریال که بر اساس کتاب نوشته شده است در چهارچوب محکمی که دارد به خوبی پرورش داده شده است و علاوه بر این دارای ظرافت‌های خاصی هست.

در تحلیل سریال سرگذشت ندیمه باید گفت فیلمنامه سریال که بر اساس کتاب نوشته شده است در چهارچوب محکمی که دارد به خوبی پرورش داده شده است و علاوه بر این دارای ظرافت‌های خاصی هست.

می توان زیبایی نماهای این فیلم را عصبی کننده و زجر آور توصیف کرد. حتی از فضاهای باز آن حس خفقان را می‌توان دریافت کرد. با اینکه در بخش دیگر این سریال یعنی بخش پیش از انقلاب، ترکیب رنگ نماها اغلب به خاکستری میل می‌کند ولی همچنان رنگ و بوی از آزادی در آن می‌توان پیدا کرد و جریان زندگی را دید. به نحوی می‌شود ظاهری که حکومت از زندگی فعلی ترتیب داده است را همین قدر زیبا و همین قدر عصبی کننده نامید.

در ادامه بررسی سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale باید گفت فیلمنامه سریال که بر اساس کتاب نوشته شده است در چهارچوب محکمی که دارد به خوبی پرورش داده شده است و علاوه بر این دارای ظرافت‌های خاصی هست. شخصیت پردازی‌ها خیلی دقیق انجام شده است و بازیگران در آن شخصیت‌ها به خوبی حاضر می‌شوند به شکلی که حساب شدگی هنرمندانه‌ی نماهای فیلم با کمک بازی طبیعی بازیگران، دیگر ساختگی به نظر نمی‌آیند و بیشتر شبیه یک زیبایی طبیعی به چشم می‌آیند.

مارگارت اِلنور اتوود (به انگلیسی: Margaret Elenor Atwood) (زاده ۱۸ نوامبر ۱۹۳۹) شاعر، داستان‌نویس، منتقد ادبی، فعال سیاسی و فمینیست سرشناس کانادایی است. او جوایز ادبیات پرنسس آستوریاس و آرتور سی. کلارک را دریافت کرده‌است؛

مارگارت اِلنور اتوود (به انگلیسی: Margaret Elenor Atwood) (زاده ۱۸ نوامبر ۱۹۳۹) شاعر، داستان‌نویس، منتقد ادبی، فعال سیاسی و فمینیست سرشناس کانادایی است. او جوایز ادبیات پرنسس آستوریاس و آرتور سی. کلارک را دریافت کرده‌است؛

جون، یک دختر قوی و مستقل است و با وجود نقش اجتماعی از نقش خانوادگی‌اش غافل نشده است. او به هیچ عنوان یک زن تک بعدی نیست و مسئولیت‌های اجتماعی او را از خانواده‌اش دور نکرده است. در حقیقت فرضیه‌ی حکومت که زن‌ها باید خانه نشین باشند تا بشود روی نسل بعد حساب باز کرد را جون باطل می‌کند. او یک زن عادی است. نه استعداد شگفت انگیزی دارد و نه قدرت ذکر شدنی‌ای و نه جایگاه اجتماعی بالایی. او یک زندگی متعادل را سپری می‌کند، کار می‌کند، ورزش می‌کند، برای نیازهایش اعتراض می‌کند، با دوستانش وقت می‌گذراند، به همسرش رسیدگی می‌کند و بچه‌اش را بزرگ می‌کند. او و زندگی‌اش مشتی باطل کننده بر نظریات حکومت جدید است اما آنها نمی‌خواهند این را ببینند چون به نفعشان نیست. او را فاسد می‌خوانند چون زندگی‌اش را مورد تایید نمی‌دانند ولی حقیقتا او در عقیم نبودنش ادامه دار بودنش را می‌رساند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم It’s a Wonderful Life این یک زندگی شگفت انگیز است ساخته‌ی فرانک کاپرا

سرینا از نظر جایگاهی در مقابل جون قرار دارد و در دو جبهه متضادند ولی گذشته شان و حرف‌های درونی شان به بیننده می‌رساند که این‌ها بسیار به یکدیگر نزدیکند و اگر در شرایط کنونی رو در روی یکدیگر قرار نمی‌گرفتند حتی شاید می‌توانستند دوستان خوبی برای یکدیگر باشند. این به شکل واضحی دسیسه‌ی حکومت است. او با ترفندهایی که دارد انسان هایی با حرف مشترک و درد مشترک را در مقام خانم و ندیمه یا حتی به عبارتی دو هوو در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد و از آن‌ها دشمن می‌سازد تا جلوی اتحاد آن‌ها را بگیرد. به این شکل که اگر ندیمه‌ها برای منع خواندن دست به اعتراض بزنند خانم‌های خانه حتی اگر معترض باشند اعتراض نخواهند کرد.

در گیلاد مردم شامل طبقه بندی‌های خاصی می‌شوند. زنان حق کار کردن، خواندن و نوشتن را ندارند و حضور آن‌ها را اجتماع به شدت سرکوب می‌شود.

در گیلاد مردم شامل طبقه بندی‌های خاصی می‌شوند. زنان حق کار کردن، خواندن و نوشتن را ندارند و حضور آن‌ها را اجتماع به شدت سرکوب می‌شود.

سرینا به نظر زنی مطیع می‌آید که عاشقانه شوهرش را دوست دارد. او به خوبی نقش خانم خانه را ایفا می‌کند دستور می‌دهد و سروری می‌کند. در قسمت هایی تمایل او را در شرکت‌های سیاسی می‌بینیم. جاهایی که به شوهرش امید می‌دهد یا نصیحتش می‌کند یا از او درباره‌ی اتفاقات روز سیاسی می‌پرسد، نشان از فهم سیاسی سرینا دارد و خیلی ریز تمایل سرکوب شده‌ی او به شرکت در این مناسبات را می‌رساند.

وقتی که گذشته‌ی سرینا را می‌بینیم تازه متوجه می‌شویم که او بسیار فراتر از یک خانم خانه بوده است. او در انقلاب نقش موثری داشته است ولی به خاطر زن بودنش کنار گذاشته شده است و به خاطر مصلحت انقلاب سکوت کرده است و برای توجیه خودش باورهای دینی را قطار می‌کند. او نویسنده‌ای است که به خاطر زن بودنش حتی دیگر حق خواندن ندارد.

نقش آفرینان سریال سرگذشت ندیمه

در تحلیل و بررسی سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale باید گفت داستان ندیمه اهمیت خواندن و نوشتن را به زیبایی توضیح می‌دهد. اهمیت ارتباط‌های صمیمانه و خارج از کنترل و اهمیت آزادی. او جهانی بدون همه‌ی این‌ها را تصویر می‌کند و از کوچکترین حقوق یک انسان، مفهومی عمیق به تصویر می‌کشد. به عنوان مثال او نوشتن یک کلمه بر دیوار را ارتباطی عمیق و فراری موثر از تنهایی کشنده می‌داند.

فیلم با وجود جو بسیار مذهبی‌ای که دارد و با وجود تمام دعاها و مکالمات دینی‌ای که در آن اجرا می‌شود قشری مختص مذهب ندارد. مفهومی به نام کلیسا در یک حکومت تمامیت خواه مسیحی وجود ندارد. در جایی می‌بینیم که یک راهبه همراه با همجنس گرایان و دیگران در حال فرار از مرز است. ظاهرا این سرزمین تنها نام مسیحیت را به دوش می‌کشد و حتی جایی برای علمای آن در نظر نگرفته است. البته جدای از این می‌توان این گونه توصیف کرد که دین در این سریال یک مسئله‌ی جنبی نیست بلکه تنها مسیر پذیرفته شده برای ادامه‌ی زندگی است.

و در این فیلم می‌بینیم که آن‌ها اعمالی را که مذهبی و آیینی می‌خوانند و ادعا می‌کنند که پیامبران الهی این رویه را پیش می‌گرفتند چه طور با سیاست مداری ساخته و چیده شده اند و همه چیز را در جهت منافع خودشان پیش می‌برند.

در نقد سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale نباید از قلم بیفتد که در این سریال زن دیگر مفهومی از خود ندارد. ندیمه‌ها نام هایشان را از دست می‌دهند و با نام اربابشان شناخته می‌شوند و طبیعتا اگر اربابشان تغییر کرد نامشان هم تغییر می‌کند. همه چیز ماهیت کالا طور پیدا کرده است و زن بیشتر از همه. تمامی زنان این فیلم چه همسر فرماندار باشند چه خدمتکاران و چه ندیمه‌ها از درون بیچاره اند.

بیشتر بخوانید: نقد به فیلم By the Sea کنار دریا به کارگردانی آنجلینا جولی ۲۰۱۵

ما فقط میخواستیم همه چیزو بهتر کنیم؟
بهتر؟
وقتی می‌گیم بهتر لزوما منظورمون این نیست که بهتر برای همه.

سریال The Handmaid’s Tale که بر اساس کتابی از مارگارت آتوود Margaret Elenor Atwood ساخته شده، تاکنون برنده‌ی جایزه‌ی گلدن گلوب بهترین سریال درام تلویزیونی و بهترین بازیگر زن و جایزه‌ی امی بهترین سریال درام، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین متن و جوایز بسیار دیگری شده است.

سریال The Handmaid's Tale با وجود جو بسیار مذهبی‌ای که دارد و با وجود تمام دعاها و مکالمات دینی‌ای که در آن اجرا می‌شود قشری مختص مذهب ندارد.

سریال The Handmaid’s Tale با وجود جو بسیار مذهبی‌ای که دارد و با وجود تمام دعاها و مکالمات دینی‌ای که در آن اجرا می‌شود قشری مختص مذهب ندارد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا