1397-11-26
ادبیات جهان

کتاب هیولای هاوکلاین اثر ریچارد براتیگان , یک وسترن گوتیک

کتاب هیولای هاوکلاین نوشته ی ریچارد براتیگان است که در سال ۱۹۷۴ نوشته شده است. این کتاب که با نام فرعی یک وسترن گوتیک نیز شناخته می شود برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ در ایران منتشر شده است. هیولای هاوکلاین چهارمین اثر ریچارد براتیگان است. در ادامه با معرفی کتاب هیولای هاوکلاین با نت نوشت همراه باشید.

کتاب هیولای هاوکلاین نوشته ی ریچارد براتیگان است که در سال ۱۹۷۴ نوشته شده است. این کتاب که با نام فرعی یک وسترن گوتیک نیز شناخته می شود برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ در ایران منتشر شده است. هیولای هاوکلاین چهارمین اثر ریچارد براتیگان است. در ادامه با معرفی کتاب هیولای هاوکلاین با نت نوشت همراه باشید.

کتاب هیولای هاوکلاین اثر ریچارد براتیگان

داستان هیولای هاوکلاین درباره ی دو آدم کش به اصطلاح حرفه ای است به نام های گریر و کامرون که عادات عجیب و غریبی دارند. این دو کابوی ساده لوح و عیاش از سوی دو خواهر برای کشتن یک هیولا استخدام می شوند.

بیشتر بخوانید : تحلیل رمان در رویای بابل اثر ریچارد براتیگان

بیشتر بخوانید: نقد رمان پس باد همه چیز را با خود نخواهد برد اثر ریچارد براتیگان

داستان کتاب هیولای هاوکلاین به سبک کارهای براتیگان شگفتی را در سادگی خلاصه می کند. او باز هم خیلی ساده و آرام وقایع غریب آدم های داستانش را گزارش می کند. با شنیدن نام هیولا و ترسیم فضای وحشت آور و یا فضای وسترن اوایل کتاب ممکن است خیلی از خواننده ها انتظار یک شگفتی را بکشند و توقع داشته باشند کتاب در یک نقطه ی اوج هیجان آور گره های داستانش را حل کند.

کتاب هیولای هاوکلاین برای این سبک از خوانندگان می تواند بسیار توی ذوق زننده باشد. براتیگان در نوشتارش به همه چیز طعنه میزند. نتیجتا نمیتوان از او انتظار داشت که انتظارات یک خواننده ی پرتوقع را برآورده کند. می توان گفت که حتی شگفتی اثر او در این سادگی روایت است. او داستان را تا جایی پیش می برد که خواننده گمان نمی کند راه فراری وجود داشته باشد و مسائل بتواند حل شود. خواننده به آخر کتاب نزدیک می شود و می بیند صفحات زیادی از آن باقی نمانده است و هنوز مسئله و حل نشدنی بودنش به قوت قبل باقی است و حیرت می کند از اینکه براتیگان می تواند خیلی ساده و مسخره حوادث غیرقابل حل را حل کند.

بیشتر بخوانید: ریچارد براتیگان مروری بر زندگی و آثار

ریچارد براتیگان

ریچارد براتیگان

فصل نخست کتاب هیولای هاوکلاین , هاوایی نام دارد. در این فصل ما با دو کابوی نامتعارف و حتی مسخره مواجه می شویم. حتی یکی از آن ها مدام در حال شمارش است و می تواند یک مبتلا به سندروم اوتیسم را تداعی کند. آن ها خود را دو آدم کش حرفه ای معرفی می کنند و سلاح همیشه در دسترسشان است اما براتیگان به شکلی واضح نه تنها آن ها بلکه ژانر وسترن را مسخره می کند. به عبارتی این فصل وسترن در حال مسخره کردن خودش است و خیلی سخت می شود این دو قاتل را جدی گرفت.

فصل دوم حالت ترسناک و گوتیکی به خود می گیرد. خواهران دو قلویی که هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند همواره سوژه ی مناسبی برای ژانر وحشت به حساب می رفته و براتیگان از آن به خوبی استفاده می کند. تصویری که او از خانه ی سرد و یخ زده می سازد به شکل جدی یکی از نقاط قوت کتاب هیولای هاوکلاین است.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان چشم نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوف، همگی پوچی و بی حوصلگی است!

فصل سوم ما تازه به سراغ هیولا می رویم و اینکه چگونه باید با او برخورد کرد و ناگهان از وسترن و وحشت به ژانر علمی تخیلی سفر می کنیم. هیولا برخلاف آن چه که از دو فصل قبل انتظار می رفت یک نیروی ماورا الطبیعه و بدوی نیست و این هم می تواند به شکلی خوانندگانی که به دنبال یک موجود عجیب و غریب با چندین چشم و چندین دست و پا بودند را ناامید کند.

براتیگان دوباره برای انتقاد از جامعه و سیاست های حاکم دست به نوشتن زده است و اعتقاداتش را در بطن یک داستان می آورد در حالی که داستان جدای از مفاهیم منتقدانه بسیار جذاب و خواندنی و پرکشش است. ولی اگر بخواهیم آن را دقیق تر بررسی کنیم متوجه می شویم که براتیگان به تندی سرمایه داری، رویای آمریکایی، علم و حتی ادبیات مدرن را نقد می کند.

بیشتر بخوانید: رمان بیداری فینیگان ها اثر جیمز جویس , معجونی شاهکار و پیچیده

هیولای هاوکلاین را می توان از سمتی نماینده ی نظام سرمایه داری دانست که خود خالقانش در مهار کردن آن ناتوانند و دچار مشکل شده اند. و از سمتی دیگر حتی می توان آن را شر حاصل از علم دانست. پروفسور هاوکلاین در آزمایشگاه خانگی خود موجودی ساخته که قادر به کنترلش نیست. این خیلی ساده می تواند یادآور تمامی دانشمندانی باشد که هرگز گمان نمی کردند اکتشافات و اختراعاتشان منجر به ویرانی شود ولی جنگ جهانی نمونه ای از ناکامی دانشمندان در اهداف بشر دوستانه شان بود. پروفسور هاوکلاین با نیت خیرخواهانه دست به تولید هیولایی میزند از جنس نور. نور این جا برخلاف عادت تمثیلی معنای مثبتی ندارد. در واقع در این جا نور دشمن و سایه دوست انسان است. کتاب هیولای هاوکلاین نوری است که با نوید روشنایی آمده است ولی نتیجه ای جز ویرانی ندارد و از شر آن باید به تاریکی و سایه پناه برد.

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب جان شیفته نوشته رومن رولان ، زندگی نشده‌ات را کجا پنهان کرده ای؟

کتاب هیولای هاوکلاین اثر ریچارد براتیگان

کتاب هیولای هاوکلاین اثر ریچارد براتیگان خواهران دو قلویی که هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و هر دو به نظر بسیار کامل، زیبا و خواستنی می آیند هم می تواند نشانی از شباهت زنان به یکدیگر باشد که روز به روز در حال تشدید است. معیارهای زیبایی شناختی در واقع تعریف می کند و زیباتر است زنان چگونه باشند و از آن جایی که زنان به طور غریزی میل به زیبایی دارند برای این تلاش می کنند و در نتیجه می توانند بسیار شبیه به یکدیگر و حتی غیرقابل تشخیص باشند.

بیشتر بخوانید: تحلیل داستان پزشک دهکده اثر فرانتس کافکا ؛ مقصد هست، اما راه نیست

لحن طنز پرداز براتیگان در جهت اعتقاداتش حرکت می کند و چیزی نیست که بر سر راه باقی بگذارد. او حتی در پایان کتاب هیولای هاوکلاین به ادبیات نیز رحم نمی کند و با توضیح سرنوشت آدم های داستان نیز به رمان ها طعنه می زند.

براتیگان حقوق این اثر را به مبلغ سی هزار دلار به یک تهیه کننده ی هالیوود فروخت و حتی قرار بود در این فیلم جک نیکلسون و داستین هافمن نقش دو کابوی ساده لوح را بازی کنند اما هالیوود قصد داشت تا در فیلم نامه ی کتاب تغییراتی به سبک خودش ایجاد کند و براتیگان حاضر نشد صحنه هایی به کتابش اضافه کند. نتیجتا این کتاب هرگز به فیلم تبدیل نشد.

سارا خلیلی جهرمی کتاب هیولای هاوکلاین را ترجمه کرده است و نشر افراز آن را منتشر کرده است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا