ادبیات جهان

زندگی در پیش رو نوشته‌ی رومن گاری

زندگی در پیش رو The Life Before Us (با نام اصلی: La Vie devant soi) عنوان رمانی است از رومن گاری Romain Gary. او نویسنده‎ای مشهور فرانسوی است که ۵۹ سال عمر کرد و در طی این سال‌ها آثار متفاوتی از خود به جای گذاشت. رومن گاری آثار خود را با نام‌های متفاوتی منتشر می‎کرد. در ادامه با تحلیل رمان زندگی در پیش رو با نت نوشت همراه باشید.

زندگی در پیش رو: اون زنی بود که لیاقت داشتن آسانسور را داشت.

داستان رمان زندگی در پیش رو داستان پسربچه‌ای است با نام ” محمد” یا “مومو” که در محله‎ی فقیرنشین گوت دور زندگی می‌کند. “مومو” از سه سالگی به “خانم رزا” واگذار شده است. “مومو” خانم رزا را مانند مادر خود می‎داند و در خانه‎ی او بزرگ می‎شود. او از “خانم رزا” که حالا پیر شده است تا آخرین لحظات زندگی‎اش مراقبت می‎کند. موهای او را شانه می‎زند به او عطر می‎زند. و سعی می‎کند که همیشه او را سرپا نگه دارد.

رومن گاری Romain Gary. او نویسندهای مشهور فرانسوی است که ۵۹ سال عمر کرد و در طی این سال‌ها آثار متفاوتی از خود به جای گذاشت. رومن گاری آثار خود را با نام‌های متفاوتی منتشر میکرد.
رومن گاری Romain Gary. او نویسندهای مشهور فرانسوی است که ۵۹ سال عمر کرد و در طی این سال‌ها آثار متفاوتی از خود به جای گذاشت. رومن گاری آثار خود را با نام‌های متفاوتی منتشر میکرد.

بیشتر بخوانید: پرندگان می‌روند و در پرو می‌میرند نوشته‌ی رومن گاری

در تحلیل رمان زندگی در پیش رو می‌توان گفت این اثر پر از تصاویر تلخ و گاهی تکان دهنده از لحظات زندگی این آدم هاست. و در عین تلخی واقعیاتی را پیش روی ما به تصویر می‎کشد. واقعیات آدم‌هایی با ویژگی‎های شخصیتی متفاوت و جامعه‌ای نه چندان مهربان با آنها.

“مومو” پسربچه‌ای چهارده ساله است که هم فراخور سنش با بچه‌ها بازی می‎کند و با آنها حرف می‎زند و هم بچه‌‎ای است که فراخور زندگی و رشد عقلی‎اش با بزرگ‎تر‌ها رفاقت می‌‎کند و دمخور است. او سعی می‎کند که بزرگ‎تر از سنش حرف بزند.
ماجراهای داستان از زبان “مومو” و با زاویه‌ی دید او روایت می‎شود. با انتخاب این زاویه‌ی دید ماجراها در عین تلخی دارای لحظات شیرین و تلطیف شده‎ی دید نوجوانی است که سعی در شناخت جهان پیرامون خود دارد.

انتخاب راوی نوجوان انتخاب هوشمندانهای به نظر میرسد. چون روایت پسر تنها گزارشی از اتفاقات اطراف است. او گاهی از درک دلیل برخی اتفاقات و دنیای شخصیت‌ها عاجز است و از این رهگذار او فقط به شرح آنچه اتفاق افتاده و آنچه میبیند میپردازد. و باعث میشود که بی هیچ قضاوتی ماجرا یا شخصیت را برای ما بنمایاند.
انتخاب راوی نوجوان انتخاب هوشمندانهای به نظر میرسد. چون روایت پسر تنها گزارشی از اتفاقات اطراف است. او گاهی از درک دلیل برخی اتفاقات و دنیای شخصیت‌ها عاجز است و از این رهگذار او فقط به شرح آنچه اتفاق افتاده و آنچه میبیند میپردازد. و باعث میشود که بی هیچ قضاوتی ماجرا یا شخصیت را برای ما بنمایاند.

بیشتر بخوانید: نقد رمان لیدی ال Lady L. نوشته‌ی رومن گاری

انتخاب راوی نوجوان انتخاب هوشمندانه‎ای به نظر می‎رسد. چون روایت پسر تنها گزارشی از اتفاقات اطراف است. او گاهی از درک دلیل برخی اتفاقات و دنیای شخصیت‌ها عاجز است و از این رهگذار او فقط به شرح آنچه اتفاق افتاده و آنچه می‎بیند می‎پردازد. و باعث می‎شود که بی هیچ قضاوتی ماجرا یا شخصیت را برای ما بنمایاند.

“خانم رزا” پیرزن روسپی بازنشسته‎ای است که از روسپی‎زادگان نگهداری می‎کند. با این وجود تصویری که از او ارائه می‎شود تصویری سیاه نیست. او یک انسان است با همه ‎ی پیچیدگی‎ها، سیاهی‎ها و سفیدی‎ها. او همه‎ی کودکانی را که به او سپرده‎اند سر و سامان داده است. حتی رئیس پلیسی را تحویل جامعه داده است که گاهی به کمک او می‎آید.

در تحلیلی رمان زندگی در پیش رو می‌توان گفت “رومن گاری” نگاهی سراسر انسانی به شخصیت‎های داستان دارد. آدم‌هایی در حین دست و پا زدن در فقر و نکبت مملو از روشنایی‎اند و تلاش می‎کنند تا در زندگی به پیش بروند. آنها هرگز سیاه و یا سفید مطلق تصویر نشده‎اند. او در این رمان قواعد دست و پا گیر زندگی در فرانسه را نیز به تصویر و نقد می‎کشد.

رمان زندگی در پیش رو سرشار از شخصیتهای مختلف است. که از دین و فرهنگهای متفاوتی هستند. مانند " آقای هامیل" که مرد مسلمانی است که عاشق ویکتور هوگوست و قرآن را به خوبی میداند. و یکی از همسایگان "مومو" و بهترین دوست اوست. کسی که "مومو" برای جواب بسیاری از سوالات خود با او صحبت میکند. و یا موسی شخصیت دیگر داستان که یهودی است.
رمان زندگی در پیش رو سرشار از شخصیتهای مختلف است. که از دین و فرهنگهای متفاوتی هستند. مانند ” آقای هامیل” که مرد مسلمانی است که عاشق ویکتور هوگوست و قرآن را به خوبی میداند. و یکی از همسایگان “مومو” و بهترین دوست اوست. کسی که “مومو” برای جواب بسیاری از سوالات خود با او صحبت میکند. و یا موسی شخصیت دیگر داستان که یهودی است.

رمان زندگی در پیش رو سرشار از شخصیت‎های مختلف است. که از دین و فرهنگ‎های متفاوتی هستند. مانند ” آقای هامیل” که مرد مسلمانی است که عاشق ویکتور هوگوست و قرآن را به خوبی می‎داند. و یکی از همسایگان “مومو” و بهترین دوست اوست. کسی که “مومو” برای جواب بسیاری از سوالات خود با او صحبت می‎کند. و یا موسی شخصیت دیگر داستان که یهودی است.

روایت‌ها در طول رمان زندگی در پیش رو روان است. کشش دارد و خواننده را به تعقیب متن ترغیب می‎کند. و همانطور که پیشتر گفته شد بی هیچ قضاوتی و بی طرفانه جهان را پیش روی ما می‌گشاید. البته در بیت صفحه‌ی اول رمان “محمد” یا “مومو” همه چیز را به سرعت برای ما تعریف می‎کند.

با توجه به شخصیت “مومو” که سعی دارد قلمبه سلمبه حرف بزند نثر کتاب کمی درهم برهم به نظر می‎رسد و دنبال کردن صفحات ابتدایی و صحبت‌های “مومو” کمی مشکل است. ولی در ادامه به این طرز صحبت کردن او عادت می‌کنیم و وارد جهان داستانی ‎اش می‎شویم.

در تحلیل رمان زندگی در پیش رو نباید از قلم انداخت که "رومن گاری" زندگی در پیش رو را با نام مستعار " امیل آژار" منتشر کرد و توانست برای بار دوم جایزهی گنکور را دریافت کند. از این رمان فیلمی در سال ۱۹۷۷ ساخته شده است. از "رومن گاری" آثار دیگری نیز به فارسی ترجمه شده است. میعاد در سپیده دم، خداحافظ گری کوپر، مردی با کبوتر از آن جمله اند.
در تحلیل رمان زندگی در پیش رو نباید از قلم انداخت که “رومن گاری” زندگی در پیش رو را با نام مستعار ” امیل آژار” منتشر کرد و توانست برای بار دوم جایزهی گنکور را دریافت کند. از این رمان فیلمی در سال ۱۹۷۷ ساخته شده است. از “رومن گاری” آثار دیگری نیز به فارسی ترجمه شده است. میعاد در سپیده دم، خداحافظ گری کوپر، مردی با کبوتر از آن جمله اند.

در تحلیل رمان زندگی در پیش رو نباید از قلم انداخت که “رومن گاری” زندگی در پیش رو را با نام مستعار ” امیل آژار” منتشر کرد و توانست برای بار دوم جایزه‎ی گنکور را دریافت کند. از این رمان فیلمی در سال ۱۹۷۷ ساخته شده است. از “رومن گاری” آثار دیگری نیز به فارسی ترجمه شده است. میعاد در سپیده دم، خداحافظ گری کوپر، مردی با کبوتر از آن جمله اند.

 

اديسه عسكری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا