اخبار تکنولوژی

آژانس امنیت ملی امریکا اطلاعات ۵۳۰ میلیون تماس کاربران را در سال ۲۰۱۷ ذخیره کرده است!

سال‌ها قبل، ادوارد اسنودن (Edward Snowden)، میزان جاسوسی آژانس امنیت ملی امریکا یا همان NSA ، در کل دنیا را برای جهانیان فاش کرد. از آن زمان تا کنون اتهامات و رسوایی‌های زیادی در صحنه سیاست امریکا مثل ستاره‌های دنباله دار، ظهور کرده و ناگاه ناپدید شده‌اند که همین موضوع باعث کمرنگ‌تر شدن و فراموشی بازجویی و محاکمه NSA شده‌ است. حالا بعد از گذشت این سال‌ها، گزارش جدیدی از دفتر مدیر اطلاعات ملی (ODNI) این کشور کشف شده است که نشان می‌دهد جاسوسی جزئیات تماس کاربران کل دنیا توسط آژانس امنیت ملی امریکا در سال ۲۰۱۷ به نسبت سال قبل از آن، سه برابر بیشتر شده است. جزئیات این خبر را در ادامه همین مطلب از نت‌نوشت بخوانید.

سازمان امنیت ملی امریکا و جمع‌آوری بیش از ۵۳۰ میلیون جزئیات تماس کاربران
آژانس امنیت ملی امریکا و جمع‌آوری بیش از ۵۳۰ میلیون جزئیات تماس کاربران

جزئیات گزارش جدید ODNI راجع به آژانس امنیت ملی امریکا

در این گزارش آمده است اطلاعات تماس ثبت شده توسط آژانس امنیت ملی امریکا NSA در سال ۲۰۱۷، برابر با ۵۳۴,۳۹۶,۲۸۵ بوده که بسیار بیشتر از ۱۵۱,۲۳۰,۹۶۸ تماس در سال ۲۰۱۶ است. بر اساس گزارش‌ها، هر جزئیات تماس ثبت شده شامل: شماره مبدأ، شماره مقصد و مدت زمان هر مکالمه است. با این حال جای شکر دارد که شامل محتوای مکالمات، آدرس، اطلاعات مالی طرفین مکالمه، سلول شبکه تلفن همراهی که از آن آنتن می‌گیرند و اطلاعات موقعیت مکانی (GPS) آن‌ها نمی‌شود. با توجه به قانون نظارت بر اطلاعات خارجی (FISA)، آژانس امنیت ملی امریکا مجاز به جمع‌آوری این سوابق است.

این سند شامل سوابق تعدادی شهروند غیر امریکایی هم هست که تحت بخش ۷۰۲ FISA هستند. بخش ۷۰۲ بسیار جالب توجه است، چرا که بررسی و ثبت اطلاعات کاربران یا افرادی که در این بخش قرار می‌گیرند، هرچند نه تروریست باشند، نه مأمور خارجی، نه جاسوس یا…، نیازی به مجوز قضایی ندارد. در سال ۲۰۱۷ تعداد کاربران هدف قرار گرفته بخش ۷۰۲، برابر با ۱۲۹,۰۸۰ نفر برآورد شد که به نسبت ۸۹,۱۳۸ نفر در سال ۲۰۱۳، افزایش داشته است.

براساس این گزارش، معیارهای ثبت تماس احتمالاً بیشتر از مقدار واقعی (اغراق‌آمیز) هستند چرا که ممکن است هرکدام از این سوابق از ارائه دهندگان مختلفی دریافت و بیش از یک بار ثبت شده باشند.

 

منبع: neowin

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا