سینمای جهان

فیلم The Perks of Being a Wallflower مزایای گوشه گیر بودن

فیلم The Perks of Being a Wallflower یا مزایای گوشه گیر بودن اثری است درام و عاشقانه به کارگردانی استفان چابوسکی Stephen Chbosky که محصول سینمای هالیوود است. در ادامه با معرفی و نقد و بررسی فیلم The Perks of Being a Wallflower با نت نوشت همراه باشید.

فیلم The Perks of Being a Wallflower مزایای گوشه گیر بودن

فیلم مزایای گوشه گیر بودن اقتباس شده از رمانی به همین نام نوشته‌‌ی خودِ “استفان چابوسکی”  است که در سال ۱۹۹۹ چاپ و انتشار یافت. داستانِ عاشقانه‌ای که فیلم روایت می‌کند دارای زوایایی خاص و تلخ می‌باشد که آن را در شمار بهترین فیلم‌های رمانتیک قرن ۲۱ ام قرار می‌دهد.

پیش از آغاز نقد فیلم The Perks of Being a Wallflower به شرح داستان این فیلم می‌پزداریم، این فیلم داستان یک سال تحصیلی دانش آموزی به نامِ “چارلی کلمکیس” با بازی “لوگن لرمان Logan Lerman” که در بر گیرنده اتفاقاتی تلخ و شیرین برای وی است را روایت می‌کند.

“چارلی : چرا آدم‌های دوست‌ داشتنی همیشه افراد اشتباه رو برای رابطه‌هاشون انتخاب می‌کنن؟
معلم : ما اون عشقی رو می‌پذیریم که فکر می‌کنیم لیاقتش رو داریم”

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] رمان مزایای گوشه گیر بودن نوشته‌ی استیون چباسکی؛ دوستدار همیشگی تو چارلی…

هنرنمایی Logan Lerman در فیلم The Perks of Being a Wallflower
هنرنمایی Logan Lerman در فیلم The Perks of Being a Wallflower

چارلیِ فیلم شخصیتی است که با غمی درونی بزرگ شده و سختی‌های زیادی را تحمل کرده است. با اینکه نخستین مقطع دبیرستان را تجربه می‌کند ولی دَرک و فهمش از مدرسه با همکلاسی هایش متفاوت است. کم حرف است و دوستی ندارد. تقویمش را مدام برای سپری شدن روزهای دبیرستان خط می‌زند. مدام نامه هایی برای خاله‌ای که دوستش داشته و حالا دیگر در این دنیا نیست می‌نویسد.

تقریبا اکثر اوقات فراقتش در پی یافتن راهی برای آسان شدن گذر روزهاست تا غمی که روی سینه‌اش بابت خود کشی دوستش سنگینی می‌کند را بر طرف سازد. برای همین روی به کتاب خواندن آورده است.

بیشتر بخوانید: فیلم The Beguiled , فریب خورده اثر سوفیا کاپولا

پوستر فیلم The Perks of Being a Wallflower یا مزایای گوشه گیر بودن
پوستر فیلم The Perks of Being a Wallflower یا مزایای گوشه گیر بودن

معلم کلاس زبان انگلیسی‌اش “آقای اندرسون” با نقش آفرینی “پل راد” اندکی از زهرِ این کابوسِ وهم وار مدرسه را برای وی می‌کاهد و مدام کتاب هایی از آرشیو ناتمامش به چارلی می‌دهد و اوقاتش را پر می‌کند.

“چارلی” که مشکلات روحیِ حادی دارد به صورت اتفاقی با خواهر و برادری ناتنی که سال بالایی هستند آشنا می‌شود و داستان مدرسه برایش متفاوت می‌گردد. “سَم” با بازی” اِما واتسون Emma Watson” و “پاتریک” با نقش آفرینی “اِرزا میلر Ezra Miller” به دوست هایی جدا نشدنی با چارلی تبدیل می‌شوند. این آشنایی سبب اتفاقاتی می‌شود که زندگی هر سه را دچار تنش می‌کند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Get Out از جوردن پیل

"چارلی" که مشکلات روحیِ حادی دارد به صورت اتفاقی با خواهر و برادری ناتنی که سال بالایی هستند آشنا می‌شود و داستان مدرسه برایش متفاوت می‌گردد. "سَم" با بازی" اِما واتسون" و "پاتریک" با نقش آفرینی "اِرزا میلر" به دوست هایی جدا نشدنی با چارلی تبدیل می‌شوند. این آشنایی سبب اتفاقاتی می‌شود که زندگی هر سه را دچار تنش می‌کند.
“چارلی” که مشکلات روحیِ حادی دارد به صورت اتفاقی با خواهر و برادری ناتنی که سال بالایی هستند آشنا می‌شود و داستان مدرسه برایش متفاوت می‌گردد. “سَم” با بازی” اِما واتسون” و “پاتریک” با نقش آفرینی “اِرزا میلر” به دوست هایی جدا نشدنی با چارلی تبدیل می‌شوند. این آشنایی سبب اتفاقاتی می‌شود که زندگی هر سه را دچار تنش می‌کند.

در نقد و بررسی فیلم The Perks of Being a Wallflower می‌توان گفت این اثر فضایی آمریکایی و جوان پسند را در دهه ۹۰ میلادی روایت می‌کند. ولی با این حال اسیر کلیشه‌ها و داستان‌های آبکی که اغلب در این ژانر موجود هستند نمی‌گردد. داستان‌های فرعی نسبتا قوی که در فیلم گنجانده شده اند همراه با پیچیدگی روایی منطقی شخصیت‌های اصلی، توانسته است داستانی شسته رفته و سر راست را از یک درام نوجوانانه روایت کند.

فیلمی که “استفان چابوسکی” ساخته است توانست در اکثر مجامع منتقدین آمریکا مورد توجه و نگاه قرار گیرد. و این مسئله در کنار فروش نسبتا بالای خود توانست جایگاه با ارزشی میان منتقدین و مردم پیدا کند.

بیشتر بخوانید: فیلم LIFE IS BEAUTIFUL , زندگی زیبای روبرتو بنینی

این اثر فضایی آمریکایی و جوان پسند را در دهه ۹۰ میلادی روایت می‌کند. ولی با این حال اسیر کلیشه‌ها و داستان‌های آبکی که اغلب در این ژانر موجود هستند نمی‌گردد.
این اثر فضایی آمریکایی و جوان پسند را در دهه ۹۰ میلادی روایت می‌کند. ولی با این حال اسیر کلیشه‌ها و داستان‌های آبکی که اغلب در این ژانر موجود هستند نمی‌گردد.

فیلم مزایای گوشه گیر بودن دارای لحظاتی است که در یادها خواهند ماند. لحظاتی توأمان با ترس و عشق دورانِ نوجوانی، اضطراب از آینده‌ای نامعلوم. و برای “چارلی”، از دست دادن‌های مداوم که حفرهایی بَس بزرگ در روحش به یادگار گذاشته اند.

فیلم The Perks of Being a Wallflower از آن دسته از فیلم هایی است که نه آنقدر بزرگ هستند که در آرشیو‌ها خاک بخورند، و نه آنقدر حقیر که از رویشان رد بشویم. فیلم به عنوانی اثر شریف، مشکلات و عواطف احساسی نسلی از نوجوانان را نشانه رفته است و با نگاهی آسیب شناسانه سعی بر هشدار دارد.

هر چند که فیلم تماما به خود رمان وفادار نمی‌ماند و صحنه هایی که باعث می‌شد درجه فیلم به بزرگسالان تغییر پیدا کند، پیش از اکران عمومی از آن حذف گردید تا سقوطی که چارلی و دوستانش بعضا در فیلم در دام آن می‌افتند را با فیلتری لطیف تر مشاهده کنیم.

بیشتر بخوانید: فیلم Cafe Society آخرین ساخته وودی آلن

این فیلم از آن دسته از فیلم هایی است که نه آنقدر بزرگ هستند که در آرشیو‌ها خاک بخورند، و نه آنقدر حقیر که از رویشان رد بشویم.
این فیلم از آن دسته از فیلم هایی است که نه آنقدر بزرگ هستند که در آرشیو‌ها خاک بخورند، و نه آنقدر حقیر که از رویشان رد بشویم.

محمدتقی راسفیجانی

محمدتقی راسفیجانی هستم دانشجوی دکتری معماری. علاقه مند به ادبیات داستانی، سینما، موسیقی و معماری

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. نقد نسبتا خوبی بود.ولی میشه بگید شما از کجا فهمیدید که به خاله اش نامه مینویسه؟چون تو فیلم وقتی نامه مینویسه میگه سعی نکن بفهمی من کی ام و میگه میدونم که وجود داری پس شاید داره به دوست خیالیش نامه مینویسه.در ضمن تو فیلم هیچ اشاره ای به این که داره به خاله اش نامه مینویسه نشده.

  2. سلام و خدا قوت ب عوامل سازنده فیلم _
    فیلم به نوبه خودش عالی‌ترین فیلم هست …. این فیلم با بازی فوق العاده زیبای بازیگرانش رنگ و لعابی ب دیالوگ ها داده…. لطفاً فیلم را از دست ندید
    مخصوصا وقتی اما واتسون بازیگرشه:)

  3. نمی‌دونم چرا خیلی با این فیلم ارتباط برقرار کردم. شاید خنده دار باشه ولی ۲ بار طی ۲ روز پشت سر هم دیدمش در صورتی که از روی بی فیلمی مجبور شدم دانلودش کنم. نمی‌گم فیلم فوق العاده ای هست و حتما ببینیدش ولی برای من جالب بود.هنوز هم با خودم کلنجار میرم که چرا اینقدر فیلم برام جذابیت داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا