روانشناسی و موفقیت

مستقل بار آوردن کودک با چند روش تربیتی

اگر پدر یا مادر هستید قرار نیست که هر روز صبح از خواب بیدار شوید و مانند یک پرستار میز صبحانه را بچینید و کیف مدرسه فرزندتان را کنترل کنید و او را برای رفتن به مدرسه آماده کنید. مهارت های رفتاری  در زمینه های مختلف مثل مستقل بار آوردن کودک و همراهی با خانواده یکی از مهم ترین درس هایی است که والدین می توانند به کودکان خود بیاموزند. شما می توانید به نحوی کودک خود را تربیت کنید که حتی سخت ترین کارها مانند بیدار شدن صبح و صرف صبحانه و راهی مدرسه شدن را حتی بدون حضور شما هم بی عیب و نقص انجام دهد. فراموش نکنید والدین فقط یک راهنما هستند که در صورت لزوم کودک را برای دستیابی به هدفش راهنمایی و کمک می کنند نه یک پرستار خانگی که تمامی کارهای او را انجام می دهند. نت نوشت در این مقاله به والدین می آموزد که چه رفتاری با کودک داشته باشند تا بتوانند مستقل بار آوردن کودک را به آسانی هر چه بیشتر انجام دهند.

وابستگی، شایستگی، استقلال

از مشکل ترین و شاید پر دردسرترین کارهایی که کودکان و نوجوانان ترجیح می دهند انجام ندهند و والدین در آن دخیل باشند راهی شدن به مدرسه و صرف صبحانه است. می توانید برای حل این مشکل منوی غذا داشته باشید. صبحانه و ناهار را طی یک منو تنظیم کنید تا از شب قبل انتخاب های شما و کودک کاملا مشخص باشد. والدین آشپز یا خدمتکار خانه نیستند آن ها می توانند تمام اموری که برای فرزندشان انجام می دهند را با آن ها شریک شوند و روش کاری را به آن ها بیاموزند. بعد از انتخاب صبحانه از منو از کودک بخواهید که در آماده سازی آن به شما کمک کند بعد از مدتی این کار را به عهده خودش بگذارید اومی بایست بتواند برای خودش صبحانه آماده کند. طبق نظریه روانپزشکان، پیشنهاد می کنند طوری رفتار کنید که انگیزه خوشحالی و شادمانی چه برای کودک چه برای بزرگسال در خانه فراهم باشد. این انگیزه از سه نیاز اساسی روان شناختی شکل می گیرد : ” وابستگی، شایستگی، استقلال ”

صبحانه پر درد سر، ممنوع

family
یشتر خانواده ها صبح ها در حال عجله و فریاد کشیدن هستند : ” زود باش صبحانه ات را بخور، دیر شد، کفش هایت را خودت پیدا کن، کتاب درسی ات را کجا گذاشته ای ؟ و . . . ” این نوع تعاملات در ابتدای روز اتصالات مثبت روزانه اتان را به کلی خراب خواهد کرد

هر فرد می بایست برای این که ارتباطات مثبت درطی روز داشته باشد صبح را سالم و با عملکرد های مثبت خانوادگی شروع کند. دقت کنید، بیشتر خانواده ها صبح ها در حال عجله و فریاد کشیدن هستند : ” زود باش صبحانه ات را بخور، دیر شد، کفش هایت را خودت پیدا کن، کتاب درسی ات را کجا گذاشته ای ؟ و . . . ” این نوع تعاملات در ابتدای روز اتصالات مثبت روزانه اتان را به کلی خراب خواهد کرد. آرامش و مهربانی بیشتری داشته باشید. با بچه ها در انجام امور مربوط به خودشان پیش بروید تا مسئولیت پذیری آن ها را هم افزایش دهید. جهت تقویت این حالت می بایست در سال های نخست به آن ها مسئولیت بدهید هر چند که ممکن است دچار لغزش های بسیاری شوند اما کم کم این مهارت ها را می آموزند. آماده سازی صبحانه، لباس های مدرسه، وسایل درسی و . . . آموزش های اولیه هستند.

به کودکان حس استقلال بدهید

mother
از زمانی که شما برای کودکانتان تصمیم می گیرید آن ها تحت سلطه شما هستند و هیچ گاه در این زمینه احساس مستقل شدن نخواهند داشت این اصل در مستقل بار آوردن کودک بسیار مهم است.

هر انسان به طور ذاتی نیاز دارد که حس استقلال شخصی داشته باشد. این بدان معنا است که حق انتخاب در بسیاری از مسائل روزانه به عهده خود شخص باشد. شما می توانید این حس را به کودک خود بدهید. غذایی که دوست دارد را تهیه کند، صبحانه ای که دوست دارد بخورد، به نحوی که دوست دارد صبحش را شروع کند و به مدرسه برود و . . .  تا زمانی که شما برای کودکانتان تصمیم می گیرید آن ها تحت سلطه شما هستند و هیچ گاه در این زمینه احساس مستقل شدن نخواهند داشت. به نوعی رفتار کنید که کودک احساس نکند تحت کنترل شما قرار گرفته است. اجازه اشتباه کردن به او بدهید تا با تمام زوایای مسئولیتش بیشتر آشنا شود و تجربه کسب کند. اجازه بدهید از صلاحیت خود استفاده کنند. این کار وابستگی آن ها به والدین را کاهش می دهد.

برای رسیدن به علاقمندی ها باید تلاش کرد

اولین قانونی که شما می توانید در زمینه مستقل بار آوردن کودک وضع کنید این است که برای آن چه دوست دارند تلاش کنند. به عنوان مثال، کودک شما ترجیح می دهد صبحانه به جای تخم مرغ پخته، شیر کاکائو بخورد ؟ اصلا مشکلی ندارد ولی اگر شیر در منزل موجود نبود شب قبل می بایست برای تهیه شیر اقدام کند. به این ترتیب شما از مدتی قبل مسئولیت این کار را به او واگذر می کنید و او برای رسیدن به علاقمندی اش دست به کار می شود. خرید یکی از مسئولیت های او می شود.

چک لیست تهیه کنید

به جای این که صبح ها مدام به بچه ها بگویید که چه کار باید انجام بدهند و چه چیزی را آماده کنند بهتر است از قبل یک چک لیست تهیه کنید و در اختیارش قرار دهید. اگر در این چک لیست از تصاویر استفاده کنید خیلی تاثیرگذار تر و جذاب تر خواهد بود. با این کار کودک صبح با تیک زدن کنار هر اسم یا عکس به سرعت آماده می شود.

صبح ها ۱۰ دقیقه زودتر بیدار شوید

شما برای شروع صبح پر انرژی نیاز به زمان دارید که بتوانید به آرامی و مهربانی تمامی کارهای خود را انجام دهید. با عجله بیدار نشوید. فقط کافیست ۱۰ دقیقه زودتر از زمان محاسبه اتان بیدار شوید به آرامی کودک را بیدار کرده و او را خاطر نشان کنید که اگر کاری داری من کنارت هستم.

والدین بار این روش ها و دیگر راه کارها می توانند شروع روز را برای فرزندان خود به نحوی دلپذیر کنند که کودک پس از مدتی با علاقه و شادی خودش راهی مدرسه شود. سازماندهی وسایل و کارهای کودک امری است که شاید در ابتدا  نیاز به کمک والدین داشته باشد ولی پس از مدتی کودک به راحتی می تواند از عهده اش بربیاید.

منبع : nytimes.com

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا