ادبیات جهان

زندگی داستانی ای. جی. فیکری نوشته‌ی گابریل زِوین؛ زندگی من لا به لای این کتاب‌هاست

در ابتدای معرفی رمان زندگی داستانی ای. جی. فیکری The Storied Life of A.J. Fikry اثر گابریل زِوین Gabrielle Zevin به مختصری از بیوگرافی او می‌پردازیم. گابریل زِوین داستان نویس و فیلمنامه نویس زن آمریکایی است. او متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۷۷ در نیویورک است. زوین در سال ۲۰۰۰ در رشته‌‌ی ادبیات از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. او در سال ۲۰۰۵ اولین رمان خود را با نام جایی دیگر را منتشر کرد که مورد توجه بسیاری قرار گرفت. رمان زندگی داستانی ای. جِی. فِیکری هشتمین رمان اوست که در سال ۲۰۱۴ به چاپ رسیده است. این رمان در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفته است. در ادامه با بررسی و تحلیل زندگی داستانی ای. جی. فیکری با نت نوشت همراه باشید.

گابریل زِوین داستان نویس و فیلمنامه نویس زن آمریکایی است. او متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۷۷ در نیویورک است. زوین در سال ۲۰۰۰ در رشته‌‌ی ادبیات از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد.
گابریل زِوین داستان نویس و فیلمنامه نویس زن آمریکایی است. او متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۷۷ در نیویورک است. زوین در سال ۲۰۰۰ در رشته‌‌ی ادبیات از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد.

زندگی داستانی ای. جی. فیکری نوشته‌ی گابریل زِوین

در ادامه‌‌ی معرفی زندگی داستانی ای. جی. فیکری اثر گابریل زوین به خلاصه‌ای از رمان اشاره‌ای خواهیم داشت. رمان زندگی داستانی ای. جی. فیکری اثر گابریل زوین داستان یک کتابفروشی در جزیره‌ای دور افتاده و خلوت به نام آلیس است. صاحب کتابفروشی مردی به نام ای. جی. فیکری است که به تازگی همسر خود را از دست داده است و افسرده است. با ورود آملیا لومن بازاریاب انتشارات ناتلی زندگی فیکری دستخوش تغییر و داستان آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید: کتاب تماشای رنج دیگران نوشته‌ی سوزان سانتاگ

در ادامه بررسی و تحلیل رمان زندگی داستانی ای. جی. فیکری اثر Gabrielle Zevin به فرم رمان اشاره‌ای می‌کنیم. رمان دو بخش و سیزده فصل دارد. هر فصل با اشاره به داستان کوتاهی آغاز می‌شود. داستانهایی چون بره‌‌ی قربانی نوشته‌‌ی رولد دال، الماسی به بزرگی ریتز نوشته‌‌ی فیتز جرالد، یک روز عالی برای موز ماهی نوشته‌‌ی سالینجر، از عشق که حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم نوشته‌‌ی ریموند کارور چند مثال از این داستان هاست. در ابتدای هر فصل طرح داستان و آن چیزی که فیکری از این داستان آموخته است طی یادداشتی آمده است و در ادامه ماجرایی از زندگی فیکری که از جهات بسیار شبیه داستان اشاره شده است آورده می‌شود.

مایا دختر خوانده‌‌ی ای. جی. فیکری، آملیا بازاریاب، لمبیاس پلیس دهکده، ازمی خواهر زن فیکری تعدادی از شخصیت‌های داستان هستند. شخصیت اصلی فیکری است و رمان همانطور که پیشتر گفته شد ماجرای زندگی اوست.

در جریان زندگی فیکری به جریان چاپ و بازی‌های پشت پرده‌‌ی چاپ کتاب، جشن امضا و جوایز ادبی نیز اشاره‌ای می‌شود.
در جریان زندگی فیکری به جریان چاپ و بازی‌های پشت پرده‌‌ی چاپ کتاب، جشن امضا و جوایز ادبی نیز اشاره‌ای می‌شود.

در بررسی و تحلیل رمان زندگی داستانی ای. جی. فیکری اثر گابریل زوین جالب است بدانیم که در جریان زندگی فیکری به جریان چاپ و بازی‌های پشت پرده‌‌ی چاپ کتاب، جشن امضا و جوایز ادبی نیز اشاره‌ای می‌شود. فیکری از نویسندگان و رمان‌های مورد علاقه‌اش در متن رمان نیز نام می‌برد و به دیگر شخصیت‌ها و یا مشتری‌های فروشگاه پیشنهاد می‌کند و از نویسندگان بسیاری نقل قول می‌کند و از این راه خوانندگان را با بسیاری از آثار ادبیات آمریکا آشنا می‌کند. ریتم کتاب تند است و در هر فصل اتفاقی باعث بوجود آمدن ماجراهایی در زندگی‌ای جی فیکری می‌شود. کتاب روایتی ساده و دلنشین و گاهی طنز دارد. و مانند زندگی پر از شادی ها، خوشی ها، رنج‌ها و ناکامی هاست.

بیشتر بخوانید: گوژپشت نتردام نوشته‌ی ویکتور هوگو؛ قهرمانانی در تضاد با زمان و جامعه

زندگی داستانی‌ای جی فیکری یک رمان در ستایش ادبیات و کتاب است. کتابی که بی شک مورد علاقه‌‌ی کرم کتاب‌ها قرار خواهد گرفت. آدم هایی که تنهایی خود را با کتاب‌ها پر می‌کنند و با شخصیت کتاب‌ها زندگی می‌کنند.

ما کتاب می‌خوانیم تا بدانیم که تنها نیستیم.
ما کتاب می‌خوانیم، چون تنها هستیم.
ما کتاب می‌خوانیم و دیگر تنها نیستیم.
ما تنها نیستیم.

و در پایان معرفی زندگی داستانی ای.جی. فیکری اثر گابریل زوین به دیگر آثار او اشاره‌ای خواهیم داشت. گابریل زوین کتاب‌‌های دیگری را هم برای نوجوانان و بزرگسالان نوشته است. ازجمله‌ی آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: وقتی جین جوان بود، گودالی که در آن افتاده‌ایم، خاطرات یک نوجوان فراموش‌کار، جایی دیگر، سال‌های عشق و شکلات، چون این در خون من است و کارهایی که کرده‌ام.

زوین همچنین فیلم‌نامه‌ی گفت‌وگوهایی با زنان دیگر را نوشته است که نامزد دریافت جایزه‌‌ی (جوایز مستقل اسپیریت، جایزه‌ای برای فیلم‌سازان مستقل) شد.در سال ۲۰۰۹ او و کارگردان ژاپنی، هانس کانوسا، کتاب خاطرات یک نوجوان فراموش‌کار را به‌صورت فیلم‌نامه درآوردند. این فیلم در ژاپن اکران و با اقبال عمومی روبه‌رو شد.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز؛ یک ماجرای پلیسی زنانه

اديسه عسكری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا