ادبیات جهان

معرفی کتاب سرگذشت فلسفه نوشته برایان مگی, از پیش از سقراط تا پوپر

سرگذشت فلسفه برایان مگی

کتاب سرگذشت فلسفه نوشته ی برایان مگی، فیلسوف انگلیسی است. او را در ایران بیشتر با کتاب مردان اندیشه می شناسند. مردان اندیشه نام برنامه ای تلویزیونی از برایان مگی نیز هست. برایان مگی در این برنامه با روشنفکران و صاحبان اندیشه گفتگو کرده است. این برنامه از شبکه ی بی بی سی و در ایران از شبکه ی چهار پخش شده است.

کتاب سرگذشت فلسفه نوشته ی برایان مگی، فیلسوف انگلیسی است. او را در ایران بیشتر با کتاب مردان اندیشه می شناسند. مردان اندیشه نام برنامه ای تلویزیونی از برایان مگی نیز هست. برایان مگی در این برنامه با روشنفکران و صاحبان اندیشه گفتگو کرده است. این برنامه از شبکه ی بی بی سی و در ایران از شبکه ی چهار پخش شده است.

کتاب سرگذشت فلسفه ، تاریخ ۲۵۰۰ سال فلسفه را بازگو می کند. این کتاب مصور است و در کنار بحث های فلسفی روایت های داستانی را در کنار تصاویر بازگو می کند که باعث جذابیت برای خواننده ی عام و آشنایی بیشتر او با مفاهیم فلسفی می شود. کتاب نُه فصل دارد. و در هر فصل هم سیر تاریخی دوره ای فلسفی را بررسی می کند هم به اندیشمندان آن دوره می پردازد و هم آرای آن ها بصورت مختصر شرح می دهد. البته سیر تاریخی فلسفه بیش از شرح آرا در این کتاب بر آن تاکید شده است.

کتاب سرگذشت فلسفه , از پیش از سقراط تا پوپر

در کتاب سرگذشت فلسفه با بیانی ساده و سلیس، بدون به کار بردن اصطلاحات و مفاهیم پیچیده به بحث های اصلی فلسفه پرداخته می شود. تاریخ فلسفه از دوران پیش از سقراط آغاز می شود و به فلسفه در قرن بیستم می رسد.

فلسفه به زبان ساده، تردید و پرسش درباره ی مسائل بنیادینی که در حالت عادی خیلی ساده و بدیهی به نظر می رسند. زندگی روزمره ی اغلب ما آکنده از اموری است که ذهن مان را مشغول می کند. اما هر از چندگاه می بینیم مسائل روزمره را کنار گذاشته و در فکر فرو رفته ایم که اصلا چه خبر است و این همه، برای چیست؟ آنگاه شاید پرسش های بنیادینی در ذهن مان مطرح شود که در شرایط عادی توجهی به آن ها نمی کنیم.

کتاب سرگذشت فلسفه با عبارت و پاراگراف بالا آغاز می شود. و به این ترتیب همه را دعوت به فلسفه می نماید. و در ادامه به بررسی آغاز علم فلسفه می پردازد. تالس اولین فیلسوف است که بیش از همه سعی کرد به این پرسش پاسخ دهد که «جهان از چه ساخته شده است؟» و در ادامه شاگردانش به ادامه ی راه او پرداختند. سقراط، افلاطون، آگوستین مقدس، ماکیاولی و… از جمله کسانی هستند که در فصول مختلف کتاب به آرا و زندگی آن ها پرداخته شده است. برایان مگی خود در پایان کتاب می گوید که در این اثر فقط درباره ی فیلسوفانی سخن گفته شده است که اهمیت و جذابیت ماندگار افکارشان ثابت شده است. کسانی که برخلاف سایرین بیشترین تاثیر و نفوذ آن بعد از مرگ شان پدیدار گشته است.

سرگذشت فلسفه برایان مگی

سرگذشت فلسفه برایان مگی

برای خواندن کتاب سرگذشت فلسفه نیازی به آشنایی قبلی با فلسفه نیست. البته در این کتاب در حد آشنایی مختصری با این افراد توضیح داده می شود و بدیهی است برای مطالعات تخصصی در مورد اندیشه های این فیلسوفان باید به آثار خودشان و یا کتاب های تخصصی مراجعه کرد.

کتاب سرگذشت فلسفه می تواند کتابی خواندنی برای دوستداران فلسفه در تمام سطوح باشد. و چیزی که جالب توجه است رویکردی روزمره به فلسفه است. برایان مگی سعی می کند که در این اثر بیشتر به بیان و توضیح اندیشه هایی از فیلسوفان بپردازد که در زندگی روزمره به کار می آید. و او سعی دارد که فلسفه را وارد زندگی افراد کند و افراد را به اندیشیدن وا دارد:

دانستن این گونه مسائل هیچ تاثیری بر رفتار ما انسان ها ندارد. آن چه ما باید بدانیم این است که چگونه زندگی مان و خودمان را اداره کنیم. پرسش های ضروری برای ما از این قبیل است: خوبی چیست؟ کار درست کدام است؟ انصاف چیست؟ دانستن پاسخ این پرسش ها، بر روش زندگی ما تاثیر عمیقی دارد.

و در فصل پایان مگی به آینده ی فلسفه می پردازد و پیش بینی می کند که هر چند چهره های جدیدی با آرا و عقاید جدید ظهور خواهند کرد اما بیشتر شاهد تاثیر و بازخورد کامل افکار و عقاید شخصیت هایی خواهد بود که در گذشته اند:

اما همان طور که تلاش کرده ایم در این کتاب نشان دهیم می توانیم به چنان پیشرفت های ارزشمندی در ادراک و شناخت مان از وضعیت بشری دست یابیم که حتی اگر هرگز نتوانیم به هیچ کدام از آن اهداف نهایی مورد نظرمان برسیم، باز هم به خوبی متوجه می شویم که این سیر و سفر چنان تجربه ی بارور و ثمر بخشی بوده که فقط انجام دادن آن به خودی خود ارزشمند به شمار می رود. شاید هیچ پاسخ نهایی در کار نباشد اما بسیاری چیزهای جالب و شگفت آور برای آموختن هست.

برایان مگی متولد ۱۲ آوریل ۱۹۳۰ نویسنده، شاعر، و فیلمساز، سیاستمدار بریتانیایی است. و به دلیل نگارش کتاب های ساده و همه فهم درباره ی فلسفه مشهور است. از او چندین اثر به فارسی ترجمه شده است. سرگذشت فلسفه، نقش جهان فلسفه ی نوین بریتانیا، مردان اندیشه، سرگذشت فلسفه از جمله آثار ترجمه شده ی او به زبان فارسی است.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا