1398-02-30
سینمای جهان

نقد فیلم The Theory Of Everything تئوری همه چیز

نقد فیلم The Theory Of Everything

هاوکینگ، نابغه علم فیزیک در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ درگذشت. او که زندگی پر فراز و نشیب و خاصی داشت، ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ به دنیا آمد و از دوران کودکی علاقه اش به دنیای فیزیک و ریاضیات به حدی بود که باعث شد او در دوران دانشجویی تبدیل به دانشجوی ممتاز و نخبه شود. او در جوانی متوجه شد که به بیماری ALS که سیستم عصبی و نخاعی فرد را مختل می‌کند مبتلاست و در همان موقع پزشکان تخمین زدند تا دو سال قادر به ادامه‌ی زندگی خواهد بود اما این دو سال به سال های زندگی مفید با دستاوردهای علمی مثال زدنی انجامید. در ادامه با معرفی تحلیل و نقد فیلم The Theory Of Everything همراه نت نوشت باشید

استیون هاوکینگ، نابغه علم فیزیک در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ درگذشت. او که زندگی پر فراز و نشیب و خاصی داشت، ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ به دنیا آمد و از دوران کودکی علاقه اش به دنیای فیزیک و ریاضیات به حدی بود که باعث شد او در دوران دانشجویی تبدیل به دانشجوی ممتاز و نخبه شود. او در جوانی متوجه شد که به بیماری ALS که سیستم عصبی و نخاعی فرد را مختل می‌کند مبتلاست و در همان موقع پزشکان تخمین زدند تا دو سال قادر به ادامه‌ی زندگی خواهد بود اما این دو سال به سال های زندگی مفید با دستاوردهای علمی مثال زدنی انجامید. در ادامه با معرفی تحلیل و نقد فیلم The Theory Of Everything همراه نت نوشت باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Mercy ساخته‌ی جیمز مارش؛ بخروش، بخروش بر علیه مرگ، روشنائی

نقد فیلم The Theory Of Everything

در سال ۲۰۱۴ جیمز مارش  James Marsh فیلم The Theory Of Everything تئوری همه چیز را در ژانر بیوگرافی یا زندگی نامه بر پایه‌ی کتاب سفر به بی‌نهایت: زندگی من با استیون نوشته‌ی جین وایلد هاوکینگ ساخت که همان موقع هم سر و صدای زیادی کرد. ادی ردمین بازیگر جوان در نقش هاوکینگ بازی تحسین برانگیزی را از خود به یادگار گذاشت که به خاطر آن جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد در گلدن گلوب و اسکار آن سال را به خانه برد.

بیشتر بخوانید: فیلم Broken Embraces آغوش های گسسته کاری از پدرو آلمودوار

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Burning سوختن ساخته‌ی لی چانگ دونگ با داستانی از هاروکی موراکامی

در نقد فیلم The Theory Of Everything می‌توان گفت مضمون اصلی فیلم امید است، امیدی که خیلی وقت ها در نظر انسان ها حقیر و کم مقدار می‌نماید. امیدی که با اطمینان فرد به خود آمیخته می‌شود و اکسیری بی بدیل را به وجود می‌آورد. مارش تصویر شیرینی از روابط هاوکینگ بازنمایی می‌کند، استیون لبخند می‌زند، عاشق می‌شود، عشق می‌ورزد و همین هاست که شخصیت او را برای تماشاگر ملموس می‌کند.

در نقد فیلم The Theory Of Everything باید گفت همین روایت گری به مراتب تاثیرپذیر فیلم را از حالتی که فقط به وجه قهرمانانه پرداخته شود، بیشتر می‌کند. هاوکینگ بزرگ مردی بود که راه خودش را برای مقابله با بیماری پیش گرفت و هرگز محدودیت های فیزیکی که غول بی رحم بیماری لاجرم به او تحمیل کرد او را از پای نینداخت. The Theory Of Everything تئوری همه چیز اثری است که تنها متکی به شخصیت مورد اشاره اش نیست و این بار شخصیت های دیگر داستان نیز به اندازه‌ی شخصیت اصلی در روایت داستان و پیشبرد آن نقش دارند و این نکته‌ی مهم یکی از نقاط قوت فیلم است. این که شخصیت های فرعی زیر سایه‌ی شخصیت اصلی نمی روند و قرار هم نیست شخصیت اصلی یا همان قهرمان همه‌ی بار بازیگری و معنایی فیلم را به دوش بکشد. مسئله‌ی حائز اهمیتی است که معمولاً در فیلم های این چنینی کم به آن توجه می‌شود و تئوری همه چیز از این قاعده خوشبختانه مستثناست. هر چند که فیلم نقاط ضعفی هم دارد، به نحوی که گاهی حالت شعار گونه به خود می‌گیرد و همین طور بعضی از اتفاقات آن خیلی سریع رخ می‌دهند و بعضی بسیار آهسته.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Fight Club باشگاه مشت زنی اثر دیوید فینچر، زیر زمینی برای فوران جسم

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ابدیت و یک روز Eternity and a Day اثر تئودور آنجلوپولوس/ آرگادینی

فیلم سینمایی The Theory Of Everything “تئوری همه چیز” مصداق بارز این است که وقتی از گابریل گارسیا مارکز نویسنده‌ی شهیر کلمبیایی می‌پرسند: اگر بخواهی یک کتاب صد صفحه‌‌ای در مورد امید بنویسی، چی می‌نویسی؟ می‌گوید ‌٩٩ صفحه را خالی می‌گذارم. صفحه‌‌ی آخر، سطر آخر می‌ نویسم:

امید آخرین چیزی است که می‌ میرد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا