سینمای جهان

نگاهی به فیلم The Theory Of Everything تئوری همه چیز به بهانه درگذشت استیون هاوکینگ

نگاهی به فیلم The Theory Of Everything

استیون هاوکینگ، نابغه علم فیزیک چند روز قبل در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ درگذشت. او که زندگی پر فراز و نشیب و خاصی داشت، ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ به دنیا آمد و از دوران کودکی علاقه اش به دنیای فیزیک و ریاضیات به حدی بود که باعث شد او در دوران دانشجویی تبدیل به دانشجوی ممتاز و نخبه شود. در ادامه با نگاه به فیلم The Theory Of Everything همراه نت نوشت باشید.

استیون هاوکینگ، نابغه علم فیزیک چند روز قبل در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ درگذشت. او که زندگی پر فراز و نشیب و خاصی داشت، ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ به دنیا آمد و از دوران کودکی علاقه اش به دنیای فیزیک و ریاضیات به حدی بود که باعث شد او در دوران دانشجویی تبدیل به دانشجوی ممتاز و نخبه شود. او در جوانی متوجه شد که به بیماری ALS که سیستم عصبی و نخاعی فرد را مختل می کند مبتلاست و در همان موقع پزشکان تخمین زدند تا دو سال قادر به ادامه ی زندگی خواهد بود اما این دو سال به سال های زندگی مفید با دستاوردهای علمی مثال زدنی انجامید. در ادامه با نگاه به فیلم The Theory Of Everything همراه نت نوشت باشید.

نگاهی به فیلم The Theory Of Everything

در سال ۲۰۱۴ جیمز مارش فیلم The Theory Of Everything تئوری همه چیز را در ژانر بیوگرافی یا زندگی نامه بر پایه ی کتاب سفر به بی‌نهایت: زندگی من با استیون نوشته ی جین وایلد هاوکینگ ساخت که همان موقع هم سر و صدای زیادی کرد. ادی ردمین بازیگر جوان در نقش هاوکینگ بازی تحسین برانگیزی را از خود به یادگار گذاشت که به خاطر آن جایزه ی بهترین بازیگر نقش اول مرد در گلدن گلوب و اسکار آن سال را به خانه برد.
بیشتر بخوانید: فیلم Broken Embraces آغوش های گسسته کاری از پدرو آلمودوار

مضمون اصلی فیلم امید است، امیدی که خیلی وقت ها در نظر انسان ها حقیر و کم مقدار می نماید. امیدی که با اطمینان فرد به خود آمیخته می شود و اکسیری بی بدیل را به وجود می آورد. مارش تصویر شیرینی از روابط هاوکینگ بازنمایی می کند، استیون لبخند می زند، عاشق می شود، عشق می ورزد و همین هاست که شخصیت او را برای تماشاگر ملموس می کند.

همین روایت گری به مراتب تاثیرپذیر فیلم را از حالتی که فقط به وجه قهرمانه پرداخته شود، بیشتر می کند. هاوکینگ بزرگ مردی بود که راه خودش را برای مقابله با بیماری پیش گرفت و هرگز محدودیت های فیزیکی که غول بی رحم بیماری لاجرم به او تحمیل کرد او را از پای ننداخت. The Theory Of Everything تئوری همه چیز اثری است که تنها متکی به شخصیت مورد اشاره اش نیست و این بار شخصیت های دیگر داستان نیز به اندازه ی شخصیت اصلی در روایت داستان و پیشبرد آن نقش دارند و این نکته ی مهم یکی از نقاط قوت فیلم است. این که شخصیت های فرعی زیر سایه ی شخصیت اصلی نمی روند و قرار هم نیست شخصیت اصلی یا همان قهرمان همه ی بار بازیگری و معنایی فیلم را به دوش بکشد. مسئله ی حائز اهمیتی است که معمولاً در فیلم های این چنینی کم به آن توجه می شود و تئوری همه چیز از این قاعده خوشبختانه مستثناست. هر چند که فیلم نقاط ضعفی هم دارد، به نحوی که گاهی حالت شعار گونه به خود می گیرد و همین طور بعضی از اتفاقات آن خیلی سریع رخ می دهند و بعضی بسیار آهسته.
بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Fight Club باشگاه مشت زنی اثر دیوید فینچر، زیر زمینی برای فوران جسم

فیلم سینمایی The Theory Of Everything “تئوری همه چیز” مصداق بارز این است که وقتی از گابریل گارسیا مارکز نویسنده ی شهیر کلمبیایی می‌پرسند: اگر بخواهی یک کتاب صد صفحه‌ ای در مورد امید بنویسی، چی می‌نویسی؟ می‌گوید ‌٩٩ صفحه را خالی می‌ گذارم. صفحه‌ ی آخر، سطر آخر می‌ نویسم:

امید آخرین چیزی است که می‌ میرد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا