علمی

سم موجود در درخت خودکشی یک سلاح مرگبار است!

درخت خودکشی

سم موجود در درخت خودکشی یک سلاح مرگبار است! حتما شما می دانید که گاهی وقتها نباید فریب زیبایی طبیعت را خورد! به عنوان مثال، cerbera odollam یک درخت کاملا زیبا و سرسبز است. اما این فقط ظاهر آن است. حتما دلیلی وجود دارد که به این درخت، درخت خودکشی می گویند.

۱+

حتما شما می دانید که گاهی وقتها نباید فریب زیبایی طبیعت را خورد! به عنوان مثال، cerbera odollam یک درخت کاملا زیبا و سرسبز است. اما این فقط ظاهر آن است. حتما دلیلی وجود دارد که به این درخت، درخت خودکشی می گویند. و بعضی هم آن را درخت قاتل می نامند. حالا نام آن هرچه باشد فقط اگر در منطقه ای آن را مشاهده کردید از آن فاصله بگیرید. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

cerbera odollam معروف به درخت خودکش

cerbera odollam معروف به درخت خودکشی

بذر مرگ آفرین از درخت خودکشی

Cerbera odollam یک درخت جنگلی با اندازه متوسط است که در هند و جنوب شرقی آسیا یافت می شود و تا ارتفاع ۳۲ فوت (۱۰ متر) رشد می کند. هیچ چیز قابل توجهی در آن وجود ندارد که توجه شما را جلب کند و این طور به نظر نمی رسد درختی باشد که می تواند شما را به کام مرگ بکشاند. اما این کار را انجام می دهد. خیلی راحت، به خاطر Cerberin شیمیایی بیش از اندازه سمی در دانه های آن.

Cerberin یک گلیکوزید قلبی است که با دسته ای از ترکیبات ارگانیک ضربان قلب شما را کاهش می دهد. این ترکیبات در بعضی از داروها استفاده می شوند. بعد نیست این را هم بدانید که فقط مقدار ناچیزی از آن، می تواند بسیار خطرناک باشد. در یک بذر cerbera odollam به اندازه کافی Cerberin وجود دارد تا یک آدم بالغ را از پای درآورد.

cerbera odollam معروف به درخت خودکشی

cerbera odollam معروف به درخت خودکشی

نحوه عملکرد آن برای متوقف کردن قلب، شبیه اعدام از طریق تزریق کشنده است. در صورت قورت دادن بذر، فرد در عرض چند ساعت قربانی می شود، ابتدا باعث شکم درد، و به دنبال آن اسهال، ریتم نامنظم قلب، استفراغ و سردرد می شود. این هم نمی تواند عجیب باشد که کسی بطور تصادفی این دانه مرگبار را بخورد.

بدون هیچ رد یا اثری

متاسفانه برای cerbera odollam یک نام مستعار وحشتناک (درخت خودکشی) اتخاذ شده؛ به دلیل این واقعیت که سم شناسان معتقدند بیشتر افراد برای انجام خودکشی نسبت به هر گیاه دیگری روی زمین از آن استفاده می کنند. بر اساس یک مطالعه ده ساله که در سال ۲۰۰۴ در مجله Ethnopharmacology منتشر شد، این درخت تعداد زیادی از مردم، به ویژه مردم جوامع هند را به کام مرگ فرستاده است.

تیم مطالعه توسط Yvan Gaillard از آزمایشگاه سم شناسی تحلیلی در La Voulte-sur-Rhône فرانسه هدایت می شد، که آنها بیش از ۵۰۰ مورد مسمومیت مرگبار به وسیله cerbera را بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ در ایالت کرالا هندوستان را ثبت کرده اند. نیمی از این مرگ و میر ها به وسیله این درخت مرگ آفرین در این ایالت، و بقیه در دیگر نقاط اتفاق افتاده است. تیم فکر می کند که تعداد واقعی می تواند دو برابر باشد. پژوهشگران از این نتایج تکان دهنده، این هدف را دنبال می کردند : معطوف کردن توجهات به یک گیاه سمی قوی که در حال حاضر توسط پزشکان غربی، شیمیدانان، تحلیلگران و حتی در دیگر زمینه های سم شناسی قانونی به طور کامل نادیده گرفته شده است.

cerbera odollam معروف به درخت خودکشی

cerbera odollam معروف به درخت خودکشی

داستان این درخت مرگبار، جنبه های تیره تری را هم در بر می گیرد. Gaillard توضیح داده که گیاه فقط برای مرگ به وجود آمده است. این یک سلاح قاتل است که می تواند به راحتی بدون اینکه افراد متوجه شوند آنها را به کام مرگ بفرستد، حتی مقابل چشم متخصصان پزشکی.

هزینه های آزمایش های مسمومیت ناشی از cerberin نسبتا گران است و نیازمند استفاده از “کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا همراه با طیف سنجی جرمی” می باشد که حتی در بعضی از نقاط گزینه قابل قبولی هم نیست. در واقع، سم شناسان این آزمایش را انجام نخواهند داد، مگر اینکه شواهدی قوی وجود داشته باشد که قربانی اخیرا cerbera را مصرف کرده است.

نه تنها تشخیص این مسمومیت دشوار است، بلکه به راحتی آن را می توان در بین غذاهای ادویه دار پنهان کرد. به همین دلیل، مطالعه سال ۲۰۰۴ نشان می دهد که برخی از موارد به خودکشی ممکن است در واقع قتل بوده باشند.

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا