دسته ها: ادبیات جهان

رمان بار هستی نوشته‌ی میلان کوندرا: سبکی تحمل ناپذیر هستی

در ابتدای معرفی رمان بار هستی The Unbearable Lightness of Being نوشته‌ی میلان کوندرا به مختصری از بیوگرافی این نویسنده…

1 ماه قبل
بدون دیدگاه زمان مطالعه: 4 دقیقه

در ابتدای معرفی رمان بار هستی The Unbearable Lightness of Being نوشته‌ی میلان کوندرا به مختصری از بیوگرافی این نویسنده می‌پردازیم. میلان کوندرا Milan Kundera متولد ۱ آوریل ۱۹۲۹ نویسنده ای چک است. او از سال ۱۹۷۵ به فرانسه تبعید شد. و در سال ۱۹۸۱ به تابعیت فرانسه در آمد. او خود را نویسنده ای فرانسوی می‌داند. او تا کنون چندین بار نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شده است. رمان بار هستی یک از معروفترین آثار اوست که در سال ۱۹۸۴ نوشته شده است. در ادامه با تحلیل رمان بار هستی با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: رمان هویت کاری از میلان کوندرا

میلان کوندرا Milan Kundera متولد ۱ آوریل ۱۹۲۹ نویسنده ای چک است. او از سال ۱۹۷۵ به فرانسه تبعید شد. و در سال ۱۹۸۱ به تابعیت فرانسه در آمد. او خود را نویسنده ای فرانسوی می‌داند. او تا کنون چندین بار نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شده است. رمان بار هستی یک از معروفترین آثار اوست که در سال ۱۹۸۴ نوشته شده است.

رمان بار هستی The Unbearable Lightness of Being / سبکی تحمل ناپذیر هستی …

در ادامه‌ به خلاصه ای از داستان رمان بار هستی The Unbearable Lightness of Being و معرفی مختصر شخصیت ها خواهیم پرداخت. توما پزشکی که یکبار ازدواج کرده و رابطه‌ی خود را با همسر و پسرش و پدر و مادرش قطع کرده است.

با ترزا بصورت تصادفی آشنا می‌شود و ازدواج می‌کند. مادر ترزا همواره باعث ترس و فرار او از خانه شده است. سگی به نام کارنین به همراه ترزا و توما زندگی می‌کند. سابینا دوست توما که نقاش است. فرانز دوست سابینا و ماریا کلود همسر فرانز از شخصیت های این رمان هستند.

میلان کوندرا نیز داستان را بصورت روایت خطی پیش نمی برد و توالی زمانی داستان وجود ندارد. داستان روایت زندگی و سرگذشت هر یک از افراد است. شخصیت های فرعی دیگری نیز در داستان وجود دارند. جنگ روسیه و چک در سال ۱۹۶۸ و اشغال کشور توسط روس ها، تغییرات اجتماعی و سیاسی آن زمان نیز فضای داستانی را تشکیل می‌دهند.

رمان بار هستی یک اثر فلسفی است. که در آن به موضوع هستی بشر پرداخته شده است. و در آن به مفاهیم بسیار عمیق و جهانشمول فلسفی و انسانی از خلال مرور زندگی شخصیت ها پرداخته شده است.

ترزا و توما دو شخصیت های اصلی رمان هستند. ترزا دایما شاهد خیانت های توما به خود است و دچار اضطراب و تردیدهای درونی بسیار است. و این تردیدها خود را بصورت کابوس های شبانه نشان می‌دهند و در فعالیت های روزمره‌ی او نیز تاثیر بسیار دارد.

او دایما هدف و پیرو آن شغل خود را تغییر می‌دهد. توما نیز پزشکی است که در حرفه‌ی پزشکی خود بسیار موفق است اما در پی اظهار نظری سیاسی و نوشتن متنی در روزنامه درگیر مسایل بسیاری می‌شود و از آن سو روابط او با سابینا بخشی دیگری از اتفاقات رمان را رقم می‌زند.

«توما در برابر دام عشق هرگز در امان نیست، ترزا باید هر ساعت و هر دقیقه برای او نگران باشد.
اما او چه سلاحی می‌تواند داشته باشد؟ تنها سلاحش وفاداری اوست.
وفاداریش که از همان ابتدا، از همان نخستین روز تقدیم به توما شد. او می‌دانست که چیز دیگری برای دادن به او ندارد. عشق آنها معماری شگفت انگیز بی قرینه ای است که فقط بر اعتماد مطلق به وفاداری ترزا استوار است، مانند قصر مجللی که فقط روی یک ستون بنا شده باشد.»

رمان بار هستی یک اثر فلسفی است. که در آن به موضوع هستی بشر پرداخته شده است. و در آن به مفاهیم بسیار عمیق و جهانشمول فلسفی و انسانی از خلال مرور زندگی شخصیت ها پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه کلاه کلمنتیس اثر میلان کوندرا و ترجمه احمد میرعلائی

پوستر فیلم The Unbearable Lightness of Being نوشته‌ی میلان کوندرا

اگر چه رمان دارای روایت تو در تو و درونمایه‌ی عمیق فلسفی است اما به هیچ عنوان متن داستان دارای پیچیدگی نیست و فهم ماجراها و شخصیت ها اصلن مشکل نیست. زمان رمان همانطور گه پیشتر گفته شد در سال ۱۹۶۸ می‌گذرد که به بهار پراگ مشهور است.

دوره ای که از ۵ ژانویه‌ی ۱۹۶۸ آغاز و تا ۲۰ آگوست همان سال ادامه یافت. این دوره با حمله‌ی روسیه به چک به پایان یافت. درگیری های درونی هر یک از شخصیت ها و آمیخته شدن آن با مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که جنگ روسیه و چک بوجود می‌آورد درگیری های ذهنی و اجتماعی بسیاری را برای شخصیت ها ایجاد کرده است.

رمان بار هستی هفت فصل دارد. عناوین این فصل ها به ترتیب به این صورت است. سبکی و سنگینی، تن و روان، کلمه های نامفهوم، تن و روان، سبکی و سنگینی، راه پیمایی بزرگ، لبخند کارنین نام دارند.

واژه‌ی سبکی و سنگینی در این رمان دایما تکرار می‌شوند و منظور از آن سبکی و سنگینی روح است. سبکی روح موجب دور شدن بشر از زندگی زمینی و جدا شدن او از زمین و سنگینی روح او سبب زمینی تر شدن او می‌شود. و کوندرا از طریق مقایسه س فلسفه‌ی پارمنیدس و موسیقی بتهوون به آن می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: تحلیل میلان کوندرا بر تپه هایی چون فیلهای سفید نوشته‌ی ارنست همینگوی

از روی رمان بار هستی فیلمی با نام The Unbearable Lightness of Being در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است. کارگردان این فیلم فیلیپ کوفمان است که ژولیت بینوش نقش ترزا را در آن بازی کرده است.

این رمان تصویری از انسان در عصر حاضر است. تصویرگر اضطراب ها، دغدغه ها و تخیلات و چگونگی ارتباط او با دیگران در قالب های گوناگون است.

«واقعه هولناک یک زندگی را می‌توان به کمک استعاره سنگینی توضیح داد. می‌گویند بار سنگینی بر دوش داریم و این بار را حمل می‌کنیم، خواه قدرت تحمل آن را داشته باشیم و خواه نداشته باشیم. با آن مبارزه می‌کنیم، خواه بازنده باشیم، خواه برنده شویم.»

از روی این رمان فیلمی با نام The Unbearable Lightness of Being در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است. کارگردان این فیلم فیلیپ کوفمان است که ژولیت بینوش نقش ترزا را در آن بازی کرده است.

از دیگر آثار میلان کوندرا می‌توان به مجموعه داستان عشق های خنده دار اشاره کرد و رمان های شوخی، والس خداحافظی، هویت، وصایای تحریف شده، کلاه کلمنتس از آثار اوست. هنر رمان اثری غیر داستانی در باب رمان است. اکثر آثار میلان کوندرا به فارسی ترجمه شده اند.

اشتراک گذاری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

1 ماه قبل

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

فیلم روزی روزگاری در هالیوود Once Upon a Time In Hollywood نهمین ساخته‌‌ی کوئنتین تارانتینو Quentin Tarantino در مقام کارگردان… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • تلویزیون و شبکه خانگی

سریال هیولا ساخته‌ی مهران مدیری؛ کرامت، سلامت، اخلاق

سریال هیولا تازه ترین اثر مهران مدیری است. تهیه کننده‌‌ی این سریال سید مصطفی احمدی است. مهران مدیری بعد از… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • روانشناسی و موفقیت

راز موفقیت: رمز و راز موفقیت افراد موفق که باید بدانید

موفقیت و رشد و تعالی می‌تواند یک مقوله مهم و حتی یک هدف اصلی در زندگی هر فرد باشد بنابراین… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

جوراب چین خورده یا Slouch

جوراب چین خورده Slouch socks از جمله جوراب‌هایی هستند، که در دهه ۱۹۸۰ رواج پیدا کردند. این جوراب‌ها به دلیل راحتی و… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

دمپایی انگشتی یا فلیپ فلاپ Flip flop نوع متداولی از پوشش پاها هستند که دارای رویه‌ی با یک زبانه Y… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • ادبیات جهان

گیرنده شناخته نشد نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور

گیرنده شناخته نشد Address Unknown داستانی نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور Katherine Taylor است. او رمان نویس اهل ایالت متحده‌ی آمریکاست. این… بیشتر بخوانید

2 روز قبل