1398-02-29
آرت کیوسک

مروری بر زندگی فیلیپ راث , خداحافظ کلمبوس…

مروری بر زندگی فیلیپ راث

فیلیپ میلتون راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳) که بیشتر با نام فیلیپ راث شناخته می شود نویسنده ی آمریکایی بوده است. او را یکی از تاثیرگذارترین و صاحب سبک ترین نویسنده های قرن حاضر در آمریکا و حتی در جهان می دانند.

فیلیپ میلتون راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳) که بیشتر با نام فیلیپ راث شناخته می شود نویسنده ی آمریکایی بوده است. او را یکی از تاثیرگذارترین و صاحب سبک ترین نویسنده های قرن حاضر در آمریکا و حتی در جهان می دانند. فیلیپ راث در خانواده ای متوسط در نیوجرسی آمریکا چشم به جهان گشود. راث پس از گذراندن تحصیلات اولیه، به دانشگاه شیکاگو رفت و سپس در همانجا نیز به تدریس ادبیات پرداخت. فیلیپ راث کار تدریس را تا اوایل دهه ی نود میلادی در چند دانشگاه معتبر آمریکایی ادامه داد.

مروری بر زندگی فیلیپ راث

اولین اثر فیلیپ راث که خداحافظ کلمبوس و پنج داستان کوتاه نام داشت اولین بار در سال ۱۹۵۹ منتشر شد که این کتاب برای او جایزه ملی را به ارمغان آورد. راث یکی از نویسندگانی است که در طول فعالیت ادبی خود جوایز زیادی اعم از جایزه من بوکر، ملی، پولیتزر، کافکا، فاکنر و… را از آن خود کرده است. در آثار فیلیپ راث نخستین چیزی که به چشم می آید نگاه طناز و منتقدانه ی وی به جامعه و به خصوص جامعه ی یهودیان است.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار سالوادور دالی

فیلیپ راث خود در خانواده ای یهودی به دنیا آمده بوده است. راث پس از انتشار اولین کتابش که در واقع مجموعه داستان بود، حدود یک دهه ی بعد نخستین رمان خود را به نام شکایت پورتنوی را منتشر کرد که به یکی از محبوب ترین کتاب های آمریکایی بدل شد. رمان های بعدی او در حالی منتشر شدند که فیلیپ راث به نویسنده ای شناخته شده و محبوب تبدیل شده بود. راث در همین دوران بود که سفرهای خود را به قاره ی اروپا آغاز کرد و در آنجا تحت تاثیر نویسندگان چک تبار به ویژه فرانتس کافکا قرار گرفت و داستان هایی به همان سبک و سیاق نوشت.

فیلیپ راث از آن دسته نویسندگانی است که سبک ها و شیوه های مختلفی را در نوشتن تجربه کرده است. او از آثاری تاریخی تا ابزورد و طنز تلخ دارد که هر کدام را با شیوه های متنوعی نگاشته است. راث در تجربه ای دیگر به رابطه ی نویسنده با آثار خود پرداخت. او شخصیت هایی به نام های ناتان زوکرمن و دیوید کپش را خلق کرد و با پرداختن به این شخصیت ها ارتباطات بدیع و عجیبی را در این آثار به وجود آورد که قابل تامل بود.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

همانطور که گفته شد نگاه فیلیپ راث در هر شیوه و قالبی که آثارش را در آن روایت می کند، دارای روحی منتقد هستند. او در اثر مشهور خود که سال ۱۹۹۵ آن را منتشر کرد به نوعی به نقد و تحلیل جنگ ویتنام پرداخت. این کتاب مشهور نمایش یکشنبه نام داشت. فیلیپ راث در دهه ی نود و دهه ی نخست ۲۰۰۰ میلادی آثار مشهور و محبوب بسیاری را تالیف کرد که این آثار جوایز بسیاری از جمله برای دومین بار جایزه ملی را برای او به ارمغان آوردند. آثار فیلیپ راث  همواره مورد توجه هنرمندان سینما و تئاتر قرار گرفته است به طوری که از چند کتاب وی مانند رئیس جمهور ما یکی مثل همه  مورد اقتباس سینمایی و تلویزیونی قرار گرفته اند.

سرانجام پس از بیش از نیم قرن فعالیت ادبی، راث در ۲۲ می ۲۰۱۸ در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت. آثار داستانی فیلیپ راث که خیلی از آن ها به فارسی ترجمه شده اند  عبارتند از: زنگار بشر، شوهر کمونیست من، ارباب انتقام، خشم، رئیس جمهور ما، نویسنده ی پشت پرده، حقارت و زوکرمن رهیده از بند.

بیشتر بخوانید: زندگینامه هانس زیمر و آثار این آهنگساز آلمانی، خیال پرداز، افسونگر، کاردان، مصمم

فیلیپ راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳)

فیلیپ راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳)

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا