علمی

چین بزرگترین پل دریایی جهان را افتتاح می کند + مقایسه این پل با ۱۲ پل بزرگ دنیا

12 پل بزرگ دنیا

تابستان امسال، به نظر می رسد که پس از مدت ها انتظار، چینی ها بالاخره پل  Hong Kong-Zhuhai-Macau Bridge را افتتاح کنند. این پل ۳۴ مایلی (حدود ۵۴٫۵ کیلومتر) ۳ شهر بزرگ چین را از طریق بزرگراه به هم متصل می کند. این پل دارای ۶ لاین عبور و مرور و ۴ تونل می باشد که یکی از این تونل ها از زیر آب گذر می کند.

۵+

تابستان امسال، به نظر می رسد که پس از مدت ها انتظار، چینی ها بالاخره پل  Hong Kong-Zhuhai-Macau Bridge را افتتاح کنند. این پل ۳۴ مایلی (حدود ۵۴٫۵ کیلومتر) ۳ شهر بزرگ چین را از طریق بزرگراه به هم متصل می کند. این پل دارای ۶ لاین عبور و مرور و ۴ تونل می باشد که یکی از این تونل ها از زیر آب گذر می کند. هرچند که این پروژه عظیم می باشد، اما هنوز هم به پای پل فوق العاده بزرگ ۱۶۴ کیلومتری  Danyang-Kunshan (طولانی ترین پل در جهان) نمی رسد. در این مطلب قصد داریم تا بزرگترین پروژه های پل در جهان را به شما معرفی کنیم. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

پل گذرگاه شاه فهد (King Fahd Causeway Bridge) که در سال ۱۹۸۶ میلادی افتتاح شد، ۱۶ مایل (حدود ۲۵٫۶ کیلومتر) طول دارد و عربستان را به بحرین متصل می کند.

پل گذرگاه شاه فهد (King Fahd Causeway Bridge)

پل گذرگاه شاه فهد (King Fahd Causeway Bridge)

 

اما بزرگترین و طولانی ترین پل های جهان اکثرا مربوط به کشور چین می باشند. مثلا پل خلیج Jiaozhou، طولی معادل ۱۶٫۶ مایل (حدود ۲۶٫۵ کیلومتر) دارد و قسمت شرقی شهر Qingdao را به جزیره ی Huangdao متصل می کند.

پل خلیج Jiaozhou

پل خلیج Jiaozhou

 

طبق گفته ی گاردین، این پل بخشی از پروژه ی بزرگتر اتصال خلیج Jiaozhou، یعنی اتوبانی ۲۵٫۸ مایلی (حدود ۴۱٫۳ کیلومتر) در طول خط ساحلی می باشد.

همچنین در کشور چین، پل Donghai وجود دارد که دارای جاده ی سریع السیر باریکی به طول ۲۰٫۲ مایل (حدود ۳۲٫۳ کیلومتر) می باشد. این پل که در سال ۲۰۱۵ ساخت آن کامل شد، Shanghai را به Zhejiang متصل می کند.

پل Donghai

پل Donghai

 

پل رودخانه ی Runyang Yangtze که از رودخانه ی Yangtze در استان Jiangsu چین گذر می کند، در واقع دارای ۲ پل می باشد. جزیره ی Shiyezhou در میانه ی راه این پل ۲۲٫۱ مایلی (حدود ۳۵٫۳ کیلومتر) قرار گرفته است.

پل رودخانه ی Runyang Yangtze

پل رودخانه ی Runyang Yangtze

 

وقتی که پل ۲۲٫۱ مایلی (حدود ۳۵٫۴ کیلومتری) خلیج Hangzhou در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد، زمان طی مسیر از شهر Ningbo به Shanghai به نصف تقلیل یافت، یعنی توسط این پل می توان به جای ۴ ساعت، مسافت بین این دو شهر را در ۲ ساعت پیمود.

پل 22.1 مایلی (حدود 35.4 کیلومتری) خلیج Hangzhou

پل ۲۲٫۱ مایلی (حدود ۳۵٫۴ کیلومتری) خلیج Hangzhou

 

پل دوقلوی به هم چسبیده در لوئیزیانای امریکا که در سال ۱۹۷۹ افتتاح شد، ۲۲٫۸ مایل (حدود ۳۶٫۵ کیلومتر) طول دارد. نام این پل، پل مرداب Manchac می باشد.

پل مرداب Manchac

پل مرداب Manchac

 

دو پل موازی که از مدخل آب شور لوئیزیانا عبور می کنند، دریاچه ی Pontchartrain را تبدیل به گذرگاه کرده اند! پل بزرگتر در بین این ۲ پل، ۲۳٫۸ مایل (حدود ۳۸٫۱ کیلومتر) طول دارد.

پل میانگذر دریاچه ی Pontchartrain در ایالات متحده

پل میانگذر دریاچه ی Pontchartrain در ایالات متحده

 

پل Hong Kong–Zhuhai–Macau که در اواخرسال ۲۰۱۷ تکمیل شد، طولانی ترین پل عبوری از اقیانوس در جهان می باشد. این پل که انتظار می رود در میانه ی تابستان امسال افتتاح شود، حدود ۳۴ مایل (۵۴٫۵ کیلومتر) طول خواهد داشت.

پل Hong Kong–Zhuhai–Macau

پل Hong Kong–Zhuhai–Macau

 

در تایلند، تندراه Bang Na دارای بزرگراهی ۶ لاینه است که بزرگترین پل جاده ای دنیا به شمار می آید. طول این پل هم ۳۴ مایل (۵۴٫۵ کیلومتر) می باشد.

تندراه Bang Na

تندراه Bang Na

 

پل باشکوه Tianjin به طول ۷۰٫۶ مایل (حدود ۱۱۳ کیلومتر!) بخشی از خط اهن پر سرعت Beijing–Shanghai در چین می باشد. این پل بین Langfang تا Qingxian امتداد دارد.

پل باشکوه Tianjin

پل باشکوه Tianjin

 

در تایوان، پل راه آهن Changhua-Kaohsiung به کمک یک سری “طاق” بنا شده است. این پل که در سال ۲۰۰۷ کار ساخت آن تمام شد، ۹۷٫۸ مایل (حدود ۱۵۶٫۵ کیلومتر) طول دارد.

پل راه آهن Changhua-Kaohsiung

پل راه آهن Changhua-Kaohsiung

 

و اما در آخر این لیست پل باشکوه  Danyang-Kunshan در کشور چین قرار دارد که لقب طولانی ترین پل جهان برازنده ی آن است. در کار ساخت این پل، از کار ۱۰،۰۰۰ کارگر استفاده شده است. ساخت این پل ۴ سال طول کشید و با صرف هزینه ی ۸٫۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۰ به اتمام رسید. طول این پل ۱۰۲٫۴ مایل (حدود ۱۶۴ کیلومتر) می باشد.

پل باشکوه  Danyang-Kunshan در کشور چین

پل باشکوه  Danyang-Kunshan در کشور چین

 

منبع: http://www.businessinsider.com

 

۳ دیدگاه

3 دیدگاه

 1. Avatar

  امیر

  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۵:۰۸

  هیچ کدوم به پای پل شهید کلانتری دریاچه ارومیه نمیرسه.
  خاکو ریختن وسط دریاچه از روش آسفالت کشیدن میگن پل ساختیم

  ۴+
 2. Avatar

  حسین

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۹:۲۹

  شاهکار مهندسان بی سواد و مسئولان دلسوز مردم و طبیعت و محیط زیست پل کلانتری رو که تونست در مدت خیلی کم دریاچه رو به کویر تبدیل کنه نمیشه با هیچ چیز مقایسه کرد.

  ۱+
 3. Avatar

  رضا شاه

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۲:۱۰

  و ایران بزرگترین اختلاس گران تاریخ بشریت را به دنیا معرفی می کند

  ۱+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا