1398-01-31
روانشناسی و موفقیت

تشخیص افسردگی و تمایل به خودکشی در افراد با توجه به کلمات مورد استفاده شان !

توجه به کلمات و تشخیص افسردگی

در حالی که تجزیه و تحلیل زبان در افراد مبتلا به افسردگی بالینی و خودکشی مبتنی بر عقیده ناقص انسانی محقق است، مطالعات جدید قادر به استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص افسردگی و محاسبه میزان رواج کلماتی معین در افراد با مسائل مربوط به سلامت روانی مختلف بوده اند. ضمیر اول شخص همچون “من”،”-م” و “خودم” شاخص عمده ای برای گرایشات به افسردگی است. دسته دیگری از کلمات وجود دارد که در نوشته های افراد مبتلا به افسردگی به نعداد زیاد مشاهده می شود: کلمات مطلق.

براساس یک تجزیه و تحلیل از سازمان عفو بین الملل، برخی کلمات ممکن است امکان شناسایی و تشخیص افسردگی در افراد مبتلا به افسردگی را بدهد. اگر شما می بایستی تنها از روی نوشته یک فرد تصمیم بگیرید که او دچار افسردگی است یا خیر، به دنبال چه نکاتی می گشتید؟ تقریباً به نظر می رسد که پاسخ به این سوال ساده باشد: گشتن به دنبال کلماتی همچون “غم”، “خشم”، “افسردگی” و “ناامیدی”. درست است؟ یا ممکن است بخواهید به جای آن، به دنبال ضمائر باشید. اما…

در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا این موضوع و تشخیص افسردگی روشن تر شود.

“غم” در نسخه های فرهنگ لغت و تشخیص افسردگی

در حالی که تجزیه و تحلیل زبان در افراد مبتلا به افسردگی بالینی و خودکشی مبتنی بر عقیده ناقص انسانی محقق است، مطالعات جدید قادر به استفاده از هوش مصنوعی برای محاسبه میزان رواج کلماتی معین در افراد با مسائل مربوط به سلامت روانی مختلف بوده اند. علاوه بر مطالعات آزمایشگاهی که مشارکت های فعال را تجزیه و تحلیل می کند، این تحقیق، نوشته نوازندگانی که خودکشی کرده اند و شاعرانی همچون کورت کوبین و سیلویا پلت را مورد بررسی قرار داده است. برای افرادی در معرض افسردگی و افکار خودکشی، قطعاً یک سری کلمه که مقدار اندکی احساس منفی درون خود دارند مانند “تنها”، “غمگین” و “بدبخت” دیده می شود. اما محققان نوع دیگری از کلمات را کشف کرده اند که تمایلات به خودکشی را حتی بهتر پیش گویی می کند: ضمایر.

در یک مطالعه که بر روی دانش آموزان کالج مبتلا به افسردگی برای تشخیص افسردگی انجام شد، ضمیر اول شخص همچون “من”،”-م” و “خودم” شاخص عمده ای برای گرایشات به افسردگی بود. الگوی مشابهی در آثار شاعرانی که سرانجام مرتکب خودکشی شده بودند در مقابل آن هایی که اقدام به این کار نکرده بودند، به دست آمد. این موضوع ممکن است به علت گرایش افسردگی برای هدایت به سوی افکار متمرکز بر خود فرد و احساس قطع ارتباط با سایرین باشد.

فکر کردن سیاه و سفید

دسته دیگری از کلمات وجود دارد که در نوشته های افراد مبتلا به افسردگی به تعداد زیاد مشاهده می شود و در تشخیص افسردگی کمک می کند: کلمات مطلق. این دسته از کلمات  نشان می دهند که موضوعی به طور قطع، به شکل غیر قابل برگشت دارای یک مسیر معین است. ار روی کلماتی نظیر “همیشه”، “هرگز”، “به طور مطلق” و “کاملاً” همگی افکار افسرده را بهتر از کلماتی با حس منفی پیش گویی کرده اند.

کلمات مطلق نشان می دهند که هیچ چیز قادر به تغییر آن ها نیست و آن می تواند یک فکر بسیار افسرده کننده و بیگانه باشد. بعلاوه، بسیاری از ضمایر اول شخص می توانند یک نشانه باشند، از این جهت که شما درگیر یک طرز فکر می باشید؛ بدون توانایی دیدن موقعیتتان از یک جنبه فکری دیگر. بنابراین دفعه بعدی که خودتان را در حال فکر کردن درباره افراط ها و تفریط ها یافتید، یک قدم به عقب بردارید؛ یا بهتر، یک دوست یا درمانگر را پیدا کنید تا به شما کمک کند گامی به عقب بردارید و از خودتان سوال کنید که آیا شرایط شما دقیقاً آنگونه که در نظر دارید، می باشد؟

اگر این نکات را در نوشته های خود یافتید و احساس افسردگی شدید کردید، حتماً با یک روانشناس صحبت کنید. شاید با این کار مسیر زندگی شما تغییر کرد.

 

نویسنده: آرین میرزایی

 

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا