آموزشی

روش صحیح تمیز کردن گوشی های هوشمند

روش صحیح تمیز کردن گوشی

در این نوشتار می‌خواهیم به معرفی روشی صحیح برای تمیز کردن گوشی بپردازیم، روشی که با استفاده از آن گوشی تمیز و عاری از کثیفی می‌شود و در عین حال آسیبی به آن وارد نمی‌گردد.

۹+

با عرض معذرت، دستان ما از جمله کثیف‌ترین اعضای بدن ما هستند. این یک واقعیت است و چه بپذیریم و چه نه کارهای ما با گوشی‌های‌مان با همین دست‌‌ها انجام می‌شوند و لذا بدیهی است که پس از مدتی گوشی‌های‌مان کثیف شوند و در وضعیتی اسف‌ناک قرار گیرند. اما هر یک از من و شما نمی‌خواهیم که گوشی‌های‌مان در چنین وضعیتی قرار گیرند، ولی در عین حال نمی‌توانیم آن‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازیم. بنابراین بایستی از یک روش صحیح تمیز کردن گوشی استفاده کنیم. در این نوشتار می‌خواهیم به معرفی روش صحیح تمیز کردن گوشی بپردازیم، روشی که با استفاده از آن گوشی تمیز و عاری از کثیفی می‌شود و در عین حال آسیبی به آن وارد نمی‌گردد. با ما در نت‌نوشت همراه باشید.

روش صحیح تمیز کردن گوشی

گوشی هوشمند شما کثیف است و بر طبق تحقیقاتی که به عمل آمده پر است از میکروب‌ها. اما مشکل اینجاست که به سبب نوع طراحی گوشی‌های هوشمند نمی‌توان آن‌ها را در آب غوطه‌ور ساخت یا اقدام به سابیدن‌شان کرد! طبیعتاً استفاده از مواد ضد عفونی کننده یا صابون نیز برای تمیز کردن گوشی مجاز نیست. پس روش صحیح تمیز کردن گوشی  بدون آسیب رساندن به گوشی آن چیست؟

بیشتر بخوانید: ۶ گوشی پرچمدار نوستالژیک مربوط به دقیقا ۱۰ سال پیش همین زمان!

هر یک از تولیدکنندگان یک روش صحیح تمیز کردن گوشی را معرفی کرده و می‌کنند. به عنوان مثال، اپل توصیه می‌کند که با استفاده از یک دستمال بدون پرز که از رطوبت بسیار کمی برخوردار است گوشی را تمیز کنید. موتورولا پیشنهاد می‌دهد که از یک دستمال میکروفایبر، یعنی همان دستمالی که عینک‌تان را با آن تمیز می‌کنید، استفاده کنید. بر طبق پیشنهاد موتورولا، اگر گوشی‌تان خیلی کثیف است می‌توانید دستمال میکروفایبر را مرطوب کنید، البته خیلی کم!

گوگل نیز پیشنهاد کرده که به هنگامی که گوشی‌های این شرکت خیلی کثیف اند و تمیز کردن‌شان ضرورت دارد از مقدار کمی مایع ظرفشویی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بدترین گوشی های هوشمندی که تاکنون ساخته شده اند را اینجا ببیند!

هر یک از این روش‌ها ممکن است در نگاه اول کارآمد به نظر آیند، اما مشکل اینجاست که هیچ‌کدام روشی نیستند که موجب ضدعفونی شدن گوشی شوند. گوشی شما به ضد عفونی نیاز دارد، خصوصاً اگر در محلی کار می‌کنید که به سبب شرایط‌اش از هوایی پر از میکروب برخوردار است.

در همین راستا، یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ برخی روش‌ها برای تمیز کردن آی‌پدی که در معرض باکتری‌های کلوستریدیوم (Clostridium) و استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (methicillin-resistant Staphylococcus aureus )، که عمدتاً در تجهیزات پزشکی وجود دارند، قرار داشت را مورد آزمایش قرار داد. نتیجه‌ی آزمایش آن‌ها جالب بود. دریافته شد که بهترین ماده برای تمیز کردن گوشی سفید کننده (وایتکس) است، پس از آن دستمال مرطوب و کم‌ترین تأثیر را دستمال آغشته به الکل دارد.

بیشتر بخوانید: برترین گوشی چینی ۲۰۱۸

مطالعه‌ای دیگر نیز این مورد را تأیید کرده و در واقع بر روی این‌که بهترین ماده بعنوان روش صحیح تمیز کردن گوشی و سفید کننده است صحه گذاشته. اما با این حال، ممکن است آغشته کردن دستمال به وایتکس و تمیز کردن گوشی با آن به مرور زمان موجب از بین رفتن پوششی که از گوشی در برابر چربی‌های موجود در انگشت محافظت می‌کند شود. افزون بر این، ممکن است با استفاده از این روش موجب از بین رفتن گارانتی گوشی خود شوید، چرا که شرکت‌ها بارها بر روی این که چنین مواردی موجب لغو گارانتی می‌شوند تأکید کرده و می‌کنند.

این روش، بهترین روش برای تمیز کردن گوشی است

بهترین روش برای تمیز کردن گوشی!

روش صحیح تمیز کردن گوشی چیست ؟ پس چه باید کرد؟

هر دو آزمایش بالا، دو خبر خوب به همراه دارند. اول آن که گوشی شما در خارج از بیمارستان کمتر در معرض آن باکتری‌ها ست و دوم آن که شاید بهتر باشد از توصیه‌ی شرکت تولیدکننده‌ی روش صحیح تمیز کردن گوشی پیروی کنید و افزون بر این سعی کنید به طور منظم دست‌های‌تان را بشویید. با این حال اگر اتفاق وحشتناکی رخ دهد چه؟ مثلاً اگر گوشی‌تان در توالت افتاد چه؟ آن زمان است که به نظر می‌رسد استفاده از سفید کننده بهترین روش باشد.

بیشتر بخوانید: ۷ اشتباه بزرگی که در خرید گوشی تلفن همراه انجام می دهیم!

اما در کل برای پاسخ به پرسشی که این نوشتار روی آن متمرکز بود، بایستی گفته شود که:

بهتر است از پاک کننده‌های چندمنظوره‌ای که اتفاقاً از وایتکس هم برخوردار اند استفاده کنید. سعی کنید صرفاً ۳۰ ثانیه آن را روی گوشی نگه دارید و پس از آن از یک دستمال میکروفایبر جهت پاک کردن آن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که نباید اجازه دهید که پاک کننده‌ی مذکور بیش از ۳۰ ثانیه روی گوشی‌تان بماند، چه آن‌که ممکن است موجب شود که مجبور به خرید یک گوشی دیگر شوید!

با این حال هنوز هم نیاز دارید که به طور منظم دست‌های‌تان را بشویید!

منبع: curiosity

۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. Avatar

  علی

  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۳:۳۴

  حالا باید اون شلوار پاره را هم نشان میدادی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ۰
 2. Avatar

  ابراهیمی

  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۴:۳۰

  چه جالب
  من همیشه فک می کردم میکروب زدایی با الکل بهترین راهکاره
  که خب اینجا اشاره شده کمترین تاثیر و داره

  ۳+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا