دانستنی‌های سلامتی

علت چروک شدن پوست در آب چیست؟

علت چروک شدن پوست در آب چیست؟ در حالت آرامش در حال استحمام هستید که ناگهان متوجه می شوید انگشتان شما به سرعت پیر می شوند. البته که در واقعیت آن ها پیر نمی شوند؛ در حقیقت چروکیده می شوند. در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ میلادی درباره چروک شدن پوست در آب صورت گرفت، دانشمندان اعلام کردند جواب را یافته اند. چروک شدن پوست انگشتان نمایانگر شرایط مساعد و مرطوب می باشند. برای آگاهی بیشتر در این باره و آگهی از پاسخ سوال: علت چروک شدن پوست در آب چیست؟ با نت نوشت همراه شوید.

بیشتر بخوانید: نظافت وان و حمام قبل از استحمام

علت چروک شدن پوست در آب

بگذارید از همین ابتدا، یک مسئله را برای شما روشن سازیم: انگشتان در نتیجه نفوذ آب به پوست چروکیده نمی شوند. دانشمندان در دهه ۱۹۳۰ دریافتند که چروک شدن پوست در آب به وسیله اعصاب خودمختار تنظیم می شود و در نتیجه، این عملی است غیرارادی که توسط انقباض عروق پوست حادث می شود. در حقیقت در افرادی که به سیستم اعصاب خودمختار آن ها آسیب وارد شده است، پدیده چروک شدن پوست در آب  رخ نمی دهد. اما همچنان علت دقیق رخ دادن آن را نمی دانیم.

در یک مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در ژورنال Biology Letters منتشر شد، محققان پرده از این راز یعنی علت چروک شدن پوست در آب برداشتند. کار آن ها بر پایه مقاله ای در نشریه Evolutionary Neurobiologist نوشته مارک چنگیزی و همکاران بود که شک کرده بودند شاید فلسفه تشکیل چروک ها، به وجود آوردن شبکه ای جهت زه کشی باشد. به واقع، آن ها نتوانستند در آن برهه زمانی این ادعا را ثابت کنند، اما مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت، نهایتاً توانست پرده از این راز بردارد. تیمی از افراد شرکت کننده در این مطالعه دست خود را داخل آب کردند و سپس با آن فعالیت نمودند، هریک از آن ها، به طور جداگانه، یک سنگ مرمر مرطوب و یک سنگ مرمر خشک را بلند کرد. محققان دریافتند که انگشتان چروکیده در برداشتن و بالابردن اشیای مرطوب، بهتر از انگشتان خشک عمل می کنند؛ اما در مورد اشیای خشک، عکس این اتفاق صادق بود.

چنگیزی توضیح داد: “چروکیدگی انگشتان، درحقیقت، دراثر تماس قطرات باران با آن ها حادث می شود. اجداد ما به احتمال بسیار زیاد برای به دست آوردن غذا در شرایط مرطوب، نیازمند کمک بودند و انگشت شصت پای آن ها که بر اثر بارش باران دارای چین و چروک شده بود، به راه رفتن و درنتیجه اخذ غذا، کمک بسزایی می کرد. به موازات انسان ها، حیواناتی دیگر مثل ماکاک ها، از این موهبت استفاده می کردند.”

بیشتر بخوانید: خواص بخور اکالیپتوس ، اکالیپتوس را به دوش حمام آویزان کنید تا شگفت زده شوید

چرا همواره انگشتان دچار چروکیدگی نمی شوند؟

هم اکنون یک مشکل وجود دارد که محققان را سردرگم کرده است: اگر چروکیده شدن، سطح اصطکاک ما را چه در شرایط خشک و چه در شرایط مرطوب افزایش می دهد، به چه دلیل چروک شدن پوست در آب همواره اتفاق نمی افتد؟ فرضیه کنونی درباره علت آن، این است که چروکیدگی سبب کاهش حساسیت انگشت خواهد شد. پس به عبارت دیگر، درد را با این نوع انگشتان کمتر درک می کنیم که در نهایت احتمال به خطر افتادن ما بیشتر می شود. چرا که درد، یک واکنش تدافعی بدن ما در برابر آسیب های احتمالی پیرامون می باشد. پس نتیجتاً، انگشتان ما انسان ها، در حالت عادی چروکیده نیست.

بیشتر بخوانید: سم زدایی بدن در حمام

نویسنده: علیرضا وفادار

منبع: curiosity.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا