اخبار تکنولوژی

این سنسور کاغذی می تواند حرکات چشم را دنبال کند!!

سنسور های حرکتی کاغذی مخصوص چشم

این سنسور کاغذی می تواند حرکات چشم را دنبال کند!! به تازگی مهندسین دانشگاه واشنگتن موفق به تولید گونه جدیدی از سنسورهای پوشیدنی از الیاف کاغذی (مشابه دستمال کاغذی) شده اند که قادر به تشخیص حرکات چشم از جمله پلک زدن می باشد.

۴+

به تازگی مهندسین دانشگاه واشنگتن موفق به تولید گونه جدیدی از سنسورهای پوشیدنی از الیاف کاغذی (مشابه دستمال کاغذی) شده اند که قادر به تشخیص حرکات چشم از جمله پلک زدن می باشد. این سنسورها کوچک، سبک، انعطاف پذیر و ارزان قیمت هستند و کاربردهای بالقوه گسترده ای در مراقبت های پزشکی، صنعت سرگرمی و رباتیک دارند. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

در این تحقیقات، دانشمندان برای تولید سنسور از کاغذی شبیه به دستمال توالت استفاده کرده اند که به محلول نانولوله های کربنی آغشته شده است. نانولوله های کربنی ذرات کوچکی هستند که هدایت الکتریکی ایجاد می کنند.

Jinyuan Zhang، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه واشنگتن که بر روی این پروژه مشغول به کار می باشد، به Digital Trends گفته است:
هنگامی که الیاف کاغذی که با نانولوله های کربنی لایه نشانی شده اند به مقدار مشخصی کشیده شوند، فیبرهای سلولزی پوشیده شده با نانولوله ها شکسته شده و مجددا در نزدیکی شکاف، پیوندهای متقاطعی تشکیل می دهند.

این سنسور کاغذی از نانولوله های کربنی ساخته شده و حرکات چشم را دنبال می کند!!

مراحل تولید سنسور های سلولوزی لایه نشانی شده با نانو لوله های کربنی

این پیوندها، حسگرهای مقاومتی و خازنی بسیار حساسی را ایجاد می کنند. سنسورهای مقاومتی می توانند برای اندازه گیری کشش، نیرو و فشار مورد استفاده قرار گیرند و سنسورهای خازنی را نیز می توان برای اندازه گیری نیرو، فشار و جابجایی غیر تماسی استفاده کرد.

این سنسورها همچنین می توانند برای اندازه گیری ضربان قلب، حرکت انگشتان، حرکات چشم و سایر رفتارهای انسانی مورد استفاده قرار داد. این ایده تحولی در سنسورهای حرکتی ایجاد خواهد کرد و طیف گسترده ای از کاربردها را از مراقبت های پزشکی گرفته تا بازی های رایانه ای دربر می گیرد.

این سنسور کاغذی از نانولوله های کربنی ساخته شده و حرکات چشم را دنبال می کند!!

این سنسورهای پوشیدنی کوچک برای ردیابی حرکات چشم به عینک کاربر متصل می شوند و مثلا با چشمک زدن می توانند عمل کلیک را انجام دهند.

ژانگ در ادامه گفته است: “گام بعدی این پژوهش بررسی کاربردهای احتمالی این سنسور به عنوان حسگرهای فیزیکی، شیمیایی و زیست محیطی می باشد. همچنین تولید نمونه های اولیه برای مواردی نظیر سنسور راه رفتن یا سنسور نظارت بر چشم و در نهایت تولید محصول تجاری برای عرضه این سنسورها در دستور کار این گروه قرار دارد. این گروه پژوهشی در حال کار با کمپانی Comotion برای تجاری سازی محصولات آن است.

این سنسور کاغذی از نانولوله های کربنی ساخته شده و حرکات چشم را دنبال می کند!!

این تصویر، نشان می دهد که چگونه یک سنسور پوشیدنی فشار وارد شده بر پا را اندازه گیری می کند.

این پژوهش توسط “مرکز تحقیقات کمپانی سامسونگ در آمریکا” تامین مالی شده است و جزئیات آن در مقاله ای در نشریه Advanced Materials Technologies منتشر شده است.

منبع: digitaltrends

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا