روانشناسی و موفقیت

چگونه در برخورد اول با دیگران بهترین تاثیر را بگذاریم؟

نخستین برخورد و نخستین تاثیر همیشه حرف اول را می زند. هر چند گزافه گویی به نظر می رسد ولی واقعیتی است که نقش مهمی در اولین جلسه معارفه و مصاحبه یا جلسات کاری ایفا می کند. در برخورد اول با دیگران اگر لباس نامناسبی پوشیده باشید، یا حرفی بزنید که عجیب و غریب باشد و با محیط جور نباشد، یا سهوا حرکتی انجام دهید که برای افرادی که اولین بار ملاقات کرده اید خیلی خوشایند نباشد، تقریبا همه چیز را از بین برده اید. با چند راهکار ساده همراه نت نوشت باشید تا در برخورد اول با دیگران بهترین تاثیر را بگذاریم!

برخورد اول با دیگران در اولین ملاقات!

آنها واقعا شبیه خودم هستند

وقتی اولین بار در یک جمع یا یک جلسه حضور دارید یادتان باشد زیاد وقت ندارید. مردم کمتر از یک ثانیه فوری شما را ارزیابی می کنند و این نکته در برخورد اول با دیگران بهترین بسیار حائز اهمیت است! ببینند انسان قابل اعتمادی هستید یا نه. و اگر تاثیر شما خوب نباشد خودتان می دانید چه اتفاقی می افتد. یا مصاحبه کاریتان را رد می شوید، یا یک معامله بزرگ کاری یا یک موقعیت خوب زندگی را از دست می دهید.
بیشتر بخوانید: چند راه برای شناسایی افراد غیر قابل اعتماد

همیشه جملاتی از این قبیل را شنیده اید که در برخورد اول : لبخند بزنید، درست بایستید، ارتباط مستقیم چشمی برقرار کنید، شنونده خوبی باشید و گاهی سوالاتی از  فرد طرف مقابلتان بپرسید تا احساس صمیمت ایجاد شود و سنگینی محیط شکسته شود. همه ما تقریبا همه این نکات را می دانیم و به کار می بریم. هر چند گفتن ساده است و عمل کردن به آن کمی مشکل. چون به محض آن که با فرد جدیدی روبرو می شوید، یادآوری تمام این نکته ها با هم تقریبا امکان پذیر نیست.

طی تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ توسط دانشگاه واترلو انجام گرفت مشخص شد اولین نکته ای که هر شخصی در اولین جلسه و دیدار باید به خاطر داشته باشد این است: آن ها دقیقا شبیه خودم هستند.

خودتان را دوست بدارید تا دیگران هم شما را دوست داشته باشند

نکته دیگری که در این تحقیق مشخص شد این بود که وقتی به خودتان اعتماد و اطمینان داشته باشید و خودتان را دوست داشته باشید ناخودآگاه این تاثیر را روی دیگران می گذارید که شما را دوست داشته باشند و این نکته از مهمترین نکات در برخورد اول با دیگران است.

حتی قبل از جلسه می توانید با این حس که شما را دوست خواهند داشت ارتعاشات مثبت را بفرستید. درست مثل یک پیشگو که آینده را پیش بینی می کند این حس را به طرف مقابل القا می کنید که شما را به گرمی بپذیرد.
بیشتر بخوانید: راه های تمرکز حواس برای زمانی که ذهن شما سرگردان است!

نویسنده مقاله تحقیق اعتقاد دارد اگر با شک و تردید آماده رفتن به ملاقات و جلسه شوید مطمئن باشد آن ها با شما سرد برخورد خواهند کرد. چون شما قبلا ارتعاشات منفی را ارسال کرده اید.

در ذهنتان بلند تکرار کنید

قبل از رفتن به جلسه یا هر ملاقاتی مدام در ذهن تان تکرار کنید :

  • من فوق العاده ام
  • آن ها مرا دوست خواهند داشت
  • شخصیت من روی آن ها تاثیر می گذارد
  • اعتماد به نفس من آن ها را جذب خواهد کرد
  • آن ها فوری می فهمند من آدم قابل اعتمادی هستم

در تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۵ مشخص شد گفتن جمله های مثبت به خودتان هنگامی که آماده می شوید لباس بپوشید، و از خانه بیرون بروید با یک قدرت جادویی هم خودتان را آماده حضور قدرتمند می کند و هم روی فرد یا افرادی که قرار است ملاقات کنید تاثیر می گذارد.
بیشتر بخوانید: یادگیری مهارت جدید با این ترفند علمی ۲ برابر سریع تر می شود!

به خودتان اعتماد داشته باشید

انجی مورگان Angie Morgan بنیانگذار شرکت مشاوره ای و نویسنده کتاب «چگونه خودتان و دیگران را برای موفقیت های بزرگتر رهبری کنید» در این باره می گوید: «اعتماد به نفس مهارت نیست یک احساس است. شما می توانید آن را مدیریت کنید. در حقیقت اعتماد به نفس بخشی از خود کارآمدتان است که باید آن را شکوفا کنید. پس با گفتن جمله های مثبت در جعبه اعتماد به نفس را باز کنید.» او این جمله ها را پیشنهاد می دهد:

  • جای من واقعا این جاست  به جای آن که چه شانسی آوردم که اینجا هستم
  • من موفق می شوم به جای این که امیدوارم موفق شوم
  • و با اطمینان بگویید: من از عهده این کار بر می آیم

منبع: curiosity.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا