1398-03-29
روانشناسی و موفقیت

تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان و اعتماد به نفس و سلامت روانی آنان!

تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان

با توجه به تفاوت های جسمی و روحی نوجوانان باید در خصوص استفاده از شبکه های اجتماعی بیشتر مراقب دختران باشیم. تحقیق امروز که در نت نوشت آن را می خوانید در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان بخصوص دختران جوان است

تحقیق امروز که در نت نوشت آن را می خوانید در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان بخصوص دختران جوان است. مسلما در دنیایی که هر روز بیش از پیش از برابری بین حقوق زنان و مردان صحبت می شود، هیچ گاه به دنبال بیان تبعیض بین دو جنس زن و مرد برای یک فعالیت اجتماعی نخواهیم بود. ولی تفاوت هایی در شرایط جسمی و روحی زنان و مردان وجود دارد که قابل انکار نیست.

بیشتر بخوانید: تربیت دختر در سن بلوغ و راهنمای تربیت دختران با اعتماد به نفس توسط مادران

تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان

این روزها بیشتر جوان ها در انواع شبکه های اجتماعی مخصوصا فیس بوک و اینستاگرام عضو هستند و بسیاری از صفحات مورد علاقه خود را فالو follow می کنند. ولی تحقیقات نشان داده است دختران و زنان جوانی که بیشتر در این شبکه های اجتماعی فعال هستند بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند و کمتر شادی را تجربه می کنند و البته بیشتر بیمار می شوند و تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان بیشتر از مردان است.

کارا بوکر Cara Booker مسوول تیم تحقیق تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان در این باره می گوید: «بررسی وضعیت روحی دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سالی که در شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام عضو هستند نشان می دهد که بسیاری از آن ها از نظر روحی و روابط اجتماعی مشکل دارند.» این محقق بریتانیایی اظهار داشت این مشکل در پسران همین گروه سنی کمتر دیده می شود.

بیشتر بخوانید: سن بلوغ فکری و زمان مستقل شدن فرزندان چه زمانی است؟

در این تحقیق ۹۰۰ر۹ دختر و پسر بریتانیایی فعال در شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام برای تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان مورد بررسی قرار گرفتند. به آن ها پرسش نامه هایی داده شده تا میران شادی و وضعیت روحی آن ها مورد تحقیق قرار گیرد. در این تحقیق محققان متوجه شدند دختران بیشتر از پسران در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانند. در گروه سنی ۱۳ ساله این نسبت دو برابر  و در گروه سنی ۱۵ ساله حضور دختران سه برابر پسران بود.

دختران نسبت به پسران بیش از یک ساعت را در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانند و همین عامل اصلی بیماری های روحی و جسمی شان است. میزان افسردگی و عدم نشاط در دختران بین ۱۰ تا ۱۵ ساله نسبت به پسران هم سن و سالشان بیشتر بود. مشکلات عصبی نیز از دیگر بیماری های روحی بود که دختران بیشتر از پسران با آن دست به گریبان بودند. تحقیقات همچنین نشان داد این دختران در سنین بزرگسالی بیشتر از مشکلات روحی رنج می برند.

بیشتر بخوانید: ویتامین های ضروری زنان برای حفظ سلامتی را بشناسید

علت تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان!

هر چند هم پسران و هم دختران طی سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی به دلیل بروز بلوغ احساس خوبی ندارند، و معمولا شاد نیستند ولی استفاده و حضور در شبکه های اجتماعی این مشکل را تشدید می کند که برای دختران تاثیر آن بیشتر و طولانی تر است.

دختران نسبت به پسران روش متفاوتی در استفاده از شبکه های اجتماعی و تعامل با آن ها دارند. با بزرگ شدن دختران و شروع ارتباطات بیشتر در شبکه های اجتماعی و نیز حضور بیشتر مردان و متاسفانه اهمیت به ویژگی های ظاهری و نه شخصیت افراد، دختران لایک های کمتری دریافت می کنند. دختران با مقایسه خودشان با ستاره های هالیوود، تصاویر و عکس های مدل های تبلیغاتی و سلبریتی ها بدون در نظر گرفتن نوع گریم فرد و حتی جلوه های خاص تصاویر و فیلمها بیشتر دچار سرخوردگی می شوند.

حساس بودن دختران نسبت به پسران از دیگر علت هایی است که باعث افسردگی هر چه بیشتر آن ها و تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان می شود.

بیشتر بخوانید: بیماری سلفی گرفتن : سلفی در این صورت یک اختلال روانی محسوب می‌شود!

خود آگاهی نسبت به زیبایی ها

مارتین گرف، پژوهشگر ارشد در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان می گوید : ” بیشتر زنان تمایل دارند که ظاهری زیبا با بدنی ظریف و جذاب داشته باشند. ممکن است آن ها در مورد نگاه خود نسبت به ظاهرشان اطلاع کافی نداشته باشند. ”

محققان دریافته اند که زنان انگیزه بسیار قوی تر و بیشتری جهت تمرینات ورزشی و تلاش های سنگین برای زیبا سازی بدن خود دارند. مارتین گرف می گوید : ” یکی از سرگرمی های جذاب زنان این است که هر روز زمان زیادی را در سایت ها و شبکه های اجتماعی می گذرانند که در این مدت به ارسال تصاویر خود جهت مقایسه با دیگران صرف می کنند.” این کار سبب می شود نیروی بالقوه ای برای تمرینات سخت در فرد ایجاد شود. در حقیقت ماهیت فراگیر رسانه های اجتماعی سبب می شود که این یافته ها کمی دشوار و پیچیده باشد ولی معمولا خانم ها برای رسیدن به بدن دلخواهشان زیاد سخت کوشی می کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات مخرب اینستاگرام و تکنولوژی بر سلامت روانی فرزندان شما و جوانان

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی همه گیر

تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان

افرادی که از بدنی ناموزون و زشت برخوردار هستند معمولا نسبت به ابتلا این حالت دچار افسردگی و انزال می شوند و در کاهش وزن وسواس شدیدی به خرج می دهند

در رسانه های مختلف اجتماعی حوزه دید کمی محدود است. شما می توانید هنگام تماشای یک فیلم آن را خاموش کنید، یک بیلبورد را تماشا نکنید یا یک مجله را هرگز خریداری نکنید ولی شبکه های اجتماعی این گونه نیست. معمولا افراد بیشتری در شبکه های اجتماعی بی اطلاع پیش می روند و تعداد کاربران این شبکه ها بسیار زیاد تر از دیگر رسانه های اجتماعی است. معمولا روابط به گونه ای شده است که برای اطلاع پیدا کردن از افراد می بایست از طریق همین شبکه ها اقدام کرد.

طبق گفته انجمن ملی غذا، افرادی که از بدنی ناموزون و زشت برخوردار هستند معمولا نسبت به ابتلا این حالت دچار افسردگی و انزال می شوند و در کاهش وزن وسواس شدیدی به خرج می دهند. طی یک تحقیق که توسط گروه دکتر گرف انجام شد شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند.

افرادی که روزانه کمتر از ۳۰ دقیقه در شبکه های اجتماعی هستند، افرادی که روزانه بیش از ۹۰ دقیقه در شبکه های اجتماعی سر می کنند. دیدگاه زنان مورد تحقیق در مورد تصویری که از بدن خود در ذهن شان وجود دارد به این ترتیب بود، زنانی که زمان بیشتری در رسانه های اجتماعی بودند تصویر بدنی بهتری از خود انتظار داشتند. بازخوردی که شبکه های اجتماعی و رسانه ها نسبت به این موضوع در زنان ایجاد می کند برای زنان کمی ناامن محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فضای مجازی بر خانواده : آیا روابط مجازی سالمی دارید؟

بیشتر بخوانید: هرگز عکس لحظه های عاشقانه و روابط خصوصی‌ تان را در شبکه‌های اجتماعی فاش نکنید!

دروغ و واقعیت

مردم به طور کلی آن چه که در این شبکه ها مشاهده می کنند را به راحتی باور و قبول می کنند. در حالی که تمام آن چه که شما مشاهده می کنید مثبت و واقعی نیست. زیبایی ظاهری، مسئله ایست که به راحتی می توان در این شبکه ها مورد ساخت و پرداخت قرار گیرد. زنان و دختران در این گونه شبکه ها احساس ناامنی خواهند داشت و اعتماد به نفس خود را کم کم از دست می دهند. از آن جایی که معمولا دختران جوان آسیب پذیرتر از سایر افراد هستند استفاده از این رسانه ها می تواند سبب افسردگی، اضطراب و اختلالاتی در رژیم های غذایی آن ها شود.

پیش از آن که تصمیم بگیرید شخص یا روشی را از این شبکه ها به عنوان الگو انتخاب کنید، اطلاعاتی که در دسترس قرار دارید را با واقعیت تطبیق داده و از صحت آن مطمئن شوید. صرفا مشاهده یک عکس از شخصی که درب هترین وضعیت ظاهری به سر می برد نمی تواند میزان صحت آن را اعلام کند.

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری خودشیفتگی یا نارسیسیم این بیماری روحی پنهان را بشناسید

راه چاره چیست؟

پاملا روتلیج Pamela Rutledge ls مسوول روانشناسی تیم تحقیق از کالیفرنیا اعتقاد دارد هر چند ارتباط بین شبکه های اجتماعی و افسردگی هر چه بیشتر در دختران ما را به تحقیقات بیشتری هدایت می کند، ولی باید به والدین گوشزد کنیم بیشتر از پیش مراقب استفاده فرزندان خود بخصوص دختران از شبکه های اجتماعی باشند.

محدود کردن ساعات استفاده از اینترنت، صحبت کردن با فرزندان در مورد مضرات استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی، الگوسازی درست از افراد موفق، تشویق و هدایت آن ها در فعالیت های اجتماعی مثبت مثل ورزش و کلاس های هنری و البته فرهنگ سازی – اهمیت دادن به شخصیت افراد و نه ویژگی های ظاهری – از جمله مواردی است که روان شناسان و این گروه تحقیق برای آگاه سازی نوجوانان بخصوص دختران به والدین و عدم تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان توصیه می کنند.

منبع : webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا