دانستنی‌های سلامتی

خطر لخته خون و آمبولی با نشستن طولانی

نشستن مداوم و خطر لخته خون

نشستن مداوم هنگام کار یا رانندگی یا تماشای تلویزیون، بازی های کامپیوتری یا نشست های دوستانه باعث باا رفتن خطر لخته خون در پا می شود که مرگ زود هنگام ما را رقم می زند.

همه ما می دانیم نشستن به اندازه اعتیاد به سیگار و الکل و مواد مخدر خطرناک است. ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد خطرناک بودن نشستن به دلیل ایجاد خطر لخته خون و بروز سکته های مغزی و قلبی فراتر از چیزی است که ما تا به امروز تصور می کردیم. اگر تحرک بدنی زیادی نداشته باشیم، چند ساعت تلویزیون تماشا می کنیم و یا به دلایل شغلی یا تفریحی ساعات متوالی می نشینیم خط مرگ زود هنگام در کمین است. در نت نوشت امروز از این سندروم بدانید که در نتیجه نشستن زیاد و عدم تحرک طولانی مدت باعث ایجاد خطر لخته خون و مرگ می شود.

تحقیقات جدید در مورد مضرات نشستن طولانی مدت و ایجاد خطر لخته خون

مراجعه افرادی که روز بعد از حادثه زلزله ۲۰۱۶ کوماموتو Kumamoto به دلیل درد و تورم پا به بیمارستان مراجعه کردند توجه پزشکان ژاپنی را به وضعیتی غیر معمول جلب کرد که نیازمند بررسی بود. محققان ژاپنی متوجه شدند افرادی که شب روز حادثه زلزله دچار شوک های شبانه شدند ترس بازگشت به خانه داشتند. بعضی از آن ها در پناهگاه مستقر شدند و افرادی که به پناهگاه دسترسی نداشتند شب را در اتومبیل شخصی سر کردند.

نکته درست همین جا بود. افرادی به بیمارستان مراجعه کرده بودند که شب را در اتومبیل شخصی شان گذرانده بودند و در نتیجه نشستن زیاد و عدم تحرک و تشکیل لخته خون در پاها و درد شدید به بیمارستان مراجعه کرده بودند. پزشکان و محققان ژاپنی به این نتیجه رسیدند افرادی که پس از یک واقعه ناخوشایند احساس بدبختی می کنند یا افسرده می شوند احتمال بیشتری دارد دچار خطر لخته خون در پاها و مرگ زود هنگام شوند. پس از آن محققان ژاپنی آزمایشات متعددی انجام دادند تا آن چه را نتیجه گیری کرده بودند ثابت نمایند. یافته ای بسیار مهم که باید هر چه زودتر به اطلاع عموم مردم رسانده شود.

افرادی که شب را در اتومبیل سپری کرده بودند به دلیل درد و تورم پا به بیمارستان مراجعه کرده بودند. با معاینات پزشکی تشخیص ایجاد لخته خون در پاها داده شد. در بعضی موارد حتی لخته خون حرکت کرده و به ریه ها رسیده بود. ۵۱ نفر از افرادی که شب را در اتومبیلشان گذرانده بودند به این سندروم مبتلا شده بودند. به همین دلیل حتی در بیمارستان بستری شدند. شرایطی که از نظر پزشکی آمبولی ریه pulmonary embolism نامیده می شود و در صورت عدم رسیدگی باعث مرگ فرد می شود. علت هم فقط نشستن زیاد در اتومبیل بود تا از ترس زلزله شب به صبح برسد. ۳۵ نفر از ۵۱ نفر دچار آمبولی ریه شده بود.

VTE یا ترومبوز آمبولی

ترومبوز آمبولی venous thromboembolism یا به اختصار VTE شرایطی است که باید همه مردم از آن مطلع باشند.  محققان در گزارش نتیجه تحقیق که در مجلات خبری پزشکی به چاپ رسید نوشتند: « آگاهی دادن به مردم از طریق انواع رسانه های جمعی مانع از بروز VTE یا ایجاد لخته خون یا آمبولی می شود. افرادی که به طور نشسته کار می کنند، یا چند ساعت بی وقفه رانندگی می کنند بدون آن که تغییری در وضعیت بدنی خود بدهند در معرض خطر آمبولی در پاها هستند. لخته ای خون که هر چند کوچک یا بزرگ با جریان خون به قسمت های دیگر بدن از جمله ریه، قلب و مغز می رسد و باعث بروز سکته می شود.»

توصیه محققان درباره جلوگیری از خطر لخته خون

رهبر تیم تحقیق Dr. Seiji Hokimoto  از دانشگاه Kumatomo و دکتر استانلی ناتل Dr. Stanley Nattel سردبیر یکی از نشریات پزشکی اعتقاد دارند همه افرادی که به مدت طولانی تحرک ندارند در معرض خطر لخته خون هستند. پیر و جوان و زن و مرد هم نمی شناسد.

به همین دلیل متخصصان و محققان به ما هشدار می دهند با این راهکارهای کلیدی و آسان  خود را از مرگ زودرس و اعتیادی به نام نشستن مداوم نجات دهیم.

منبع:

WebMD.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا