دانستنی‌های سلامتی

آسیب های جسمی تلفن همراه برای کودکان! کودکانی با دستان بسیار ضعیف

آسیب های جسمی تلفن همراه

آسیب های جسمی تلفن همراه بر بزرگسالان دیگر کاملا مشهود است. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که آیا کودک هم در معرض این خطر هاست؟ استفاده از موبایل و تبلت و رایانه های دستی بزرگ و کوچک بهترین سرگرمی قرن حاضر برای کودکان با هر سن و سالی شده است.

۱+

آسیب های جسمی تلفن همراه بر بزرگسالان دیگر کاملا مشهود است. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که آیا کودک هم در معرض این خطر هاست؟ استفاده از موبایل و تبلت و رایانه های دستی بزرگ و کوچک بهترین سرگرمی قرن حاضر برای کودکان با هر سن و سالی شده است. کافیست کودک یا نوجوان شما کمی بهانه بگیرد و یا گریه کند، سپردن یک گوشی هوشمند و یا یک تبلت بهترین راه کار برای سرگرم کردن و ساکت کردن اوست که امروزه بیشتر پدر و مادرها این مسیر اشتباه را انتخاب می کنند.

شاید برنامه های بسیاری برای سرگرمی و هوش و استعداد کودکان در این بسته های تکنولوژی اختراع و اجرا شده باشد ولی آیا استفاده از این وسایل، تخریب و آسیب های فیزیکی برای کودک در بر ندارد؟ هیچ به انگشتان کودکان تان زمانی که ساعت ها با گوشی های هوشمند بازی می کنند فکر کرده اید؟ تا چه اندازه این انگشتان در برابر آسیب های جسمی تلفن همراه و تبلت و … مقاوم هستند ؟

این بار نت نوشت به شما می گوید که آسیب های جسمی تلفن همراه و تکنولوژی هایی همانند تبلت، کامپیوتر و . . . برای کودکان به چه میزان است و چگونه این وسایل انگشتان کودک را خراب می کند.

گوشی هوشمند یا مداد رنگی ؟

آسیب های جسمی تلفن همراه

استفاده از مداد و رنگ آمیزی از بهترین حرکات برای دست کودک می باشد

گوشی های هوشمند و یا تبلت ها وسیله مناسبی برای سرگرم کردن کودکان بی حوصله و یا گریان هستند ولی قدرتی که در به کارگیری مداد برای دست کودک ایجاد می شود بسیار بهتر و قوی تر است. کارهای دستی، استفاده از مداد و رنگ آمیزی از بهترین حرکات برای دست کودک می باشد. طبق بازبینی بنیاد قلب انگلستان ( NHS Trust ) بچه ها در کلاس های عمومی که برای آمادگی نوشتن انجام می شود سایر فعالیت های مناسب فیزیکی را انجام می دهند که یکی از بهترین آن ها نوشتن با قلم است این کار می تواند در قوی سازی عضلات انگشتان موثر باشد. پزشکان معتقدند که تکنولوژی برای سلامتی کودکان به نحوی متهم است چرا که بیشتر کارهای دستی مانند رنگ آمیزی و حتی ورزش هم در تکنولوژی غرق شده است. کودکانی که از موبایل بیش از حد استفاده می کنند، مهارت های حرکتی پایه ای ندارند.

مهارت ها کجا رشد می کنند ؟

ساده ترین راه این است که اپل به دست کودک بدهیم و آن را به بازی های مهیج و جالب تشویق کنیم. اما بازی هایی مانند لگو، چسباندن تکه های مقوایی، طناب کشی و . . . به میزانی فوق العاده برای رشد مهارت های جسمی و همچنین فکری بسیار مناسب تر است. به این صورت بیشتر کودکان امروزی که با گوشی های هوشمند سرگرم  می شوند مهارت های پایه ای مانند استفاده از مداد را به خوبی نمی آموزند. در مراحل اولیه ممکن است این ناکامی برای کودک گذرا باشد و والدین نیز بر حساب سن و سال اهمیت چندانی به آن ندهند. اما این ضعف در آینده کودک تاثیرات منفی بر جای خواهد گذاشت.

آسیب های جسمی تلفن همراه : دست های ضعیف، رشد آهسته

آسیب های جسمی تلفن همراه

کودکان امروزی که با گوشی های هوشمند سرگرم می شوند مهارت های پایه ای مانند استفاده از مداد را به خوبی نمی آموزند

طبق یک گزارش و تحقیق، در یکی از سازمان های بهداشت و درمان در بریتانیا، یک کودک ۶ ساله با نام پاتریک به همین منوال پیش رفته است. او قدرت عضلانی کافی در دستان خود نداشت و این امر سبب شد که استفاده مداوم از مداد برایش کمی دشوار باشد. مادر پاتریک می گوید : ” زمانی که می بینم در استفاده از مداد مشکل دارد تکنولوژی را برای بازی کردن او جایگزین نمی کنم. اسباب بازی های سنتی بسیاری به او دادم تا او یاد بگیرد بنویسد و با مداد مشکلی نداشته باشد. تا این که یک روز از مدرسه تماس گرفتند و گفتند که پاتریک با مداد می نویسد. ” مادر پاتریک پس از شش ماه با کمک یک درمانگر توانست مداد دست گرفتن و نوشتن با آن را به کودکش بیاموزد و پاتریک توانایی هماهنگی دست و مداد را پیدا کرد.

متاسفانه طبق آمار و نظر درمانگران این تغییرات نامناسب در توانایی های کودکان در دهه گذشته به وفور دیده شده است. و کودکانی که از هر لحاظ کاملا سالم و باهوش هستند، در نوشتن و استفاده از مداد دچار مشکل می شوند.

خطرات تکنولوژی و آسیب های جسمی تلفن همراه برای کودکان

تصورات اشتباه و راه های نادرست والدین می تواند در رشد ذهنی و مهارت های حرکتی کودکان تاثیرات نابه جایی داشته باشد. نوزادی که بر روی معده خود می خوابد بهترین راه آموختن مهارت های حرکتی را می آموزد. نوزادانی که از این طریق نگهداری می شوند زودتر می خزند و از اعضای بدنشان بیشتر و بهتر استفاده می کنند. زمان خواب و بیداری ، بازی هایی که کودک انجام می دهد حتی کارهای روزمره عادی نیز در رشد مهارت های حرکتی تاثیرگذار هستند. نور صفحه نمایش نیز می تواند مشکلاتی برای بینایی آن ها ایجاد کند. استفاده مداوم از گوشی و تبلت هم از عوامل چاقی در کودکان است که در قرن حاضر یکی از شایع ترین بیماری های قرن در بین کودکان به شمار می رود. بهتر است به جای این که کودکتان را با دانلود فیلم های کارتونی در یوتیوب سرگرم کنید، از بازی های حرکتی بیشتری استفاده کنید تا در سنین بالاتر برای استفاده از عضلات بدنش دچار مشکل نشود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا