اقتصادیگوناگون

کم ارزش ترین پول دنیا در سال ۲۰۱۸

ممکن است تا کنون در مورد با ارزش‌ترین پول‌های دنیا چیزهایی شنیده باشید، از دلار آمریکا، از پوند انگلیس، از فرانک سوییس و موارد این قبیل، اما تا چه میزان از کم ارزش ترین ارزهای جهان شنیده‌اید؟ این نوشتار بر روی کم ارزش ترین پول جهان تمرکز دارد. منبعی که از آن جهت این امر استفاده کرده‌ایم، مربوط به ۵ مارس سال ۲۰۱۸ است و لذا ۱۰ موردی که در ادامه می‌آیند، ۱۰ مورد از کم ارزش‌ترین پول‌های دنیای در مارس سال ۲۰۱۸ هستند. این امر بدیهی است که به سبب تغییرات زیادی که در دنیای اقتصاد و پول و بانک به وجود می‌آید هر یک از این موارد ممکن است در حال حاضر جایگاه‌شان تغییر کرده باشد، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که جایگاه ریال ایران به عنوان کم ارزش ترین پول دنیا تغییر نکرده چرا که متأسفانه از مارس ۲۰۱۸ به این سو اوضاع ارزش ریال بدتر از پیش شده است. به هر حال، فارغ از این موارد بیایید به همراه یکدیگر مروری داشته باشیم بر ۱۰ مورد از کم‌ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال ۲۰۱۸ بر طبق اطلاعات سایت fxssi:

بیشتر بخوانید: زیباترین پول دنیا ؛ اسکناس‌هایی که هم اعتبار دارند و هم فرهنگ!

کم ارزش ترین پول دنیا در سال ۲۰۱۸

۱- ریال ایران:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
ریال ایران

به دلایلی ایران در وضعیت تحریم به سر می‌برد و این امر موجب شده که اقتصاد این کشور نیز تأثیراتی منفی دریافت کند. بدیهی است که این تأثیرات منفی خود را در ارزش پول این کشور نشان دهند و نتیجه‌ی این موارد کاهش ارزش پول این کشور یعنی ریال است. اکنون که در حال نوشتن این کلمات ام، پول ایران کم ارزش ترین پول دنیا است و به همین دلیل رتبه‌ی اول فهرست ما در این نوشتار به ریال ایران اختصاص دارد.

بیشتر بخوانید: با ارزش ترین پول دنیا در سال ۲۰۱۸

۲- دونگ ویتنام:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
دونگ ویتنام

پس از ریال ایران، این دونگ ویتنام (با کد VND) است که به عنوان کم ارزش ترین پول دنیا شناخته می‌شود. بر طبق گزارش fxssi، هر دلار امریکا در ۵ مارس ۲۰۱۸، برابر بوده با ۲۲ هزار و ۷۷۰ دونگ ویتنام و این در حالی است که در همان تاریخ هر دلار آمریکا معادل ۴۲ هزار و ۲۵ ریال ایران بوده که در بازار آزاد این میزان به ۶۷ هزار ریال نیز رسیده است.

نکته‌ی جالبی که در ارتباط با اقتصاد ویتنام وجود دارد این است که با وجود آن که پول این کشور در رتبه‌ی دوم کم ارزش ترین پول‌های جهان قرار دارد اما برخی از کارشناسان معتقد اند که رویه‌ی دولت این کشور در قبال اقتصاد رویه‌ای درست است و به زودی وضعیت آن‌ها بسیار بهتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: با ثبات ترین ارز دنیا در سال ۲۰۱۸

۳- روپیه اندونزی:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
روپیه اندونزی

روپیه اندونزی با کد IDR سومین پول کم ارزش جهان است. در مارس ۲۰۱۸ هر دلار آمریکا ۱۳ هزار و ۷۶۵ روپیه‌ اندونزی بوده است. اندونزی از جمله کشورهایی ست که از ثبات اقتصادی برخوردار است و همچنین در زمره‌ی کشورهای پیشرفته‌ی جنوب شرقی آسیا قرار دارد، با این حال پول این کشور سومین پول کم ارزش دنیا است. گفته می‌شود که مقامات این کشور تلاش‌های بسیاری در جهت تقویت پول ملی کرده‌اند، اما خب تا به اینجا تلاش‌های‌شان ثمری نداشته است.

بیشتر بخوانید: تعریف سهام شناور

۴- فرانک گینه:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
فرانک گینه

علی رغم ثروت کشور گینه از لحاظ وجود معادن طلا و آلومینیوم، پول این کشور با کد GNF پس از ریال ایران، دونگ ویتنام و روپیه اندونزی کم ارزش ترین پول دنیا است.

۵- کیپ لائوس:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
کیپ لائوس

کیپ لائوس با کد LAK تنها پول این فهرست است که تنزل قیمت نداشته است و از همان زمان انتشار ارزش کمی داشته، با این حال مدت‌هاست که کیپ لائوس در برابر دلار آمریکا تقویت می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر نرخ بهره بر عرضه پول

۶- سوم ازبکستان:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
سوم ازبکستان

سوم ازبکستان با کد  UZS ششمین پول کم ارزش دنیا است. بر طبق گزارش fxssi، هر دلار آمریکا در ۵ مارس ۲۰۱۸  معادل ۸ هزار و ۱۶۹ سوم ازبکستان بوده است.

بیشتر بخوانید: انواع مختلف پول

۷- لئون سیرالئون:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
لئون سیرالئون

لئون سیرالئون با کد ایزوی SLL پس از ۶ مورد بالا کم ارزش ترین پول دنیا است. متأسفانه سیرالئون از کشورهای بدبخت جهان است، یا درگیر فقر است، یا درگیر جنگ و یا درگیر بیماری. چندی است که ویروس ابولا در آن گسترش یافته و بر درد و رنج مردم این کشور فقیر افزوده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال در بازار سهام (بخش اول)

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
گوارانی پاراگوئه

گوارانی پاراگوئه با کد ایزوی PYG هشتمین پول کم ارزش جهان است. در ۵ مارس ۲۰۱۸ هر دلار آمریکا با ۵ هزار ۵۲۱ گوارانی برابر بوده است. متأسفانه پاراگوئه دومین کشور فقیر آمریکای جنوبی است و به مشکلات بسیاری دچار است: از مشکلات اقتصادی گرفته تا کیفیت پایین آموزش.

۹- ریل کامبوج:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
ریل کامبوج

ریل کامبوج با کد KHR پس از ۸ پول بالا کم ارزش ترین پول دنیا است. جالب آن که بخش عمده‌ای از مردم کامبوج ترجیح می‌دهند که معاملات‌شان را با دلار آمریکا انجام دهند تا با ریل کامبوج!

بیشتر بخوانید: تفاوت سرمایه گذار و معامله گر

۱۰- کیات برمه:

ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا در سال 2018
کیات برمه

دهمین مورد از کم ارزش ترین پول‌های جهان، کیات برمه است.

چرا از ارزش پول کم می‌شود؟

کارشناسان متعددی در مورد دلیل یا دلایل کاهش ارزش پول یک کشور نظر داده‌اند و در کشور خودمان نیز به سبب کاهش ارزش پول در سال‌های اخیر این بحث وجود دارد که چرا از ارزش پول کم می‌شود؟ احتمالات و دلایل بسیاری را برای کاهش ارزش پول در کشورهای مختلف ذکر کرده‌اند از جمله: تحریم‌ها، افزایش تورم و نقدینگی، جنگ‌های داخلی و بین المللی، بی‌ثباتی سیاسی و … .

بیشتر بخوانید: پولدارترین افراد جهان ۲۰۱۸ چه کسانی هستند؟

بیشتر بخوانید: آیا سکه های رایج در ایران ارزش ذوب کردن دارند ؟

آرش شمسی

فارغ ام از نیک و بد، از هرآن‌چه که "می‌گذرد"

نوشته های مشابه

‫۲۳ دیدگاه ها

 1. ای کاش لااقل عکس امام روسانسور میکردین. گذاشتن عکس پولی که رکورد بی ارزشترین پول دنیا رو داره باعکس حضرت امام (ره) توهین به روح پر فتوه ایشان و مایه ی آبرو ریزیه.

 2. وطن دوستس کم شده و بجاش ثروت اندوزی زیاد شده مردم اگر هرچه دلار و طلا دارند بیاورند بفروشن دلار میاد پایین و پولمون ارزش پیدا میکنه …..

 3. ملاک ارزش پول چیست؟ دلاره؟ اگر اینطور است رهبر انقلاب به پوتین پیشنهاد داد دلار رو حذف کنید تا پوز آمریکا رو به خاک بمالید. الان بیش از ۶۰ کشور دلار رو ملاک نمیدانند اما متاسفانه دولت لیبرال ایران همچنان عاشق دلار آمریکاست. تا ۱۴۰۰ وضع همینه. زمان انتخابات میگفتند به رئیسی رای ندهید چون اگه رئیسی بیاد دلار رو به مرز پنج هزار تومان میرسانه اما الان به مرز ده هزار تومان رسیده است.

  1. عزیزم کل معملات برون مرزی با دلار انجام میشه.روسیه در جایگاهی نیست که بتونه دلار را کنار بذاره.از معاملات گرفته تا بیمه و…

  2. دوست گرامی گویا در باغ تشریف ندارید!
   دلار ارز رسمی کشور نیست و ارز رسمی کشور در حال حاظر یورو هست آیا ارزش پول ملی زیاد شده؟! اقتصاد و نرخ ارز امر پیچیده ای هست و به همین سادگی ک شما میفرمایید نیست!

 4. ارزش پول هر کشور به پشتوانه پولی آن کشور مربوط است نه به نرخ برابری با ارز سایر کشورها پشتوانه پول کشور کارخانجات کشاورزی و معادن آن کشور است متاسفانه … تمام پشتوانه پولی کشور را نابود کرده است !!!

 5. جالبه ونزوئلا تو این لیست نبود یعنی ما از ونزوئلا خیلی بدتریم وای خدای من ما دیگه کی هستیم خودت همه ما رو نابود کن انقد خفت و خاری نکشیم از دست افراد بی مسئولیت و بی غیرت وبی همت و بی همه چیز و خیلی بی های زشت و بی ادبی تر

 6. درود بر جمهوری اسلامی درود بر غزه و لبنان یمن و سوریه فدای سر اعراب که پول کشورمان از انها پایین تر است حتی از سوریه و عراق و یمن که در جنگ هستند از افغانستان که مردمش در ایران گدایی و کاگری می کنند فدای سرشان درود بر همت مردان بلند پایه کشور

 7. به قول جناب شادی اول شدنمون رو تقدیم میکنیم به پشه ها که حداقل انصاف دارن به اندازه نیازشون از آدما خون میخورن نه مثل ….

 8. امام علی فرموده ارزش هرکس به اندازه همت اوست .ارزش پول ایران هم به اندازه مسئولینش بوده و هست

 9. بی ابرو شدیم رفت پس عزت و احترام ما چی میشه بد ترین کشور دنیا به معنای واقعی. همه رو تو کنکور رنده کردن. ملت وحشی میشنا

 10. یعنی واقعا باید از ایران خدا حافظی کرد بچه ها من که رفتم برم امریکا ولی شما رو نمیدونم باهام میایین یانه بیایید تا باهم بار سفر رو ببندیم و به اندازه ۳ الی۴ سال بریم امریکا تافعلا آبا از آسیاب بی افته و وقتی همه چیز درست شد دوباره بر میگردیم ایران نظرتون چیه رفقا موا فقین هکس موافق لایک کنه

 11. (علی برکت الله)آقای روحانی رکورد زد.فقط مسئولین لطف کنند برای ثبت در گینس اقدام کنند.تا اجانب مثل مولوی به نام خودشون نزدند.(واقعا علی برکت الله بابا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا