علمی

ضربان قلب درختان ، تحقیقات می‌گویند درختان هم ممکن است ضربان قلب داشته باشند!

با پیشرفت دانش بشر، هر روزه علم به ما نشان می دهد که تفاوت بین بشر و گیاه، به آن اندازه ای که فکر می کنیم زیاد نیست. دانشمندان قبلا نشان داده بودند که گیاهان در هنگام خورده شدن می توانند صدای ما را بشنوند و علف ها، وقتی آن ها را قطع می کنید جیغ می زنند! حالا، تحقیقات جدید نشان می دهند که ضربان قلب درختان غیر ممکن نیست! درخت ها با اینکه قلب ندارند اما ممکن است ضربان قلب داشته باشند! در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

ضربان قلب درختان !

زندگی هر موجودی ریتم مشخص و خاصی دارد. آدم ها طبق سیکل روزانه ی خود، هر روز صبح از خواب بیدار شده و هنگام شب دوباره می خوابند. الگوهای دیگر، مانند سیکل گوارشی و سیکل ضربان قلب شما بسیار سریع تر از سیکل روز و شب عمل می کنند. مثلا سیکل ضربان قلب انسان به گونه ای است که در طول عمر عادی یک انسان، قلب او در حدود ۲ میلیارد بار می تپد. دانشمندان قبلا متوجه سیکلی بسیار کندتر برای درختان شده بودند، اما در مطالعه ی جدیدی که صورت گرفته، دانشمندان متوجه سیکل ضربان قلب درختان شده اند که مانند قلب انسان عمل می کند: پمپاژ مایع به سرتاسر بدنه ی یک درخت!

András Zlinszky که رهبری این تحقیقات را بر عهده دارد، با دانشمندان دیگر در مورد این که چگونه این مفهوم جدیدِ فیزیولوژی گیاه از مدل های قدیمی متفاوت می باشد، بحث و گفتگو انجام می دهد. بر اساس تفسیر متعارف، بخش های بالاتر درخت به طور کامل بر روی جمع آوری آب و در نهایت تبخیری که در برگ های پایین تر انجام می شود متکی هستند. اما زمانی که Zlinszky و همکارش  Anders Barfod، بیست و دو گونه ی مختلف از درختانِ از پا افتاده در شرایط دور از نور خورشید را بررسی کردند، متوجه شدند که شاخه های این درختان می توانند در طول چندین ساعت در این شرایط هم چنان حرکت کنند. این حرکت هرچند بسیار آرام است، اما باز هم خیلی سریعتر از هر فرایند بیولوژیکی قبلی که ما در انواع دیگر درختان دیده بودیم می باشد. این الگوی آهسته باعث شد تا محققان فکر کنند که نظریه ی تبخیر متعارف نمی تواند آب را نگه دارد و یک الگوی نبض دار شاید تعریف بهتری برای این موضوع ارائه دهد. یا، به عبارت ساده تر، “دانشمندان کشف کردند که اکثر درختان دارای تغییرات دوره ای در شکل خود هستند. این تغییرات در کل درخت همگام می شود و از یک سیکل شبانه روزی هم کوتاه تر می باشد که دلالت بر تغییرات دوره ای در فشار آب دارد.”

بخش هیجان انگیز ماجرا اینجاست که شاید ما توضیح جدیدی برای بخشی از فیزیولوژی گیاهی به دست آورده باشیم که در آن هرگز حق با گیاه شناسان نبوده است. اما خبر بد این است که ما هنوز دقیقا از نحوه ی کارکرد ضربان قلب درختان اطلاع نداریم. محققان متوجه شده اند که در طول یک روز، ضخامت تنه ی درختان در حدود نیم میلی متر کاهش می یابد. محققان می گویند که شاید این کاهش ضخامت بخشی از مکانیزم درخت باشد که آب را برای حرکت به سمت بالا فشرده می کند. در هر صورت، هنوز خیلی از حقایق درباره ی این موضوع کشف نشده است.

ژست درختان!

این اولین باری نیست که Zlinszky پرده از فعالیت های عجیب گیاهان در اعماق جنگل ها برمی دارد. در سال ۲۰۱۶، او ریتم شبانه روزی درختان را اندازه گیری کرد و کشف کرد که شاخه های درختان توس به اندازه ۱۰ سانتیمتر (۴ اینچ) هر شب به سمت پایین شیب پیدا می کنند. این پژمردگی موقتی ممکن است به خاطر موضوع فتوسنتز گیاه در زمانی که خورشید در آسمان نیست باشد، اما Zlinszky می گوید که شاید استراحت گیاه در هنگام شب هم در این موضوع دخیل باشد. اگر گیاهان برای گرفتن حداکثر نور خورشید در هنگام روز، شاخه های خود را به سمت بالا سوق می دهند، پس هنگام شب هم برای استراحت و کاهش فشار باید شاخه های خود را آزاد کنند. سپس، در اول صبح، دوباره شاخه ها به سمت بالا کشیده می شوند. می توان این چرخه را نوعی از “ژست درختان” نامید.

منبع: curiosity.com

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا