1398-02-03
سینمای جهان

نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

نقد فیلم venom ساخته ی روبن فلیشر

فیلم Venom، ساخته ی روبن فلیشر، از جدیدترین آثارِ تریلر و جنایی کمپانی سونی پیکچرز اینترتینمنت و کمپانی کلمبیا پیکچرز است. Venom بر اساس کاراکتری به همین نام از دلِ سری کمیک بوک های کمپانی مارول کامیکس بیرون آمده است. برخلاف دیگر کاراکترهای اَبَرقهرمانی شناخته شده ی جهان کمیک بوک، venom عمر زیادی ندارد و می توان گفت نزدیک به ۳۰ سال است که بوجود آمده است ولی در همین مدت کوتاه، طرفداران خاص خودش را بدست آورده است و پابرجا مانده است.

فیلم Venom، ساخته‌ی روبن فلیشر Ruben Fleischer، از جدیدترین آثارِ تریلر و جنایی کمپانی سونی پیکچرز اینترتینمنت و کمپانی کلمبیا پیکچرز است. Venom بر اساس کاراکتری به همین نام از دلِ سری کمیک بوک های کمپانی مارول کامیکس بیرون آمده است. برخلاف دیگر کاراکترهای اَبَرقهرمانی شناخته شده‌ی جهان کمیک بوک، Venom عمر زیادی ندارد و می‌توان گفت نزدیک به ۳۰ سال است که بوجود آمده است ولی در همین مدت کوتاه، طرفداران خاص خودش را بدست آورده است و پابرجا مانده است. نکته‌ی دیگر درباره‌ی Venom این است که حضور کم و بیشی هم در سینما و فیلمِ مرد عنکبوتی داشته است و از کاراکترهای مکمل این فیلم به شمار می‌آید و همان حضور کوتاهش با استقبال خوب تماشاگران مواجه شده است. در ادامه به نقد فیلم Venom می‌پردازیم.

 

بیشتر بخوانید: نقد فیلم کپی برابر اصل Certified Copy اثر عباس کیارستمی؛ به دنبال باد دویدن

نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

در ابتدای نقد فیلم Venom، نگاه مختصری داشته باشیم به داستان فیلم که از این قرار است: ادی براک، با بازی تام هاردی، خبرنگار معروفی است که سازنده‌ی برنامه های زرد تلویزیونی است و منبع درآمدش هم از این راه است. کیس جدیدی که توجه این خبرنگار را جلب می‌کند، سفینه ای است که هنگام حمل محموله ای، سقوط کرده است و در نهایت ناباوری، خلبان آن جان سالم به در برده است و دلیل زنده ماندش هم، ماده ای در بدنش است که حالت او را تغییر داده است، ماده ای که به نوعی می‌تواند از انسان یک ماشین آدم کش بسازد. در این بین محقق دیگری به نام کارلتون که تمام رویدادهای منفی فیلم به نوعی از او نشات می‌گیرد، در آزمایشگاه پنهانی اش اعمال غیرانسانی انجام می‌دهد و این بار هم با انتقال همین ماده‌ی سیاه رنگ به آزمایشگاهش، موضوع را بررسی می‌کند. ادی براک هم که تمام فوکوسش را روی این موضوع می‌گذارد تا بتواند از ماجرا سر در بیاورد، دچار بحران می‌شود و در این بین اما، سماجت و اصرار بیش از حد او منجر به برقراری ارتباط و پیوند او با یک سیمبیوت بیگانه می‌شود و میزبان موجودی به نام Venom می‌شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ابدیت و یک روز Eternity and a Day اثر تئودور آنجلوپولوس/ آرگادینی

در نقد فیلم Venom باید گفت، برخلاف دیگر آثار سونی پیکچرز که به لحاظ کیفی آثار متوسط رو به بالایی هستند، Venom یک استثنا به شمار می‌آید چرا که Venom از جز تا رسیدن به کل دارای ایرادات اساسی است، ایراداتی که این روزها کمتر در آثار اَبَرقهرمانی یافت می‌شوند و Venom را در برآورده ساختن حداقل های سینمای اکشن ناتوان می‌سازد.

نخستین ایرادی که در نقد فیلم Venom باید گوشزد کرد، فیلمنامه‌ی خام است که کلیشه‌‌ی رایج حمله‌ی یک موجود فضایی به زمین و تسخیر و کشتار آدم ها را در بر دارد و به تبع فیلمنامه‌ی خام، کاراکتر هایی را داریم که اساسن تبدیل به کاراکتر نمی شوند و به صورت تیپ غیر کاربردی باقی می‌مانند. به طور  مثال کاراکتر کارلتون با بازی ریز احمد یکی از کاراکترهای دگم فیلم محسوب می‌شود. کاراکتری که به شدت تک بُعدی است و حرکت های او در فیلم نمایان گر یک رول منفی کلاسیک است.

کارلتون بسیار خونسرد است و به هیچ  اصول و قاعده ای پایبند نیست و به راحتی می‌توان گفت از آن دست کاراکترهای دگم و بی رحمی است که انگار هیچ وقت در زندگی اش با موجودی به نام آدم رو به رو نشده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ابدیت و یک روز Eternity and a Day اثر تئودور آنجلوپولوس/ آرگادینی

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Animal kingdom به کارگردانی David Michod ؛ مافیای حیوانی

نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

درباره‌ی اکثر کاراکتر های مکمل فیلم Venom می‌توان گفت، به خوبی عمل نمی کنند و در سطح باقی می‌مانند و آن قدر بی اهمیت هستند که در چندین دقیقه از یاد می‌روند.
در نقد فیلم Venom اگر چند نکته‌ی مثبت وجود داشته باشد، یکی بی شک بازی تام هاردی در نقش اصلی فیلم است،  هرچند تام هاردی در این نقش از بازی های خوب در سالهای اخیر فاصله‌ی زیادی دارد، ولی ستون محکمی برای فیلم Venom محسوب می‌شود و یکی از دلایل برتری این فیلم به حساب می‌آید و در این جا باید از معدود نکات مثبت در نقد فیلم Venom را بتوان کشمکش و درگیری بین ادی بروک و ونوم دانست که تا حدی فیلم را سرپا نگه داشته است و مخاطب را همراه ساخته است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Perfect Strangers ؛ غریبان همیشه تنها

نکته‌ی بعدی اما در نقد فیلم Venom، سکانس های اکشن فیلم است که آن قدرها اثرگذار و گیرا نیست و در واقع نقطه عطف و رسیدن به اوجی در آنها دیده نمی شود. یکی دیگر از نکته های دیگر فیلم که چنگی به دل نمی زند، این است که اکثر رویدادهای اصلی فیلم در شب اتفاق می‌افتد و این خود یک نقطه ضعف اساسی برای فیلم به حساب می‌آید چرا که کاراکتر Venom وقت هایی که در قاب دوربین دیده می‌شود کاملا سیاه است و ترکیب نور شب و رنگ Venom، چندان واضح نیست و حتی در معرفی، این موجود برای تماشاگر  بیشتر گنگ و نامعلوم است.
جدای از این مشکل تصویربرداری در شب و مشکلات نور، اصولن نوآوری بخصوصی هم در سکانس های اکشن دیده نمی شود، تا جایی که حتی مبارزه‌ی نهایی فیلم، بیش از حد متکی به CGI بوده و واقعیت و باورپذیری را کمرنگ نموده است.
نکته‌ی دیگری که در نقد فیلم Venom باید مطرح شود این است که درجه‌ی نمایش فیلم pg13 است و این خود می‌تواند یکی از علل ضعف ونوم باشد. پی جی ۱۳ ،درجه بندی سنی است که متعلق به نوجوانان است و همین موضوع باعث می‌شود پیش فرض هایی برای مخاطب بوجود بیاید و Venom را، موجود بی آزاری  بداند که قرار نیست چندان از آن بترسد.
در واقع همین درجه بندی سنی فیلم باعث شده تا خشونتی در فیلم وجود نداشته باشد و این عدم شفافیت در بیان داستانِ Venom که یک مانستر است، پارادوکس زیادی با هسته‌ی اصلی داستان داشته باشد.

در انتهای نقد فیلم Venom باید گفت، این فیلم یک اثر  ضعیف به حساب می‌آید که نمی تواند انتظار مخاطبین و طرفداران کمیک بوک ها و اَبَرقهرمانان را برآورده کند. طرف دارانی که به فرمول های ابرقهرمانی واقف اند و به راحتی متوجه می‌شوند که این فرمول ها در Venom وجود ندارد و اگر هم باشد، پرداختی ضعیف دارد.
آنچه که درباره‌ی Venom به صراحت می‌توان گفت این است که ونوم، فقط و فقط فیلم تام هاردی است، و تنها این بازیگر است که می‌تواند دلیل مناسبی برای تماشای فیلم باشد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Mercy ساخته‌ی جیمز مارش؛ بخروش، بخروش بر علیه مرگ، روشنائی

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Annihilation نابودی ساخته ی الکس گارلند

نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

نقد فیلم venom ساخته‌ی روبن فلیشر

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا