دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

مواد غذایی دارای ویتامین b17 چه هستند؟ ویتامین B17 و فواید آن

مواد غذایی دارای ویتامین b17 دانه هایی مثل ارزن، کنجد، گندم سیاه، تخم کدو، و میوه هایی مثل تمشک، بلوبری،…

ویتامین B17 یا آمیگدالین نوعی ترکیب شیمیایی است که در مواد غذایی دارای ویتامین b17 هسته بعضی از میوه ها مثل زردآلو، سیب، گلابی، آلو و هلو پیدا می شود. معمولا بر سر استفاده از دانه های این میوه ها نظرات مختلفی وجود دارد. دلیل آن هم سم کمی است که در هسته آن‌ها وجود دارد. چون خیلی‌ها در خوردن آن‌ها زیاده روی می کنند. در صورتی که اگر به میزان بسیار کمی از هسته این میوه‌ها استفاده شود تاثیرات سلامتی خوبی از جمله خاصیت ضد سرطانی دارند. چنانچه در طب سنتی هم برای درمان بیماری‌ها با استفاده از این روش یعنی میزان کم بهره گرفته می شده است. نت نوشت امروز با دلایل علمی به شما می گوید چگونه از خواص ویتامین B17 استفاده نمایید و مواد غذایی دارای ویتامین b17 چه هستند.

بیشتر بخوانید: آیا ویتامین B17 واقعا سرطان را درمان می‌کند؟ آیا ویتامین b17 ضد سرطان است؟

نظرات متفاوت در مورد استفاده از ویتامین B17

هر چند ماده آمیگدالین Amygdalin به عنوان یک نوع ویتامین و به نام ویتامین B17 دسته بندی شده ولی در مورد استفاده از آن بحث های موافق و مخالف زیادی وجود دارد. طرفداران معتقدند این ویتامین می تواند سرطان را درمان کند. چون ماده موثر موجود در دانه این میوه ها حاوی سیانید است و این ماده فقط بر روی سلول های سرطانی تاثیر می گذارد و با سلول های سالم کاری ندارد. در صورتی که در شیمی درمانی تمام سلول های فرد تحت تاثیر ماده شیمیایی که یک نوع آنتی بیوتیک فوق قوی است قرار می گیرند و سیستم ایمنی بدن ضعیف هم می شود. طرفداران اعتقاد دارند استفاده کمی از مواد غذایی دارای ویتامین b17 یعنی دانه های سیب، زردآلو، آلو و هلو خطرناک نیست و میزان کم سیانید Cyanide نه تنها خطرناک نیست که درمان کننده هم هست.

مخالفان استفاده از این ویتامین، با استناد به مطالعات سال ۱۹۷۷ در ایالات متحده آمریکا سمی بودن این ویتامین را اعلام خطری برای مصرف آن می دانند. مخصوصا که اعتقاددارند بسیاری از مردم ممکن است در مصرف آن رعایت اعتدال را نکنند. به همین دلیل استفاده و خوردن هسته این میوه ها به عنوان یک ماده سمی در آمریکا ممنوع است.

بیشتر بخوانید: فواید مصرف ویتامین b12 برای بدن چیست؟

فواید ویتامین B17

هسته این میوه ها در صورتی که به میزان کم یا در حد اعتدال مصرف شود.؛ باعث کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و درست مثل مسکن درد را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: چند نشانه کمبود ویتامین b3 و مواد غذایی حاوی ویتامین b3

فشار خون

ویتامین B17 حاوی تیتان سدیم Thiocyanate است که باعث کاهش فشارخون می شود. افرادی که فشار خون دارند همیشه باید فشار خون را در حد طبیعی نگه دارند چون بالا و پایین رفتن فشارخون به رگ ها و عروق خونی صدمه زده، بزرگ شدن قلب و بیماری های قلبی و انواع سکته را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر ویتامین c بر سرطان کولون چیست؟

سرطان

در این مورد بین موافقان و مخالفان استفاده از ویتامین B17 موجود در هسته این نوع میوه های بحث و جدل های زیادی وجود دارد. مخالفان آن را سمی و تاثیر آن را بر درمان سرطان هیچ یا بسیار کم می دانند. برعکس موافقان معتقدند سیانید موجود در این هسته ها سلول های سرطانی را درمان کرده و آن‌ها را به حالت طبیعی بر می گرداند.

بیشتر بخوانید: تشخیص کمبود ویتامین های بدن و مواد معدنی ضروری با ۴ روش ساده

سیستم ایمنی بدن

در این مورد تحقیقات معتبری وجود دارد که استفاده کمی از هسته این نوع میوه ها نه تنها مضر نیست بلکه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع انواع عفونت ها می شود. طب سنتی ایران گواه خوبی بر این ادعا است. طبق طب سنتی ایران این میوه ها طبع سردی دارند. در صورتی که هسته آن‌ها طبع گرم دارد و اثرات طبع سرد را از بین می برد. به همین دلیل توصیه می شود بعد از خوردن این میوه ها یکی دو هسته آن هم خورده شود.

بیشتر بخوانید: غذاهای حاوی اسید فولیک و منابع طبیعی ویتامین B9 برای دوران بارداری

داروی مسکن

آمیگدالین یا همان ویتامین B17  یکی از روش های طب سنتی در کاهش و رفع درد است و درست مثل مسکن عمل می کند. حتی در افراد مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی هستند، استفاده کمی از این ویتامین باعث رفع درد و حالت های آزار دهنده بعد از دریافت دارو می شود.

مواد غذایی دارای ویتامین b17

مواد غذایی دارای ویتامین b17 بیشتر در هسته میوه های زیر است:

× گلابی

× زردآلو

× سیب

× هلو

× آلو

مواد غذایی دارای ویتامین b17 دانه هایی مثل ارزن، کنجد، گندم سیاه، تخم کدو، و میوه هایی مثل تمشک، بلوبری، انواع توت است و حتی در توت فرنگی میزان بسیار کمی از این ویتامین وجود دارد. در برگ های اکالیپتوس و جوانه گیاهانی مثل بامبو، باقلا، یونجه این  ویتامین به میزان کمی وجود دارد. به همین دلیل بعضی افراد به دلیل حساسیت شدید به باقلا یا توت فرنگی بهتر است از این دو منبع به هیچ وجه استفاده نکنند. در واقع حساسیت نه به دلیل ویتامین B17 بلکه به دلیل حساسیتی است که فرد به مواد موجود در باقلا و توت فرنگی دارد.

عوارض جانبی مصرف ویتامین B17

گلیکوزید سینوژنیک cyanogenic glycoside ترکیب اصلی این ویتامین است. به همین دلیل با ورود به بدن به هیدروژن سیانید تبدیل می شود که مصرف زیاد آن خاصیت سمی شدن دارد. اگر این ماده زیاد و بیش از حد متعادل مصرف شود درست مثل بادام تلخ سمی بوده و دارای عوارضی مثل : گیجی، سردرد. تنگی نفس. شکم درد، استفراغ و تهوع، مشکل در خواب و ضعف بدن می شود.

در بعضی از افراد فکر به خودکشی نیز مشاهده شده است. چرا که مصرف زیاد و سمی شدن بدن بر روی سیستم عصبی اثر گذاشته مخابره پیام های عصبی را با اختلال مواجه می کند. همین عوارض بخصوص بعد از تحقیقات سال ۱۹۷۷ باعث شده تا بسیاری افراد دیگر از ویتامین B17  مواد غذایی دارای ویتامین b17 و موجود در هسته این میوه ها استفاده نکنند.

سابق بر این با مصرف یک هلو یا ۴ یا ۵ عدد زردآلو هسته آن هم شکسته و خورده می شد و اتفاقی هم نمی افتاد. یا در میان یک مشت بادام یک بادام تلخ هم بود. یا موقع تهیه مربای این نوع میوه ها هسته آن را هم به میزان کمی خرد کرده و داخل مربا می ریختند. با این روش هم ویتامین B17 بدن تامین می شد و هم خطر سمی شدن وجود نداشت.

به قطع یقین میزان مصرف هر ویتامین یا ماده معدنی مورد نیاز بدن حد خاصی ندارد و کم یا زیاد شدن آن عوارض نامطلوبی خواهد داشت. پس چه بهتر که ویتامین B17 را از منابع طبیعی آن و نه از مکمل های دارویی دریافت کنید. بهترین روش هم استفاده بسیار کم مثلا برای هلو یک هسته و برای زردآلو یکی دو هسته است.

اشتراک گذاری
پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

برچسب ها: vitamin B17انواع توتانواع توت قرمززردآلوسرطانسیبمسکنمسکن طبیعیمصرف متعادل ویتامین B17منابع ویتامین B17میوه های طبع سردهسته زردآلوهسته سیبهسته گلابیهلوویتامین B17گلابیگلیکوزید سینوژیک

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

رمان مرگ ایوان ایلیچ نوشته‌ی لئو تولستوی؛ شرحی بر مرگ عادی یک آدم معمولی

رمان مرگ ایوان ایلیچ اثر کوتاهی از نیکلایویچ تولستوی است. رمان مرگ ایوان ایلیچ دوازده فصل کوتاه دارد. ایوان ایلیچ… بیشتر بخوانید

17 ساعت قبل
  • آرت کیوسک

آثار لئو تولستوی؛ خیانت‌های لذت بخش و جنگ‌ها و صلح‌های بی پایان

لئو نیکلایویچ تولستوی Leo Tolstoy معروف به لئو تولستوی، بی‌شک جزء مطرح‌ترین نویسند‌های روس و از مطرح‌ترین نویسندگان جهان است.… بیشتر بخوانید

17 ساعت قبل
  • سینمای ایران

نقد فیلم متری شیش و نیم کاری از سعید روستایی؛ مرثیه‌ای برای ساقی اعظم

«متری شیش و نیم» به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی و تهیه کنندگی سید جمال ساداتیان و گروه بازیگری پیمان… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم مالنا Malèna؛ تنها زنی را فراموش نخواهم کرد که از من نپرسید… مالنا!

سال ۱۹۴۰ میلادی در شهرک کوچکی از توابع سیسیل ایتالیا، خبر آغاز درگیری این کشور در جنگ جهانی دوم به… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

روغن نعناع و خواص بی نظیر آن برای سلامتی را دست کم نگیرید

نعناع به خودی خود یکی از پر خاصیت ترین سبزیجات است که در زمینه های متعددی مورد استفاده انسان قرار… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

نعناع فلفلی چیست ؟ تفاوت نعناع و نعناع فلفلی در چه چیزی است؟

وقتی صحبت از نعناع می شود یک واژه کلی نعناع برای انواع آن استفاده می شود. در صورتی که علیرغم… بیشتر بخوانید

2 روز قبل