دانستنی‌های سلامتی

اگر چشم های ضعیف و بیمار نمی خواهید، بخوانید!

اگر چشم های ضعیف نمی خواهید با چند ویتامین و مواد معدنی که جزو آنتی اکسیدان های ضروری سلامت بدن محسوب می شوند، می توانید چشم های سالم و بینایی فوق العاده ای داشته باشید. دیدن زیبایی های خیره کننده طبیعت، دیدن در تاریکی به صورت سایه های سیاه و خاکستری، خواندن و نوشتن و حتی برقراری ارتباط اجتماعی با چشم ها از یک طرف و حساس بودن بافت این دو عضو گرانبها از طرف دیگر توجه به سلامت آن ها را اهمیت بیشتری می دهد. نت نوشت امروز به شما می گوید چگونه چشم های ضعیف نداشته باشید!

اهمیت آنتی اکسیدان ها برای سلامت چشم و نداشتن چشم های ضعیف

هر چند در دوران کودکی و جوانی تغذیه برای داشتن چشم و بینایی سالم و نداشتن چشم های ضعیف هم مهم است، ولی توجه به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز سلامت چشم ها تقریبا در کلیه مراحل عمر اهمیت زیادی دارد تا با بالارفتن سن بتوان از بیماری های چشم پیشگیری یا بروز طبیعی آن ها را به تعویق انداخت. چشم تنها عضوی است که برخلاف سایر اعضای بدن اکسیژن را از محیط دریافت می کند و نه از گردش جریان خون. مردمک سالم باید نسبت به واکنش نور حساس باشد تا با تمرکز بتواند محیط پیرامون را به خوبی ببیند. سفیدی چشم که دارای مویرگ های قرمز کوچک است وظیفه تغذیه رسانی به بافت های مختلف چشم را به عهده دارد. هر گونه کمبود ویتامین و مواد معدنی یا آنتی اکسیدان های مورد نیاز چشم که در این مقاله یک به یک برای تان شرح می دهیم می تواند عامل بروز بیماری یا بیماری ها و حتی ضعف و تاری دید و چشم های ضعیف و بیمار شود.

لوتئین

Lutein آنتی اکسیدان ضدالتهابی است که به میزان زیادی در سبزیجات و میوه های نارنجی رنگ و البته سبزرنگ به وفور یافت می شود. آناناس و پرتقال دو میوه ای هستند که لوتئین زیادی دارند. لوتئین آنتی اکسیدانی زیست فعال یا بیواکتیو است که قادر است از تخریب سلولها بخصوص با بالا رفتن سن که به طور طبیعی رخ می دهد جلوگیری نماید.

ویتامین C

این ویتامین مشهور و پرکاربرد هم خاصیت ضدالتهابی دارد و تنها برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزا کاربرد ندارد. خاصیت ضدالتهابی آن سلامت چشم ها را تضمین می کند. کلاژن سازی ویتامین C از دیگر خواص آن برای ترمیم بافت های صدمه دیده چشم محسوب می شود.

روی

این ماده معدنی به میزان زیادی در بافت های چشم باید حضور داشته باشد. به همین دلیل کمبود روی باعث بروز التهاب و مشکلات بینایی در فرد می شود. برای رها شدن از التهابات و داشتن یک دید قوی وجود روی برای چشم ضروری است.

ویتامین A

این ویتامین را تقریبا همه به عنوان ویتامین مخصوص چشم می شناسند. کاملا هم درست است. چون ویتامین A روند درمان و ترمیم سلول های بافت های چشم را در نتیجه جراحات یا عمل جراحی سریع تر می کند.

زیاکسانتین

Zeaxanthin بیشتر در ترکیب با لوتئین وجود دارد. به همین دلیل وقتی از میوه های و سبزیجات نارنجی و سبز رنگ استفاده کنید هر دو آنتی اکسیدان را با هم دریافت کرده اید. این آنتی اکسیدان ارتباط مستقیمی با حفاظت از ماکولای چشم یا همان تباهی لکه زرد دارد که با بالارفتن سن یا بروز استرس اکسیداتیو یک بیماری نسبتا شایع است.

امگا ۳

این ماده آنتی اکسیدان هم ضدالتهاب دیگری است که نه تنها برای چشم که برای کل بدن هم تاثیر فوق العاده ای دارد. امگا ۳ می تواند از هر نوع بروز صدمه و بیماری چشم حتی در صورت ابتلا به دیابت پیشگیری کند.

چرا برای نداشتن چشم های ضعیف باید این مواد را مصرف کنیم؟

برای داشتن چشم های سالم و نداشتن چشم های ضعیف  – چون چشم حساس ترین عضو بدن است – و پیشگیری از تخریب سلول ها ، ضعیف شدن و تاری دید که با بالارفتن سن بدتر هم می شود باید این مواد را در غذا و رژیم های روزانه خود با دقت بیشتری قرار دهیم.

آنتی اکسدان ها با از بین بردن رادیکال های آزاد مانع از تخریب بافت ها می شود. خستگی چشم، ضعف بینایی و نداشتن تمرکز که در نتیجه کمبود ویتامین ها عارض می شود از دیگر مواردی است که توجه هر چه بیشتر به مصرف درست ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز چشم را می طلبد.

گلوکوم یا آب سیاه هم از دیگر بیماری های چشم است که با مصرف درست ویتامین ها به راحتی حتی در دوران پیری قابل پیشگیری است.

بافت چشم باید مرطوب باشد. پلک زدن مداوم چشم را مرطوب نگه می دارد. در صورتی که نتوانید بافت های چشم را مرطوب نگه دارید دید ضعیف شده و مشکلاتی مثل خستگی و عدم ترمیم بافت ها بوجود می آید.

حساسیت به نور از دیگر نشانه های سلامت چشم محسوب می شود که فقط با داشتن یک تغذیه سالم حتی می توانید در میانسالی و پیری چشمانی داشته باشید که به طور طبیعی به نور واکنش نشان می دهد.

منبع:

organicfacts.net

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا