حیوانات خانگی

سگ ویزسلا: آشنایی با نژاد Vizsla و ویژگی آن‌ها

سگ‌های با وقار و ورزشکار Vizsla برای افرادی که نیاز به یک سگ قدرتمند دارند انتخاب مناسب و کار آمدی است. این دسته از سگ‌ها با وجود این که اندامی لاغر و نحیف دارند ولی بسیار قدرتمند و سخت کوش هستند. بیشتر نجیب زادگان و افراد اصیل سگ ویزسلا را به عنوان سگ خانگی خود انتخاب می‌کنند. در صورتی که می‌خواهید سگ Vizsla را بیشتر و بهتر بشناسید با این مقاله نت نوشت همراه باشید.

سگ ویزسلا Vizsla

گروه سگ‌های ورزشی
قد ۲۲-۲۴ اینچ (مرد)   ۲۱-۲۳ اینچ (زن)
وزن ۵۵-۶۰ پوند(مرد)    ۴۴-۵۵ پوند (زن)
طول مدت زمان زندگی ۱۲-۱۴ سال
توان زندگی در آپارتمان ۳۰%
ارتباط با کودکان در کنار کودکان بالای ۶ سال می‌توانند زندگی کنند
زندگی با دیگر حیوانات به غیر از گربه‌های خانگی با بیشتر حیوانات میانه خوبی ندارد
فعالیت‌های روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه
نیاز‌های بهداشتی
 • گاه گاهی به نظافت مو نیاز دارند
 • سه ماه یک مرتبه حمام نیاز دارد
 • رشد ناخن‌ها زیاد است
نیاز‌های مراقبتی در معرض چند بیماری هستند
ریزش مو عادی
بازی‌های مورد علاقه دوچرخه سواری- شکار- شنا و غواصی
میزان یادگیری و هوشمندی با آموزش سگ توانمندی می‌شود
توانایی نگهبانی ۲۰%
ویژگی ها مهربان ، ملایم ، پر انرژی
رفتار‌های مخرب جویدن و حفر کردن
اصلیت نژاد مجارستان

ویژگی‌های ظاهری سگ ویزسلا

بدن Vizslaها عضلانی و متناسب است و در حدود ۶ تا ۸ ماهگی به اندازه طبیعی و استاندارد خود دست پیدا می‌کنند. این سگ‌ها در رده سگ‌های ورزشی می‌باشند و معمولا ظاهری لاغر و نحیف دارند. گوش‌های این سگ‌ها بلند و بسیار نازک است. این نژاد از سگ در ورزش بسیار چابک و سبک عمل می‌کند و جثه فعالی دارد.

این سگ‌ها رنگی مایل به قهوه‌ای روشن داشته و در ناحیه چشم و بینی سایه‌هایی از قهوه‌ای پر رنگ دیده می‌شود. برخی از سگ‌های Vizsla موهای بلند تری دارند و کمی رنگ  آن‌ها مایل به قرمز یا در واقع قهوه‌ای تیره می‌باشد. چهره سگ ویزسلا را از تکیده و استخوانی بودنش می‌توان تشخیص داد. در نگاه اول یک چهره معصوم و مهربان در صورت سگ ویزسلا می‌توانید مشاهده کنید. Vizsla همواره رنگی عسلی داشته و در طول تاریخ هیچ گاه تغییری نداشته است.

 • قد : ۲۲-۲۴ اینچ (نر) و ۲۱-۲۳ اینچ (ماده)
 • وزن : ۵۵-۶۰ پوند(نر) و ۴۴-۵۵ پوند (ماده)
 • طول مدت زندگی : ۱۲-۱۴ سال

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ گلدن رتریور: آشنایی با نژاد Golden Retriever و ویژگی‌های آن‌ها!

این نژاد از سگ در ورزش بسیار چابک و سبک عمل می‌کند و جثه فعالی دارد

سگ ویزسلا با چه کسانی می‌تواند زندگی کند؟

سگ‌های نژاد Vizsla از دسته حیوانات خانگی کاملا بی آزار و سودمند به شمار می‌روند ولی بهتر است در کنار کودکان بالای ۶ سال نگهداری شود. سگ ویزسلا بیشتر با افرادی که روابط اجتماعی بالاتر و بهتری دارند می‌تواند زندگی کند. این سگ‌ها به روابط اجتماعی بسیار علاقمند می‌باشند و این روابط بر روی چرخه فعالیت‌ها و آموزش هایش بسیار تاثیر می‌گذارد.

از آن جایی که سگی بسیار چابک و ورزشکار است، در کنار افراد دوچرخه سوار، شکارچی، غواص، بیزینس‌های فعال بسیار راحت می‌تواند زندگی کند. به طور کلی صاحبان سگ ویزسلا می‌بایست برای تغذیه سالم و فعالیت‌های جسمی این سگ زمان زیادی را صرف کنند. سگ ویزسلا سگی است که نیازمند ورزش و پیاده روی زیادی است. در صورتی که اهل پیاده روی نیستید این سگ را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب نکنید.

ویژگی‌های رفتاری سگ ویزسلا

معروف است که سگ‌های Vizsla نژاد خوش شانسی هستند و آن‌ها می‌توانند برای صاحبان خود خوش یمن باشند. سگ‌های Vizsla به طور معمول همگی از استعدادهای درخشانی برخوردار می‌باشند. این سگ‌ها بسیار ورزش دوست هستند و در این زمینه به خوبی پیشرفت می‌کنند.

از استقامت بدنی بالایی برخوردار می‌باشند و در صورتی که زمان لازم و کامل برای تشویق و آموزش این نژاد سگ گذاشته شود یک ورزشکار تمام عیار خواهد شد. این نژاد سگ بسیار حساس و زود رنج است. اجتماعی شدن برای سگ‌های Vizsla بسیار مهم است و می‌بایست در این زمینه به او کمک کرد. سگ ویزسلا به کمک روابط انسانی می‌تواند اعتماد به نفس بالاتری برای فعالیت‌های مختلفش به دست آورد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ قفقازی: آشنایی با نژاد Caucasian و ویژگی آن‌ها!

این سگ‌ها جستجوگرهای بسیار خوبی نیز هستند. پس از واقعه ۱۱ سپتامبر این نژاد سگ برای جستجو به کار گرفته شدند.
این سگ‌ها جستجوگرهای بسیار خوبی نیز هستند. پس از واقعه ۱۱ سپتامبر این نژاد سگ برای جستجو به کار گرفته شدند.

خصلت‌های برتر سگ ویزسلا به این ترتیب است:

 • هوشمند
 • ورزشکار
 • کنجکاو
 • گاهی خرابکار
 • مهربان
 • خجالتی
 • تحریک پذیر و حساس

روش زندگی سگ ویزسلا

شیوه زندگی سگ نژاد Vizsla کمی پیچیده تر از سایر سگهاست. یک Vizsla مدرن به عنوان یک عضو فعال خانواده شناخته می‌شود. این سگ‌ها از لحاظ جسمی و احساسی بسیار فعال می‌باشند. این سگ‌ها تمایل دارند با صاحب خود در بیرون از خانه و در محیط‌های مختلف زندگی همراه باشند.

در کنار صاحب خود ماندن را دوست دارند. اگر یک سگ ویزسلا دارید حتما می‌دانید که قدم زدن، پیاده روی، شکار و حتی بسیاری از ورزش‌ها مانند شنا را می‌توانید به راحتی با او شریک شوید. همیشه در تلاش هستند که فرصتی پیدا کنند تا در کنار شما روی تخت خواب یا کنار مبل راحتی اتان بنشیند. این سگ‌ها به تعامل با مردم علاقه شدیدی نشان می‌دهد.

به غیر از گربه‌های خانگی با سایر حیوانات دیگر مانند جوندگان، پرندگان و خزندگان میانه خوبی ندارند. بیش از حد پارس نمی‌کنند و در برابر سایر افراد و غریبه‌ها سیستم شدید دفاعی ندارند. این نژاد از سگ‌ها در برابر اضطراب جدایی و ترس از صداهای بلند مانند رعد و برق دچار ترس شدید می‌شوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ دوبرمن: آشنایی با نژاد Doberman و ویژگی آن‌ها!

ورزش ذهنی نیز برای سگ‌های نژاد Vizsla به اندازه فعالیت بدنی مهم است

فعالیت‌های بدنی سگ ویزسلا

سگ‌های Vizsla به عنوان سگ شکاری و ورزشکار شناخته می‌شوند. به همین دلیل این سگ‌ها به ورزش و فعالیت‌های بدنی کاملی نیاز دارند. نیاز سگ‌ها در این زمینه متفاوت است. اما به طور کلی دارندگان سگ ویزسلا می‌بایست روزانه حداقل ۳۰ دقیقه به فعالیت ورزشی به همراه این سگ بپردازد.

به منظور حفظ نشاط و سلامتی این سگ می‌بایست دو سری پیاده روی طولانی در طی روز انجام گیرد. این نژاد در بیشترین تنوع آب و هوایی قادر به زندگی هستند و پیاده روی در هر آب و هوایی را دوست دارند. این نژاد سگ علاوه بر پیاده روی نیاز دارد که به بازی‌های فیزیکی نیز بپردازد.

ورزش ذهنی نیز برای سگ‌های نژاد Vizsla به اندازه فعالیت بدنی مهم است. سگ‌های جوان این نژاد نباید زمان‌های طولانی به پیاده روی‌های سخت بپردازند. در سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی یعنی زمانی که به بلوغ برسند حد تعادل در پیاده روی را در مورد این سگ‌ها رعایت کنید. در صورتی که آموزش‌های لازم و کاملی به سگ‌های Vizsla داده شود این سگ‌ها با تمرین می‌توانند بسیار خلاقانه زندگی کنند. بسیاری از این سگ‌ها راه‌های بسیار عجیب  خلاقانه‌ای را در زندگی کشف می‌کنند.

شرایط نگهداری از سگ ویزسلا

سگ‌های Vizsla باید به خوبی غذا بخورند. غذای این سگ‌ها می‌بایست کیفیت بالایی داشته باشد. هم توله سگ ویزسلا و هم سگ‌های بزرگسال این نژاد می‌بایست زیر نظر دامپزشک از یک تغذیه کامل و سالم برخوردار باشند. بیشتر سگ‌های Vizsla نیاز به کالری زیادی ندارند. یک سگ جوان Vizsla هر چهار روز یک مرتبه به کالری بالا نیاز پیدا خواهد کرد. این در حالی است که سگ‌های سن بیشتر همین میزان را هم کمتر نیاز خواهند داشت.

سگ ویزسلا در جوانی مستعد اضافه وزن می‌باشند. بنابراین بهتر است که کالری و رژیم غذایی اشان را بسیار دقیق کنترل کنید. سگ‌های Vizsla نظافت خیلی پیچیده‌ای ندارند. آن‌ها می‌بایست گاه گاهی با یک برس تمیز شوند. یک حمام با آب گرم و صابون با کیفیت آن‌ها را سر حال می‌آورد. در این نژاد از سگ ناخن‌ها به سرعت رشد می‌کند و به همین دلیل می‌بایست ناخن‌های پا را با ابزار مناسب در فواصل کوتاه، مرتب کرد و همیشه کوتاه نگه داشت.

بهتر است که برای حفظ دندان‌ها و لثه‌ها نیز هر چند وقت یک مرتبه از خمیر دندان مخصوص سگ‌ها برایشان استفاده کرد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ پودل: آشنایی با نژاد Poodle و ویژگی آن‌ها

سگ‌های Vizsla به عنوان سگ شکاری و ورزشکار شناخته می‌شوند. به همین دلیل این سگ‌ها به ورزش و فعالیت‌های بدنی کاملی نیاز دارند.
سگ‌های Vizsla به عنوان سگ شکاری و ورزشکار شناخته می‌شوند. به همین دلیل این سگ‌ها به ورزش و فعالیت‌های بدنی کاملی نیاز دارند.

ریزش مو سگ ویزسلا

تمامی سگ‌ها دچار ریزش مو می‌شوند. میزان ریزش مو این سگ مقدار عادی است. از آن جایی که موهای این سگ ذاتا کوتاه است ریزش مو‌ها آن در خانه زیاد قابل مشاهده نیست. در فصل زمستان موها شروع به ریزش می‌کنند و در فصل بهار موهای تازه روییده رنگی روشن دارند. در فصل تابستان موهای Vizsla تقریبا پر و کامل می‌شود و با گذشت زمان با هر مرتبه شانه کشیدن کمی از آن می‌ریزد.

آموزش سگ ویزسلا

به طور کلی تمامی سگ‌های نژاد Vizsla می‌توانند با چند بار تکرار یک دستور آن را یاد گرفته و به خوبی انجام دهند. طیف گسترده‌ای از دستورات سطح بالا و پیچیده را می‌توان در برنامه آموزشی این سگ قرار داد. آموزش‌های مورد نیاز برای نژاد Vizsla زیاد است اما بهترین و کار آمد ترین آن‌ها آموزش شکار برای این سگ است.

او برای پیدا کردن و یافتن شکار مهارت‌های بسیاری دارد. در صورتی که می‌خواهید هدف اصلی یعنی شکار را به او آموزش دهید بهتر است که با شکار پرندگان به او آموزش را شروع کنید. تکنیک‌های جستجو و یافتن پرنده بهترین روش برای آموزش شکار به سگ ویزسلا است. آزمایش‌های شکار، آزمایش‌های میدانی، چابکی، پرش، توپ یابی از جمله آموزش‌هایی است که سگ ویزسلا به راحتی می‌آموزد و به کمک آن می‌تواند شکارچی قهاری شود.

بازی‌های مورد علاقه سگ ویزسلا

تمرین‌های آموزشی یکی از بهترین بازی‌های برای نژاد سگ ویزسلا است. این سگ‌ها بسیار علاقمند به به ایجاد یک رابطه سالم در تمرین‌ها و کار‌ها می‌باشند. صاحبان سگ ویزسلا می‌بایست هر روز دو تایم نیم ساعته پیاده روی و تمرین‌های ورزشی با این سگ داشته باشند. بهتر است که هنگام تمرین کار را برای سگ دشوار نکنید و با ملایمت و مهربانی هر چه بیشتر به او آموزش دهید.

سگ‌های Vizsla جویدن و گاز گرفتن اشیا را بسیار دوست دارند. سعی کنید اسباب بازی‌هایی در دسترسش قرار دهید که بتواند به طور منظم آن‌ها را جویده و گاز بگیرد. دقت کنید که این سگ ممکن است مبلمان، کفش و سایر اقلام موجود در منزل را به همین منوال خراب کند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن‌ها!

علائمی مانند چاقی، خستگی ذهنی، افتادگی پلک می‌تواند مشکلاتی در تیروئید این سگ را هشدار دهد

آزمایش‌های مورد نیاز سگ ویزسلا

برای این که از خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها در سگ‌ها نژاد Vizsla به موقع پیشگیری کنیم. یک سری آزمایشات وجود دارد که بهتر است هر چند وقت یک مرتبه زیر نظر دامپزشک انجام شود. از جمله این آزمایشات می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • آزمایشات مربوط به تیروئید
 • آزمایشات مربوط به سلامتی چشم و بینایی
 • آزمایشات مربوط به دیسپلازی هیپ

طبقه بندی سگ ویزسلا

Vizsla مجارستانی بیش از ۱۳۰ نوع نژاد دارد. تمامی نژاد‌های Vizsla در رده سگ‌های بسیار باهوش می‌باشند.

علائمی مانند چاقی، خستگی ذهنی، افتادگی پلک می‌تواند مشکلاتی در تیروئید این سگ را هشدار دهد.
علائمی مانند چاقی، خستگی ذهنی، افتادگی پلک می‌تواند مشکلاتی در تیروئید این سگ را هشدار دهد.

بیماری‌های رایج بین سگ‌های Vizsla

در بین سگ‌های Vizsla کم و بیش بیماری‌هایی به چشم می‌خورد. این سگ مانند دیگر سگ‌ها احتمال ابتلا به سرطان را دارا می‌باشد. آلرژی‌های فصلی، اختلالات چشمی از جمله ملانوز یا آنتروپیون و بیماری‌هایی مانند دیسپلازی هیپ، صرع و عفونت گوش از جمله بیماری‌هایی است که در سگ‌های Vizsla احتمال مبتلا شدن وجود دارد.

علائمی مانند چاقی، خستگی ذهنی، افتادگی پلک می‌تواند مشکلاتی در تیروئید این سگ را هشدار دهد. لنوفسارکوم سومین سرطان شایع در بین سگ‌ها می‌باشد که می‌تواند در سایر قسمت‌های بدن مانند طحال، دستگاه گوارش، غدد لنفاوی، کبد و مغزی استخوان پیش رود. به طور معمول ۸۰ درصد سگ‌ها در برابر این مشکل جان سالم به در می‌برند و درمان می‌شوند. آتروفی شبکیه‌ای پیشرفته یا به اصطلاحی (PRA) که می‌تواند منجر به کوری در سگ ویزسلا شود نیز از دیگر بیماری‌های رایج این نژاد است.

اضطراب جدایی در سگ‌های Vizsla

یکی از بیماری‌هایی که بیشتر نژاد Vizsla به آن مبتلا می‌شوند اضطراب جدایی است. پارس یا زوزه‌های ممتد این سگ نشان دهنده این بیماری است. در این مواقع نیاز شدید به حمایت رفتاری افراد دیگر دارند. در صورتی که اضطراب جدایی این سگ طولانی شود می‌تواند به افسردگی شدید تبدیل شود. افسردگی نیز با علائمی مانند پارس و زوزه و در نهایت رفتارهای مخرب مانند پاره کردن اشیاه همراه باشد.

اختلالات خون در سگ‌های Vizsla

یکی از دیگر بیماری‌هایی سک ویزسلا به آن مبتلا می‌شود اختلالات و مشکلات مرتبط با خون می‌باشد. سگ‌های Vizsla مستعد به برخی از بیماری‌های خون از جمله هیپوفیبرینوژنمی هستند. تا زمانی که بیماری حاد و پیشرفته نباشد نیازی به جراحی در این سگ وجود نخواهد داشت.

بیماری صرع در سگ‌های  Vizsla

برخی از انواع سگ ویزسلا به بیماری صرع مبتلا می‌شوند. این بیماری همانند دیگر اختلالات در این نژاد زیاد رایج نیست. اما برخی از سگ‌های Vizsla به دلیل وجود تومور‌های مغزی دچار تشنج می‌شوند. این مشکل یک واکنش متابولیکی مغز می‌باشد.

اختلالات استخوانی و مفاصل در سگ‌های Vizsla

Vizsla مستعد به بیماری‌های استخوانی و اسکلتی نیز می‌باشد. برخی از مشکلات عضلانی اسکلتی مانند استئواستروفی هیپرتروفیک و همچنین دیسکانس پوکی استخوان و همچنین پانوستئیت در این نژاد به وفور مشاهده می‌شود.

عفونت‌ها در سگ ویزسلا

تمامی سگ‌ها در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرند. Distemper  مشکلی است که در اثر یک عفونت باکتریایی و ویروسی سگ ویزسلا را مبتلا می‌سازد. بهترین درمان این بیماری این است که به موقع واکسن مربوط به آن را استفاده کنند.

بیماری انگل در سگ ویزسلا

بیماری انگلی نیز از جمله بیماری‌هایی است که در سایر سگ‌ها به خصوص Vizsla به وفور یافت می‌شود. از آن جایی که این سگ در آب شنا می‌کند خطر ابتلا به انگل از آب آلوده را دارا می‌باشد. آلودگی‌های موجود در گوش‌ها و پوست این سگ نیز می‌تواند سبب مشکلات انگلی شود. بهتر است که اجازه نوشیدن آب‌های آلوده به این سگ داده نشود و همیشه گوش‌ها و پوست آن تمیز نگه داشته شود.

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ویزسلا

بیماری PRA یک بیماری دژنراتیو است که بر شبکیه چشم سگ‌ها تاثیر می‌گذارد. این بیماری قادر است سلول‌های گیرنده نور در چشم را به مرور زمان از بین ببرد. در این صورت سگ در هنگام تاریکی دید خوبی ندارد و قادر به دیدن کامل در تاریکی نیست. Vizsla نیز کم و بیش به این مشکل مبتلا خواهد شد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ باکسر: آشنایی با نژاد Boxer و ویژگی آن‌ها!

در طول تاریخ امپراتوری اتریش و مجارستان Vizsla‌ها پرورش داده می‌شدند و در کنار بسیاری از نجیب زادگان زندگی می‌کرده اند

تاریخچه سگ ویزسلا

تاریخچه زندگی سگ‌های Vizsla به دوران فلورانس باز می‌گردد. این سگ‌ها اجدادی مربوط به آن دوران داشته اند. هزاران سال پیش در مجارستان زندگی می‌کرده اند. باستان شناسان نشانه‌های بسیاری از این نژاد سگ‌ها در سنگواره‌ها و آثار تاریخی و باستانی پیدا کرده اند.

در افسانه‌های مجار بسیار محبوبیت داشته اند و بیشتر افراد علاقمند بودند که یک سگ ویزسلا داشته باشند. این سگ‌ها در همان دوران به عنوان سگ شکاری فعالیت می‌کردند. در طول تاریخ امپراتوری اتریش و مجارستان Vizsla‌ها پرورش داده می‌شدند و در کنار بسیاری از نجیب زادگان زندگی می‌کرده اند.

این سگ‌ها غسل تعمید داده می‌شدند و بعد برای شکار همراه با انسان برده می‌شدند. در اواخر قرن نوزدهم میلادی این نژاد سگ به شدت کاهش داشت. آمار‌ها در آن زمان نشان می‌دهد که در آن دوران تنها دوازده نوع گونه خاصی از سگ‌ها در دسترس بشر بوده اند.

Vizsla سگی بوده است که با سه ویژگی خاص سرعت، چابکی و سماجت در دوران قدیم مجارستان شناخته می‌شده است. بر این اساس رزمندگان و سربازان این کشور این ویژگی‌ها را بر روی سگ‌ها و اسب‌های خود آموزش دادند تا این که سگ‌های Vizsla مدرن امروزی تربیت شدند.

با گذشت قرون بسیاری اشراف زادگان و تمامی سربازان جنگی مجارستان از بین سگ‌های Vizsla موجود تعدادی از آن‌ها را به نحوی تربیت کردند که امروزه آن‌ها را به عنوان سگ ویزسلا می‌شناسیم. به این صورت بود که سگ‌های Vizsla نسل‌های پر طرفدارا و سگ‌های دوست داشتنی و محبوب این کشور به شمار آمدند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ جک راسل: آشنایی با نژاد Jack Russell Terrier و ویژگی آن‌ها

تاریخچه زندگی سگ‌های Vizsla به دوران فلورانس باز می‌گردد. این سگ‌ها اجدادی مربوط به آن دوران داشته اند. هزاران سال پیش در مجارستان زندگی می‌کرده اند.
تاریخچه زندگی سگ‌های Vizsla به دوران فلورانس باز می‌گردد. این سگ‌ها اجدادی مربوط به آن دوران داشته اند. هزاران سال پیش در مجارستان زندگی می‌کرده اند.

سگ‌های معروف از نژاد Vizsla

نزاد سگ ویزسلا پس از جنگ جهانی اول تقریبا ناپدید شد به دلیل این که تعداد آن‌ها بسیار کم شد به نظر می‌رسید که نسل آن‌ها منقرض شده باشد ولی تعدادی افراد که دوستدار این نژاد بودند با نگهداری و پرورش آن‌ها توانستند نسل آن‌ها را حفظ کنند. سگ‌های Vizsla نخستین مرتبه در سال ۱۹۵۰ با کمک یک کارمند وزارت امور خارجه ایالت متحده از مجارستان کمونیست به صورت قاچاق وارد امریکا شد.

پنجاه سال بعد یک سگ ویزسلا با نام Chartay به رسمیت در نژاد خود شناخته شده و در فهرست نژاد‌های سگ به ثبت رسید. این سگ توانست در پنج رشته ورزشی مقام قهرمانی را کسب کند.

 

منابع: + + + + + + + +

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا