1398-03-28
دانستنی‌های سلامتی

راز عمر طولانی ! فقط کمی از غذاهای روزانه تان را حذف کنید!

راز عمر طولانی

وقتش است که راز عمر طولانی را بدانید! نه وقتی به میانسالانی رسیدید بلکه از دوران جوانی مطالعات بیشتری در مورد پیری داشته باشید و تنها با کم کردن اندکی از کالری روزانه دریافتی همیشه سالم و طول عمر بیشتری داشته باشید.

اگر هر شب قسمت کوچکی به اندازه یک قاشق از شام تان را میل نکنید و کنار بگذارید یکی از رمزهای بزرگ یعنی راز عمر طولانی را کشف کرده اید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که میزان دریافت کالری روزانه خود را ۱۵ درصد کاهش می دهند سالم تر هستند، کمتر به بیماری دچار می شوند و طبیعی است که عمر طولانی تری دارند. نتیجه این بررسی جدید، هیجان انگیز و جالب را درباره راز عمر طولانی در نت نوشت امروز بخوانید.

ارتباط بین دریافت کالری و راز عمر طولانی

مسئول گروه تحقیق پروفسور لینه ردمن Leanne Remdamn  اظهار داشت با کمی کاهش میزان غذایی روزانه درجه حرارت بدن پایین می آید، قند خون کاهش پیدا می کند، هورمون های بدن متعادل شده و شخص تناسب اندام بهتری دارد. او اعتقاد دارد تحقیقات نشان داده است افرادی که عمر طولانی تری دارند معمولا این بیماری ها را ندارند.

حتی در حیوانات ارتباط مستقیم بین دریافت کالری کمتر و راز عمر طولانی و بیشتر کاملا به اثبات رسیده است. در واقع اثبات این نکته مهم در حیوانات محققان را به بررسی وضعیت انسان ها در این رابطه راهنمایی کرد. روزالین اندرسون Rozalyn Anderson کارشناس فدراسیون آمریکایی پیری پس از بررسی تحقیق تاکید کرد که با بالا رفتن سن هر چه شخص رژیم غذایی سالم تری داشته باشد و کمی از میزان حجم غذای خود را کم کند سالم تر است و در نتیجه طول عمر بیشتری را تجربه می کند. اندرسون با بررسی مطالعات و محدود کردن کالری دریافتی در این باره می گوید:

«مقایسه مطالعه بین میمون ها و انسان ها نتایج شگفت آوری به همراه داشت. در واقع  با شناخت از زیست شناسی پیری می توان گفت شکاف بین دو نوع موجود زنده در این باره بسته شده است.»

انجام تحقیق درباره راز عمر طولانی

گروه تحقیق پروفسور ردمن ۳۴ نفر فرد سالم را با میانگین سنی ۴۰ سال طی دو سال مورد بررسی قرار دادند که بعضی از آن ها تناسب اندام  و بعضی فقط کمی اضافه وزن داشتند. محققان به افراد شرکت کننده در تحقیق یاد دادند چگونه میزان کالری دریافتی خود را ۲۵ درصد کاهش دهند. رژیمی که علاوه بر سالم بودن روش های متفاوتی را برای کاهش کالری دریافتی به افراد آموزش می داد.

تحقیقات نشان داد وقتی محدودیتی برای شخص وجود نداشته باشد و به اصطلاح با راهکارهای خودش کالری دریافتی را کاهش دهد حداکثر می تواند کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کند. ولی با روشی که گروه تحقیق به شرکت کنندگان آموزش داد آن ها توانستند ۲۵ درصد از کالری دریافتی روزانه خود را حذف و در طی سال اول حدود ۱۰ کیلو وزن کم کنند.

تحقیق نشان داد با کاهش وزن تغییراتی در متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی ایجاد می شود که راز سلامت و طول عمر بیشتر است. نکته مهم دیگر کاهش استرس اکسیداتیو در نتیجه کاهش سوخت و ساز سلولی بود که یکی دیگر از عوامل بیماری زا است. مشخص است که هر چه بدن کالری بیشتری دریافت کند ناچار است از رادیکال های اکسیژن بیشتری استفاده کند که نتیجه آن صدمه دیدن سلول ها و بافت ها  در نتیجه بروز استرس اکسیداتیو است. اتفاقی که باعث بروز انواع بیماری های گوناگون از جمله سرطان و مرگ زودرس می شود.

تحقیق نشان داد دریافت کالری کمتر باعث می شود تا بدن انرژی های دریافتی از غذا را به شکل کارآمدتری استفاده کند که نتیجه مطلوبی بر طول عمر در دوران پیری دارد. به همین دلیل در گزارش تحقیق حتی به روزه گرفتن به منظور پیشگیری از بروز استرس اکسیداتیو تاکید شده است.

اگر می خواهید راز عمر طولانی را بدانید!

در صورتی که شما هم قصد دارید سالم تر باشید و راز راز عمر طولانی را بدانید بهتر است با  انتخاب یک رژیم غذایی مناسب حاوی گوشت؛ به تدریج بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید. در صورتی که کاهش وزنی را تجربه نکردید ناامید نشوید. چون این روش غذا خوردن بیشتر برای محدود کردن کالری دریافتی و سلامت  جسمی و روحی بیشتر با پیشگیری از بروز استرس اکسیداتیو در بدن است. هر چند بعد از مدتی کاهش وزن هم خواهید داشت و چون این کاهش وزن ناگهانی نیست مسلما روش سالم تر و پایدارتری برای تناسب اندام است.

کار مهم دیگری که باید انجام دهید مطالعه و کسب آگاهی بیشتر در مورد روند پیری است. وقتی بدانید بدن چگونه پیر می شود و با بروز پیری چه اتفاقاتی در بدن می افتد انگیزه بهتر و بیشتری برای کنترل کالری های دریافتی روزانه پیدا می کنید.

در صورتی که برایتان امکان دارد گاهی روزه بگیرید.

نتیجه تحقیق در ۲۲ مارس ۲۰۱۸ یعنی کمتر از یک ماه پیش در نشریه متابولیسم سلولی Journal Cell Metabolism به چاپ رسید. هم اکنون محققان در پی آن هستند تا راهکارهایی برای تشویق افراد پیدا کنند تا به آن ها کمک کند غذای کمتری بخورند.

منبع:

WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا