دانستنی‌های سلامتی

سردی رحم: علل، علائم و درمان سرما خوردگی رحم با طب سنتی

سردی رحم: علل، علائم و درمان سرما خوردگی رحم با طب سنتی
۱۴+

قدیمی‌ها خیلی اعتقاد داشتند که گاهی رحم سرما می‌خورد و با روش‌های خاصی آن را گرم نگاه می‌داشتند. چرا که می‌گفتند سردی رحم بر باروری و حاملگی تاثیر بدی دارد و باعث عادت ماهیانه نامنظم و دردناک می‌شود.

درست مثل آنفولانزای معده که باورش برای خیلی‌ها مشکل است، سرماخوردگی رحم هم واقعیتی است که وجود دارد ولی بیشتر ما از آن بی اطلاعیم. در نت نوشت امروز از سردی رحم و روش‌های درمان آن بدانید.

سردی رحم یا سرما خوردگی رحم چیست؟

بعضی زن‌ها سرماخوردگی رحم را تجربه کرده اند. گاهی وقت‌ها بدون آن که زن عادت ماهیانه باشد، حس سردی رحم دارد و درد خاصی که اگر مادربزرگی حضور داشته باشد به او می‌گوید : «یک آجر داغ کن توی پارچه بگذار و روی آن بشین. جوراب بپوش. خودتو گرم نگه دار. چای زنجبیل بخور.» و راهکارهایی از این قبیل.

امروزه فقط کیسه آب گرم را روی شکم می‌گذارند. که درمان کننده نیست فقط مسکن است.

بسیاری از متخصصان زنان و زایمان و محققان پزشکی به این نتیجه رسیده اند سردی رحم و سرماخوردگی رحم حتی باعث می‌شود تا زن نابارور شود یا در صورت بارداری در ماه‌های اول جنین را سقط کند.

جنین برای رشد و تکامل نیاز به محیطی گرم دارد. در واقع گرم بودن رحم مادر باعث فعالیت‌های متابولیک، تغذیه و رشد جنین می‌شود. در مرحله تخمک گذاری یا دوره دوم عادت ماهیانه، هورمون پروژسترون باعث افزایش جسم زرد و افزایش دمای رحم می‌شود تا این مکان آماده باروری شود. به همین دلیل زنانی که عادت ماهیانه منظم ندارند امکان حاملگی در آنها صفر یا بسیار کم است.

بیشتر بخوانید: درمان فیبروم رحم بدون جراحی و داروهای شیمیایی

علائم و علت‌های سردی رحم

امروزه بسیاری از متخصصان زنان و زایمان به محض مراجعه زنی که از ناباروری گله مند است به فوریت شرایط رحم و عادت ماهیانه او را بررسی می‌کنند.

از دیگر مواردی که پزشک به آن توجه می‌کند ضعیف بودن میل جنسی زن، سرد بودن دست‌ها و پاها، تکرر ادرار، و دمای پایه بدن یا BBT است. همه مواردی که به پزشک می‌گوید آیا رحم سرماخورده است یا باید به دنبال بیماری خاصی باشد.

کم خونی از عوامل مهم سرماخوردگی رحم است. چرا که گردش جریان خون بخوبی در بدن انجام نمی‌شود و این عضو مهم بدن زن قادر نخواهد بود تا بموقع لایه سازی کند. در نتیجه لایه‌های رحمی از حد طبیعی کمتر شده و زن پریودهایی را با خونریزی لخته‌های خون تیره و آندرومتریوز تجربه می‌کند.

سردی رحم را چینی‌ها Kindney Yang Deficiency  می‌نامند.

برای سردی رحم چه باید بکنیم؟

سرد شدن رحم، سردی یا سرماخوردگی رحم را با چند راهکار خانگی ساده می‌توان درمان کرد.

رژیم غذایی برای گرم کردن رحم

پزشکان چینی اعتقاد دارند باید غذا و محیطی را که زن در آن زندگی می‌کند به دقت بررسی کرد. چرا که تغییرات هوایی، حتی نوع لباس، و البته رژیم غذایی حرارت داخل بدن را تغییر می‌دهد.

به همین دلیل رژیم غذایی باید حاوی خوراکی‌های گرم باشد و  نباید نوشیدنی‌های سرد و غذاهای با طبع سرد مصرف کرد.

برای یک رژیم غذایی خوب برای گرم کردن رحم بهتر است سالادتان را نه به عنوان غذای اصلی بلکه به عنوان بخشی از غذایتان میل کنید. چون سالادها عموما طبع سرد دارند. همراه با سالاد حتما از غذاهایی که طبع گرم دارند استفاده کنید.

اضافه کردن ادویه کاری به غذا که بیشتر آن‌ها ادویه‌های گرم است کمک زیادی می‌کند. زیره، هل، دارچین، زنجبیل از جمله ادویه هایی هستند که حتی می‌توانید علاوه بر سالادها، به نوشیدنی ها، اسموتی‌ها و حتی بستنی اضافه کنید.

به هیچ وجه نباید از نوشیدنی‌های سرد یا همراه با یخ یا یخ زده استفاده کرد. به جای آن می‌توانید از چای‌های گیاهی مثل پونه کوهی، سنبل الطیب و دیگر چای‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال هورمونی: با گیاهان دارویی و بدون مصرف دارو هورمون‌ها را متعادل کنید

یین را تقویت کنید

در طب سنتی چین دو نیروی یانگ و یین باید در تعادل باشند تا بدن بیمار نشود. احتمالا  می‌پرسید چه طور ممکن است عدم تعادل این دو انرژی باعث ناباروری شود. ولی جالب است بدانید عادت ماهانه منظم نشان دهنده تعادل این دو نیرو در بدن زن است و در صورتی که عادت ماهانه منظم نباشد نشان می‌دهد که تخمک گذاری و تشکیل جسم زرد درست انجام نمی‌گیرد. در نتیجه رحم آماده پذیرش جنین نمی‌شود.

یانگ به تنهایی نمی‌تواند باعث عادت ماهیانه منظم شود، بلکه حضور یین هم لازم است. در واقع نیروی زنانگی یا یین در زنانی که رحم سرد دارند کم است. در نتیجه دمای داخلی بدن پایین می‌آید، عادت ماهیانه قطع یا نامنظم می‌شود و زن باردار نمی‌شود.

برای درمان سردی رحم سعی کنید غذاهای تان حاوی امگا ۳ باشد: دانه‌های چیا، کنجد، روغن ماهی، اسپیرولینا ( جلبک سبز)، تخم مرغ، سوپ قلم، چغندر، سبزیجات سبز برگ منبع خوبی برای تامین امگا ۳ است.

در زمان تخمگذاری، استراحت کافی و نوشیدن چای‌های گیاهی باعث تقویت انرژی زنانه یین می‌شود.  در این دوران باید از استرس دوری کنید. یوگا، رایحه درمانی ، طب سوزنی، تنفس عمیق، گوش دادن به موزیک‌های آرام بخش، از روش‌های مکمل تقویت یین و افزایش قدرت باروری در دوران تخمگذاری است.

قبل از بیان هر ادعایی محققان بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند. برای اثبات این ادعا هم زنان ۴۱ ساله مورد بررسی قرار گرفتند. برای محققان مهم این بود سنی را برای تحقیق انتخاب کنند که قدرت باروری کمتر شده است تا تاثیر گرم شدن رحم را بر باروری اثبات کنند. نتیجه بررسی به ارائه پیشنهادات زیر منجر شد:

بیشتر بخوانید: سرطان دهانه رحم: علائم اولیه این سرطان را بشناسید و زود اقدام کنید

استفاده از قهوه برای درمان سردی رحم

این روش که muxibustion نامیده می‌شود عبارت است از حرارت دادن قهوه و گذاشتن آن بر روی قسمت پایینی شکم است. اگر شکم را به دو بخش تقسیم کنیم یک بخش بالای ناف و یک بخش زیر ناف است. یعنی جایی که رحم قرار دارد. بهتر است دانه‌ها یا پودر قهوه حرارت دیده را در یک دستمال نخی بگذارید و روی موضع بگذارید.  با این روش جریان خون در بدن بهتر شده، بی نظمی عادت ماهیانه از بین می‌رود و تخمک گذاری بهتر انجام می‌شود.  سه ماه متوالی روزی ۲ بار و هر بار ۲۰ دقیقه باید از این روش درمانی استفاده کرد.

گرم نگه داشتن پاها برای درمان سردی رحم

یکی از روش‌های گرم نگه داشتن رحم گرم نگه داشتن پاها است. بخصوص اگر طبع سردی دارید بهتر است همیشه پاهای تان را با استفاده از جوراب‌های نخی در تابستان و در زمستان جوراب‌های پشمی بپوشانید. به هیچ وجه با پای برهنه روی زمین و کفپوش سرد راه نروید. در ماه‌های سرد سال بیشتر باید این نکات را رعایت کنید. زمان تخمگذاری این موارد را بیشتر باید رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است نشانه چیست؟

نوشیدن چای‌های گیاهی برای درمان قطعی سردی رحم

برای انتخاب نوشیدنی‌های مناسب خودتان می‌توانید به یک متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا بهترین چای‌های گیاهی با طبع گرم را به شما معرفی کند. هر چند می‌توانید از دمنوش بابا آدم همراه با عسل، دمنوش ترکیب زعفران، هل، چای کوهی استفاده هم کنید. دمنوش چای کوهی، دارچین و زنجبیل نیز ترکیب فوق العاده‌ای است که یک دمنوش حرارت بخش بدن است ولی در افراد مبتلا به فشار خون باید با احتیاط مصرف کنند. نوشیدنی کامبوجا نیز انرژی زا، آرامش بخش و گرم کننده بدن است.

یشتر بخوانید: افزایش هورمون استروژن: علل، علائم و درمان‌ بالا بودن هورمون استروژن در بدنa>>

منابع + +

۵ دیدگاه

5 دیدگاه

 1. Avatar

  noshin

  ۱۹ تیر ۱۳۹۸ at ۲۱:۳۳

  ایا چسبندگی لوله های رحم درمان داره؟

  ۱+
  • Avatar

   لیلا

   ۶ بهمن ۱۳۹۹ at ۵:۱۶

   بایه بار عکس رنگی قابل درمانه

   ۰
 2. Avatar

  عظیمی

  ۱۹ تیر ۱۳۹۸ at ۲۱:۳۸

  عالی

  ۰
 3. Avatar

  مهسا

  ۲۴ تیر ۱۳۹۸ at ۳:۴۲

  با سلام بابت سردی رحم میخواستم بدونم که من وقتی رحمم هوای سرد رو در موقع خوابم میکشه داخل با دل درد و کمر درد وحشتناکی بیدار میشم و تا زمانی که تمامیه بدنم رو با بخاری گرم نکنم و حتی باید هوایی که تنفس میکنم هم گرم بشود تا بعداز اینکه کلی عرقه سرد از بدنم بیرون نیاد و دل و کمرم گرم نشه باید این درد وحشتناک رو تحمل کنم که گاهی اوقات فکر میکنم دارم میمیرم و حالت تهوع هم بهم دست میده میخواستم بدونم بعداز ۴ سال تازه باردار شدم و توی بارداری هم این سرما رو داشتم و بدجوری استرس گرفتم که نکنه بارداری رو به خطر بندازه میشه خواهش کنم بهم بگین چکار کنم و آیا بارداریمو به خطر میاندازه یا نه؟؟ لطفا جوابمو بدین خیلی نگرانم

  ۱+
  • زهره خانی

   زهره خانی

   ۲۴ تیر ۱۳۹۸ at ۱۱:۰۰

   دوست عزیز قبل از هر چیز باید بدونید که هیچ چیزی به اندازه اضطراب برای شما و جنین تون آسیب زننده نیست
   حالتی که به شما دست میده بیشتر شبیه حمله عصبی به نظر میرسه
   اما با این همه حتما برای بررسی بیشتر و کم شدن استرس تون با پزشکی که تحت نظرشون هستید در میان بگذارید
   سعی کنید در دوره بارداری ناحیه دور شکم تون رو گرم نگه دارید
   استرس رو از خودتون دور کنید
   ان شالله بارداری بی خطر و راحتی رو داشته باشید و کودک دلبندتون رو در آغوش بگیرید

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا