دانستنی‌های سلامتی

علت و فایده خواب دیدن چیست و در زمان دیدن رویا چه در مغز ما می‌گذرد؟

فایده خواب دیدن

علت و فایده خواب دیدن چیست و در زمان دیدن رویا چه در مغز ما می‌گذرد؟ می دانیم که دیدن رویا در خواب، عمدتا در مرحله ایی صورت می گیرد که ما آن را حرکت تند چشم در خواب (REM) می نامیم. در واقع رویابینی در خواب، حداقل برای مغز دو مزیت دارد

۱+

متیوو واکر (Matthew Walker) یک متخصص خواب، توضیح می دهد زمانی که شما خواب می بینید چه اتفاقی می افتد؛ در ادامه در نت‌نوشت همراه ما باشید…

متیوو واکر: نام من متیوو واکر است، استاد علوم اعصاب و روانشناسی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا، و هم چنین نویسنده کتاب “چرا ما خوابیم” .

اصلا خواب دیدن چست و موقعی که ما خواب می بینیم چه اتفاقی رخ می دهد؟ آیا خواب دیدن می تواند برای ما مفید باشد؟ با برگشتن یک گام به عقب، فکر می کنم مهم است به این نکته اشاره کنم که اساسا زمانی که ما رویا می بینیم، در واقع ما دچار نوعی روان پریشی هستیم. قبل از این که این تشخیص را رد کنید، من پنج دلیل برای شما می آورم، با در نظر گرفتن اینکه شب گذشته وقتی که رویا می دیدید اولا چیزهایی را دیدید که در آنجا نبودند، بنابراین شما دچار توهم شده اید.

دوم، شما معتقد به چیزهایی هستید که احتمالا درست نیستند، بنابراین شما دچار هذیان (اعتقاد غلط در مورد یک حقیقت خارجی) شده اید. سوم، شما در مورد زمان، مکان و شخص مطمئن نیستید، بنابراین از سردرگمی (موقعیت‌ ناآگاهی) رنج می برید. چهارم، شما احساساتی کاملا بی ثبات از چیزی مثل pendulum داشتید، چیزی که ما آن را ناپایداری (بی ثباتی) می نامیم. و در آخر اینکه، اگر شما امروز صبح از خواب بیدار شوید و بیشتر رویایی که دیده اید را فراموش کنید، از یادزُدودگی (فراموشی) رنج می برید.

و اگر زمانی که بیدار شدید هیچ کدام از این ۵ نشانه را تجربه نکردید، به دنبال روانشناس یا روانپزشک برای خودتان باشید. زیرا این موارد در طول خواب و دیدن رویا ، یک روند طبیعی و بیولوژیکی می باشند.

مزایای خوابیدن و دیدن رویا در خواب چیست؟

می دانیم که رویا دیدن در خواب، عمدتا در مرحله ایی صورت می گیرد که ما آن را حرکت تند چشم در خواب (REM) می نامیم. در واقع  رویابینی در خواب، حداقل برای مغز دو مزیت دارد:

اول اینکه واقعا یک نوع خلاقیت به حساب می آید، زیرا در زمان خواب REM و به خصوص در زمان دیدن رویا، مغز شروع به تصادم با تمام اطلاعاتی می کند که شما به تازگی با هم به دست آورده اید و آنها را در مغز خود ذخیره کرده اید، و شروع به ساختن ارتباطات جدید می کند، تقریبا چیزی شبیه درمان گروهی خاطرات می باشد، که از طریق این الگوی کیمیاگری اطلاعاتی در شب، ما یک شبکه گسترده از پیوند های بازنگری شده در ذهن را ایجاد می کنیم که بینش تازه ای در مورد مشکلات حل نشده در ما شکل می گیرد، به طوری که ما صبح روز بعد با راه حل های جدید بیدار می شویم. و  احتمالا به همین دلیل است که هیچ کس تا به حال به شما نگفته، اگر مشکلی داری بیدار بمان، در عوض، مردم به شما می گویند اگر مشکلی داری خوب بخواب و استراحت کن. اکنون ما شواهد خوبی داریم که نشان می دهد در بعضی موارد رویا دیدن در خواب، به ما نوعی خرد و آگاهی می دهد که دانش هم نمی دهد.

دومین مزیت دیدن رویا در خواب این است که آن نوعی درمان شبانه می باشد.  هنگام دیدن رویا است که ما در واقع شروع به بیرون آمدن از مشکلات، تجربیات دشوار و … که داشته ایم، می کنیم. خواب تقریبا احساسات و تجربیات تلخی که در طول روز داشته ایم، را از ما جدا می کند. و به این ترتیب است زمانی که صبح از خواب بیدار می شویم، فکر می کنیم که احساس بهتری داریم..

از این رو شما می توانید رویا دیدن در خواب را به عنوان یک کمک عاطفی در نظر بگیرید که نوعی مرهم تسکین دهنده شبانه را ارائه می دهد تا تجربیات سخت را از ما جدا کند. بنابراین این زمان نیست که تمام زخم ها را بهبود می بخشد، در عوض هنگام خواب دیدن یک بهبود عاطفی برای ما فراهم می شود.

منبع:

www.businessinsider.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا