1398-01-05
دانستنی‌های سلامتی

سن نوجوانی چه سنی است و از چند سالگی نوجوانی آغاز می شود؟

سن نوجوانی چه سنی است

یک مطالعه که اخیراً در ژورنال The Lancet منتشر شده، می ­گوید تغییری در سن نوجوانی وجود دارد. نوجوانی دیگر از ۱۰ تا ۱۹ به طول نمی ­انجامد، در عوض فاز فرهنگی نوجوانی تا سن ۲۴ سالگی ادامه دارد.

یک مطالعه که اخیراً در ژورنال The Lancet منتشر شده، می ­گوید تغییری در سن نوجوانی وجود دارد. نوجوانی دیگر از ۱۰ تا ۱۹ به طول نمی ­انجامد، در عوض فاز فرهنگی نوجوانی تا سن ۲۴ سالگی ادامه دارد. در ادامه نتیجه تحقیقی درباره اینکه سن نوجوانی چه سنی است را در نت نوشت می خوانید.

بیشتر بخوانید: سن بلوغ فکری و زمان مستقل شدن فرزندان چه زمانی است؟

سن نوجوانی چه سنی است؟

دکتر سوویر و تیمش در این مطالعه بیان کردند: “نوجوانی، فازی از زندگی بین دوران کودکی و بزرگسالی است و تعریف آن برای مدت طولانی یک معما به وجود آورده بود. نوجوانی شامل عناصر رشد بیولوژیکی و انتقال نقش مهم اجتماعی است که هر دوی آن­ ها در قرن گذشته تغییر کرده ­اند.”

بیشتر بخوانید: خطر بلوغ زودرس و قاعدگی زود هنگام و ابتلا به چاقی در زنان

در ابتدا کلمه «نوجوانی» مترادف با کلمه «نوجوانان» بود. با این حال، با آغاز عصر دیجیتال، فشارهای اجتماعی و ایجاد نسل­ های متعدد، این دو کلمه دیگر نمی­ توانستند یکسان باشند. در واقع، اصطلاح «هزاره»، «نسل Y» و «نسل بعدی»، موج جدیدی را در جهان در بر گرفتند.

محققان مرکز سلامت نوجوانان ملبورن در گزارش خود گفتند: “بلوغ زودرس به موازات تأخیر در زمان­ بندی انتقال نقش ­ها، از جمله اتمام تحصیلات، ازدواج و پدر یا مادر شدن، همچنان به تغییر نظرات مردم نسبت به زمان بلوغ ادامه می­ دهد.”

بیشتر بخوانید: تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان و دختران

یک نظرسنجی نشان می ­دهد که نسل های ۲۰۰۰ به بعد انتظار دارند که از لحاظ مالی (۷۱٪) و احساسی (۶۲٪) بهتر از والدین شان باشند.

از سال ۱۹۶۸، تعداد افراد ۱۸ تا ۳۱ ساله که ازدواج کرده و در خانه خود زندگی می ­کنند، به میزان قابل توجه ۵۶ تا ۲۳ درصد کاهش یافته است. این اتفاق نه ­تنها ازدواج، بلکه ایجاد نسل بعدی والدین را نیز به تأخیر می­ اندازد. امروزی ها به اشتراک ­گذاری مالکیت اعتقاد دارند: زندگی, کار, پول و انفرادی.

بیشتر بخوانید: حساسیت های دوران بلوغ : چرا نوجوانان به والدین خود حساس می شوند؟

آن ­ها همان­طور که گلدمن ساکس گفته است، به قدرت تقسیم اقتصاد اعتقاد دارند ۲۰۰۰ای ها مادیات را به عنوان دارایی نمی ­بینند. در عوض، تجاربی که با مسافرت های برون مرزی، برآورده کردن احساسات و خواسته­ ها، تفریحات و زندگی با شرایط خاص خودشان کسب می کنند را در نظر می­ گیرند.

بیشتر بخوانید: تربیت دختر در سن بلوغ و راهنمای تربیت دختران با اعتماد به نفس توسط مادران

نویسنده: هادی رجب لو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا