دانستنی‌های سلامتی

بیوفیدبک تراپی چیست و چه بیماری هایی را درمان می کند؟

بیوفیدبک تراپی یک روش درمانی طب مکمل است که در شرایط  بیماری های جسمی، روحی و احساسی به کمک فرد می آید تا از آن به عنوان نوعی مسکن و کنترل کننده بیماری بدن دارو بهره بگیرد. رفع استرس، کاهش اضطراب و درد، و حتی کمک به سلامت قلب ار جمله مواردی است که می توان از بیوفیدبک تراپی کمک گرفت. در نت نوشت امروز با این روش درمانی و راه های کاربرد آن آشنا شوید.

بیوفیدبک تراپی چیست؟

این روشی ترکیبی از روش های صحیح تنفس، ورزش های ذهنی و ریلکسیشن است تا سطح استرس و درد را کاهش دهد. بیماران با این روش واکنش های فیزیکی را نسبت به فعالیت های ذهنی شناسایی می کنند تا از طریق این بازخوردها بتوانند در ضمیر ناخودآگاه خود نفوذ کنند و واکنش های بدن را به نفع درمان هر چه بیشتر خود تغییر دهند.

بیوفیدبک برای افرادی که از بیماری های مزمن و دوره ای، میگرن، بی خوابی، مشکلات تغذیه ای، بیماری های قلبی، و سندروم بیش فعالی رنج می برند روش درمانی بی خطر و موثری است. این روش نوعی مدیتیشن محسوب می شود که باعث رفع اضطراب و استرس شده به دنبال آن بهبود بهتر بیمار مشاهده می شود.

اکنون یک به یک روش های درمانی بیوفیدبک را بر بعضی از بیماری ها بررسی می کنیم.

سردردها

بیوفیدبک تراپی یکی از روش های درمانی طب مکمل طبیعی محسوب می شود. طی تحقیقاتی که در اسناد پزشکی دانشگاه هاروارد منتشر شد آموزش بیوفیدبک به افراد مبتلا به میگرن باعث کاهش درد و کنترل بیماری شد.

یبوست

افرادی که از یبوست های دوره ای رنج می برند با استفاده از بیوفیدبک تراپی ۷۰ تا ۸۰ درصد نشانه های سلامتی در آن ها مشاهده شد. به همین دلیل هم اکنون ادعا می شود برای سایر مشکلات دستگاه گوارش مثل سندروم روده تحریک پذیر می توان از روش درمانی بیوفیدبک کمک گرفت.

رفع اضطراب

بیوفیدبک با آگاهی دادن به فرد از احساسات و رفتارها و افکارش به میزان زیادی باعث کاهش اضطراب می شود. بیوفیدبک تراپی همراه با درمان رفتارهای شناختی فرد هم اکنون به عنوان یکی از روش های ترکیبی درمان اضطراب کاربرد دارد.

کاهش درد و کاهش حملات بیماری های دوره ای

در بیمارانی که از دردهای دوره ای و مزمن رنج می برند بیوفیدبک درمانی باعث کاهش درد شده فاصله بین وقوع حملات را نیز کاهش می دهد. یکی از زیرشاخه های بیوفیدبک تراپی نوروفیدبک نامیده می شود که می تواند هنگام بروز سکته، حوادث، جراحات و حتی دیابت از آن کمک گرفت.

سلامت بیشتر قلب

فواید روش بیوفیدبک تراپی برای قلب شامل کنترل ضربان قلب و کاهش استرس و فشار بر قلب است که می تواند خطر بروز بیماری های قلبی عروقی را به شدت کاهش دهد.

تحریک پذیری، بیش فعالی و مشکل خواب

برای این سه بیماری هم بیوفیدبک تراپی روش درمانی خوبی هم برای بزرگ سالان و هم کودکان محسوب می شود.

روش های مختلف بیوفیدبک تراپی

در بیوفیدبک تمرینات زیر به فرد آموزش داده می شود:
  • شل کردن پیش رونده عضلات: بطور متناوب گروه های عضلاتی خاص منقبض و سپس شل می شوند.
  • تصویرسازی هدایت شده: تمرکز بر روی تصویری خاص (مثلا رنگ و بافت یک شی یا حتی یک موجود زنده) که باعث متمرکز شدن مغز و احساس آرامش بیشتر می شود.
  • مدیتیشن با تمرکز حواس: تمرکز بر روی افکار؛ اجازه می دهید احساسات منفی دور شوند.
  • تنفس عمیق با روش های مختلف.

گاهی نیز با استفاده از سنسورهایی اتفاقاتی که هنگام سردرد، استرس، اضطراب، فشارخون یا هر بیماری دیگری در بدن فرد اتفاق می افتد به فرد نشان می دهند. به این ترتیب با آموزش بیوفیدبک یا نوروفیدبک و اتفاقی که فرد در بدن خود مشاهده می کند یاد می گیرد چه گونه به عنوان مثال ضربان قلب خود را کنترل کند.

این روش جدید طب مکمل به تدریج دارد جای خود را در درمان های پزشکی به عنوان یکی از کاربردی ترین و بی عارضه ترین روش های درمانی باز می کند.

منبع:

davidwolfe.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا