دانستنی‌های سلامتی

شکر قهوه ای : مقایسه شکر سفید و قهوه ای و خواص این شکر که باید بدانید

برای مقایسه شکر سفید و قهوه ای باید ابتدا بدانیم که شکر قهوه ای چیست. شکر فرآوری شده طی اولین مرحله متراکم کردن نیشکر می باشد. این نوع شکر حاوی ۹۳% قند ساکارز است. این در حالی است که شکر سفید ، دارای مقادیر بیشتری ساکارز، در حدود ۹۷-۹۷% می باشد. دلیل این کمتر بودن میزان ساکارز، بیشتر بودن مقدار مواد معدنی در شکر قهوه ای می باشد؛ هرچند که این مقدار، ناچیز است. این مقدار ناچیز اصلاً پاسخگوی نیاز روزانه بدن نمی باشد. بنابراین صرفاً برای طعمی که دارد آن را برمی گزینند، نه برای سالم تر بودنش نسبت به شکر سفید. در ادامه، با مقایسه شکر سفید و قهوه ای با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: جایگزین شکر

مقایسه شکر قهوه ای و سفید :

شکر قهوه ای Brown sugar ، غیرمعمول به نظر می رسد. رنگ تافی طلایی اش، وعده طعمی خوشمزه را به مصرف کننده می دهد. اما آیا شما این شکر را به دلیل مغذی تر و سالم تر بودنش نسبت به سایر شکرها میل می فرمایید؟ جدای از شکر، برنج و نان قهوه ای پخته شده نیز وجود دارند که از انواع غلات سالم تر از برنج و نان سفید محسوب می گردند. آیا در مورد شکر نیز همین قاعده صدق می کند؟ زمان ارزیابی این ادعا فرا رسیده است. در ادامه به اجزای سازنده این شکر اشاره می کنیم و به مقایسه شکر سفید و قهوه ای می پردازیم که آیا اصلاً شکر قهوه ای، انتخابی سالم برای مردم محسوب می گردد یا خیر؟ آیا از شکر سفید سالم تر است؟

۱- مقایسه شکر سفید و قهوه ای : شکر قهوه ای نیز از نیشکر ساخته می شود: شکر قهوه ای از طریق دهیدراسیون شربت نیشکر گرفته شده از خود نیشکر حاصل میشود که مانند روند فراوری شکر سفید، از خالص سازی شربت مذکور که یا از نیشکر گرفته شده یا از چغندر، به دست می آید. نام این شکر (Demerara Sugar) از منشا کاشت گیاه نیشکر در منطقه ای از مستعمرات بریتانیای کبیر به نام Demerara، که امروزه جزء جمهوری گویان می باشد، اخذ شده است. شکر مذکور از نیشکر روییده در خاک غنی از مواد آذرین گرفته شده است. طعم متفاوتش و ملاس و کارامل های خاص تهیه شده از این نوع شکر، در آن نواحی خیلی مشهور می باشند.

۲- در مقایسه شکر سفید و قهوه ای تا حدودی فراوری شده یا اصلاً خام می باشد: طی تولید شدنش، درست مانند شکر سفید، متحمل تغییراتی می شود؛ اما برخلاف شکر سفید، متحمل سایر فراوری ها مانند زدودن رنگ یا تهیه ملاس نخواهد شد. در این روش، دانه های شکر بزرگتر از شکر معمولی با رنگ طلایی رگه دار تشکیل خواهد شد که مقداری طعم ملاس می دهد. برخی بر این باورند که این شیوه فراوری شکر، منجر به مغذی تر و متفاوت شدنش نسبت شکر عادی می شود. اما واقعیت، بدین گونه نیست.

۳- در مقایسه شکر سفید و قهوه ای ، شکر قهوه ای، هرچند به مقدار اندک، کمتر از شکر سفید، حاوی ساکارز و بیشتر از شکر سفید، دارای ملاس است: متاسفانه با آنکه بیش از حد، مانند شکر سفید، فراوری نمی شود، اما به اندازه ی ۹۶-۹۷% حاوی ساکارز می باشد. این مقدار، مشابه شکر خام است. البته باز جای امیدواری دارد که به طور خالص، یعنی ۱۰۰% ساکارز ندارد. اما برخی داده ها نشان می دهند که در حقیقت، درصد ساکارز موجود در این نوع شکر حدود ۹۳% است که حاصل تنظیم شدن مقادیر ساکارز و گلوکز می باشد؛ به دلیل دارا بودن مواد معدنی نظیر پتاسیم، کلسیم و منیزیم موجود در مقادیر کم ملاسی که مازاد بر شکر سفید دارد. اما به هر حال، درصد بالای ساکارز این نوع شکر، نشان می دهد که استفاده از آن مانند مصرف شکر سفید است. بنابراین اگر شما دیابت دارید یا از اضافه وزن رنج می برید، هیچ مزیتی در استفاده از شکر قهوه ای نسبت به مصرف شکر سفید نمی یابید.

۴- حاوی برخی مواد معدنی به میزان بسیار ناچیز می باشد: ارزیابی خاکستر شکر یا ملاس، بیانگر مقدار مواد معدنی موجود در شکر است. بسیاری از کارخانه های تولیدکننده شکر قهوه ای، سطح استاندارد مقدار مواد معدنی را کمتر از ۰٫۴۵% نگه می دارند. این سطح کم، واضحا متفاوت با سطح مواد معدنی موجود در شکرهایی مانند شکر موسکوادو است. به بیانی دیگر، درصد مواد معدنی موجود در شکر قهوه ای، کمتر از سایر جایگزین های شکر سفید موجود در بازار می باشد.

به هر حال، نه شکر موسکوادو و نه شکر قهوه ای ، دارای مقادیر لازم مواد معدنی مورد نیاز بدن شما نمی باشند و برای آنکه بخواهید صرفاً با مصرف این محصولات، مواد معدنی مورد نیاز خود را تامین کنید، باید آن ها را به میزان بسیار زیادی مصرف کنید که به دلیل عوارضشان، اصلاً توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید: ترک قند و شکر

۵- در مقایسه شکر سفید و قهوه ای دانه هایش بزرگتر از دانه های شکر سفید است و طعمی قوی تر از شکر سفید دارد: بدون درنظر گرفتن میزان مواد مغذی، شاخص های سلامتی و … شکر قهوه ای، واجد طعمی خاص است که آن را به یک ماده ضروری در خیلی از دستورالعمل های غذایی تبدیل می کند. این شکر در بخش هایی از جهان مثل انگلستان، که مردمانش به دلیل طعم غلیظ تافی از مصرف آن لذت می برند، خیلی طرفدار دارد. پس به عنوان چاشنی روی کیک در بسیاری از نقاط جهان طرفدار دارد. حتی به عنوان شیرین کننده روی برخی میوه ها نظیر گریپ فروت که دارای ته مزه ای تند و تلخ هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل بزرگتر بودن دانه های کریستالش نسبت به شکر سفید، زمان بیشتری می گیرد تا در نوشیدنی هایی مثل چای حل شود. این بدان معنی است که به راحتی، چه در آب سرد و چه در آب گرم، حل نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: مضرات شکر

مراقب شکر سفید بزک کرده باشید!

احتمالاً تصور می کنید که رنگ طلایی شکر قهوه ای به معنی فرآوری کمتر آن است، در حالی که این قضیه، همواره صادق نیست. بعضی از کارخانه ها که پایبند به اصول اخلاقی نیستند، از اعتماد مردم سوء استفاده می کنند و شکر سفید را قهوه ای رنگ می کنند که البته به قیمت بیشتری نسبت به شکرهای قهوه ای اصل به فروش می رسانند. اگر شما با استفاده از این شکرها در راه نیل به هدف خود مبنی بر استفاده از شکرهایی که کمتر فراوری شده اند، می باشید؛ در حقیقت دارید آن هایی را مورد استفاده قرار می دهید که حتی بیش از شکر سفید، فراوری شده اند و به جای رنگ طبیعی، دارای رنگ مصنوعی قهوه ای می باشند. پس حتماً قبل از مصرف، اطلاعات روی کالا را بخوانید.

بیشتر بخوانید: خواص شکر نارگیل

بیشتر بخوانید: اریتریتول : شیرین کننده رایج بدون کالری اما پر از خطر

نویسنده: علیرضا وفادار

منبع: www.curejoy.com

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    من خوانده بودم که شکر قهوه ای اصل ریزتر است. ترجمه کردن مطلبذاز منابع خارجی به نظر من کافی نیست. حتما باید نظر کارشناس مواد غذایی لخاظ شود. بسیاری از سایتهای خارجی معتبر نیستند. شکر قهوه ای حداقل موادی مانند بلانکیت یا جوهر قند ندارد. مطلب فوق ناقص است و بررسی و مقایسه کامل نکرده. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا