آموزشی

مایکروسافت Lync چیست ؟ راهکاری برای ارتباطات سازمانی

مایکروسافت لینک، راهکاری برای ارتباطات سازمانی

مایکروسافت Lync تجربه برقراری یک ارتباط دلچسب از طریق دستگاه های ارتباطی موجود است. مایکروسافت مدعی است که از این طریق میتواند همه جا، همه وقت و به هر طریقی ارتباط را برقرار سازد. مایکروسافت Lync یک برنامه نسبتا جدید و کاملا زیرساختی و کاربردی است که در کل برای برقراری ارتباط مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با هر آنچه که باید از مایکروسافت Lync بدانید با نت نوشت همراه باشید.

۱+

مایکروسافت Lync تجربه برقراری یک ارتباط دلچسب از طریق دستگاه های ارتباطی موجود است. مایکروسافت مدعی است که از این طریق میتواند همه جا، همه وقت و به هر طریقی ارتباط را برقرار سازد. مایکروسافت Lync یک برنامه نسبتا جدید و کاملا زیرساختی و کاربردی است که در کل برای برقراری ارتباط مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با هر آنچه که باید از مایکروسافت Lync بدانید با نت نوشت همراه باشید.

مایکروسافت Lync

مایکروسافت Lync

مایکروسافت Lync ابزاری است برای ارتباطات یکپارچه، به شما اجازه می دهد تا ببینید که چه کسی پای کامپیوترش در شبکه در دسترس است و امکان برقراری انواع تبادل اطلاعات و ارتباط را به سادگی برای شما ایجاد میکند. این نرم افزار در اصل ادغام تمام روش های مختلف ارتباط آنلاین در دفتر مرکزی را برقرار می کند، مانند تلفن، پست الکترونیک، ویدئو کنفرانس، وب کنفرانس، پیام های فوری، پست صوتی، فکس، و …، که بسیار متناسب با برنامه های کاربردی مایکروسافت آفیس است. در ضمن Lync منجر به کاهش نیاز به سفرهای غیر ضروری می شود.

تاریخچه مایکروسافت Lync

شرکت مایکروسافت از سال ۲۰۰۷ با ارائه محصولی بی نظیر با نام Microsoft Office Communicator 2007 را به منظور برقراری ارتباطات درون سازمانی عرضه کرده است و در پی آن با توجه به گستردگی نیاز های سازمانی در بحث ارتباطات به تدریج شرکت مایکروسافت این نرم افزار را بهبود بخشید و در سال ۲۰۱۰با ارائه نسخه جدید این نرم افزار به نام مایکروسافت Lync 2010 انقلابی در این عرصه بوجود آورد.

همچنین در حال حاضر آخرین نسخه این محصول با نام Microsoft Lync 2013 را عرضه کرده و در اختیار عموم قرار داده است.

مایکروسافت Lync در واقع چه کاری انجام میدهد؟

مایکروسافت Lync سرور با بهره گیری از برخی مهارت های فنی IT منجر می شود به انجام تمام ارتباطات بین کاربران، بر روی یک کامپیوتر سرور ۶۴ بیتی اجرا می شود و تحت شبکه فعال میگردد و در نهایت با کاربری آسان در دسترس کاربر نهایی قرار میگیرد.

به عنوان مثال، شما می توانید امکان یک گفتگوی چند نفره با استفاده از پیام های کوتاه، تلفن و یا ویدئو را ایجاد کنید.میتوانید چند نفر را در لیست تماس خود انتخاب کنید و راست کلیک کنید گزینه ای مانند ارسال پیغام از طریق مسنجر را انتخاب کنید، و یا شروع به یک کنفرانس تلفنی کنید . شما می توانید با اضافه کردن دستگاه های USB مانند گوشی های تلفن، هدست، بلندگو، میکروفون، و دوربین های وب به سادگی از آنها برای تماس استفاده کنید. کاربران می توانند تمامی امکانات تصویر، زنگ، تماس خودکار، تنظیم نور، نمایش وضعیت و تماس به پست صوتی و یا به تلفن های همراه خود را به سادگی برروی Lync با امنیت بالا تنظیم و کنترل کنند.

مایکروسافت Lync

مایکروسافت Lync

این نرم افزار با بهره گیری از ویندوز سرور به همراه بانک اطلاعاتی sql و ترکیبی از امکانات Microsoft Outlook و Microsoft Exchange Server درنهایت زیرساختی بسیار کاربردی برای برقراری انواع ارتباطات را به وجود می آورد و در نهایت یک جایگزین فوق حرفه ای و در عین حال با کاربری آسان برای مسنجر مایکروسافت است.

معرفی امکانات مایکروسافت Lync

ارتباط لحظه ای با استفاده از IM

با به کارگیری از این قابلیت کاربران می توانند به صورت آنلاین با کاربران دیگر به صورت نفر به نفر یا به صورت چند نفره با هم به گفتگوی نوشتاری پرداخت،و همچنین با توجه به قابلیت Presence از وضعیت افراد مطلع شد.

ارتباط با افراد خارج از سازمان

با استفاده از ویژگی Federation این امکان فراهم شده است که دو سازمان بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. همچنین Microsoft Lync قابلیت ارتباط با سرویس های دیگر مانند Yahoo messenger, Windows Live, Skype, Google Talk و … را نیز دارا می باشد.

مایکروسافت Lync

مایکروسافت Lync

Activity Feed

با استفاده از این قابلیت هر کاربر فعالیت جاری خود را در سازمان مشخص می کند که دیگران می توانند از آن اطلاع یابند.

Audio Conferencing

کنفرانس صوتی یکی از نیازهای اولیه بسیاری از سازمان ها شده است. با استفاده از Lync Server کاربران می توانند از طریق کامپیوتر شخصی، وب، تلفن و موبایل در کنفرانس حضور پیدا کنند.

Dial-In Conferencing

با استفاده از این قابلیت کاربران خارج از سازمان قادرند بدون استفاده از نرم افزار یا سخت افزار خاص و تنها با شماره گیری از طریق خط تلفن در یک کنفرانس صوتی شرکت کنند.

Desktop Sharing

کاربر را قادر می سازد که همه صفحه نمایش خود یا تنها یک مانیتور خود- زمانی که چند مانیتور وصل است را به اشتراک بگذارد.

Application Sharing

کاربر را قادر می ساز که یک برنامه خاص را به جای اشتراک گذاری کل صفحه نمایش، به اشتراک بگذارد.

Polls

کاربر را قادر می سازد که یک رای گیری را شروع نماید و افراد حاضر در کنفرانس در این رای گیری شرکت نمایند و نتایج را مشاهده نمایند. این قابلیت یک رای گیری آنلاین را شبیه سازی می کند.

Whiteboard

با استفاده از Whiteboard می توان یک کلاس واقعی را شبیه سازی کرده و علاوه بر امکانات یک تخته وایت برد امکان این را داشت که آن را در اختیار افراد مختلف قرار داد تا نظرات خود را روی آن بنویسند و به اشتراک قرار دهند.

Presentation

ارائه ی یک اسلاید شوی PowerPoint به راحتی با این قابلیت صورت می گیرد. این قابلیت یک اتاق کنفرانس واقعی را شبیه سازی می کند. شرکت مایکروسافت با طراحی office web application Server 2013 این امکان را ارائه نموده است تا کاربران بتوانند به راحتی نسبت به ارائه مطالب خود در جلسات ویدئو کنفرانس بپردازند.

Mobility

ارتباط در حال حرکت ، با استفاده از نسخه موبایل Lync شما می توانید در زمانی که در حال حرکت هستید به سیستم وصل شوید، ارتباط برقرار کرده و در کنفرانس شرکت کنید. همچنین با این امکان می توانید با کلیه افراد داخل سازمان خود به صورت نوشتاری نیز ارتباط داشته باشید.

از دست ندادن تماس ها

در حالی که شما پشت میز خود نیستید می توانید تماس های خود را به وسیله Call Forwarding یاSimultaneous Call  روی خط تلفن دیگر یا موبایل خود دریافت کنید یا آن تماس را به صندوق صوتی خود منتقل کنید.

Group Chat

چت چند نفره روی یک موضوع از قبل تعیین شده و ذخیره آن ها در سیستم هر یک از افراد حاضر در این چت، کمک بسزایی به افراد در جلسات و همچنین موضوعات سازمانی می کند. با استفاده از این امکان دیگر نیازی نیست برای یادآوری مطالب جلسه خود سراغ صورت جلسه ها بروید بلکه به راحتی می توانید در پنجره چت مطالب را مطالعه کنید .

ویدئو کنفرانس در مایکروسافت Lync

قابلیت برگزاری جلسات داخل سازمانی به صورت ویدئو کنفرانس باعث می شود جلسات داخل سازمانی در سریع ترین زمان ممکن دایر گردیده و هزینه های یک سازمان را کاهش دهد. با استفاده از یک وب کم یا یک تلفن با قابلیت ویدئو می توان در یک کنفرانس ویدویی از هر جای جهان شرکت کرد. همچنین با استفاده از قابلیتی که Microsoft Lync دارد می توان برای انتقال تصاویر از دوربین های مدار بسته Analog و یا Ip Camera استفاده نمود که با استفاده از این مزیت می توان حاضرین در یک سالن آمفی تئاتر را در یک جلسه مجازی شرکت داد.

تماس صوتی پیشرفته با مایکروسافت Lync

ارتباط با استفاده از تلفن در داخل یک سازمان امری ضروری است، با استفاده از Lync Server می توان نیاز یک سازمان به یک سیستم تلفن سانترال را مرتفع کرد.
با استفاده از این قابلیت می توان به برگزاری جلسات به صورت همزمان صوت و تصویر پرداخت و همچنین با افراد مختلف با دانستن از وضعیت Presence اقدام به مکالمه کرد.Lyncقابلیت های تلفن های قدیمی شامل hold کردن تماس، انتقال تماس، دایورت کردن تماس، Call Park ،Voice mail، و کنفرانس را دارا می باشد علاوه بر این امکان Simultaneously یا همزمانی دریافت تماس را نیز پشتیبانی می کند .

۵۱

سرویس ویدئو کنفرانس تحت وب (WEB CONFERENCING)

بسیاری از سازمان ها هنوز از امکان یک وب کنفرانس بهره نبرده اند. Microsoft Lync این امکان را می دهد که یک قرار ملاقات آنلاین تحت وب با امکانات منحصر به فرد Lync مانند application Sharing, Desktop Sharing, power point presentation, Im messaging فراهم گردد همچنین با استفاده از این امکان می توان در زمانی که Lync Client در دسترس نمی باشد و یا از سیستم عاملی استفاده میکنید که امکان نصبClient Lync وجود ندارد به راحتی از طریق Web به جلسات خود بپردازید.

سرویس DIAL TO CONFERENCE

بسیاری از اوقات شما به علت مشغله کاری و یا ترافیک درون شهری و یا حتی عدم دسترسی به اینترنت امکان حضور در جلسه را از دست خواهید داد، Microsoft Lync با قابلیت Dial to Conference خود این امکان را به شما می دهد که شما با سیستم کنفرانس با استفاده از تلفن شخصی تماس گرفته و پس از وارد کردن کد مربوط به کنفرانس به صورت اتوماتیک به جلسه خود به صورت صوتی وارد شوید.

همگام سازی، FEDERATION

زمانی که صحبت از یک راه کار یکپارچه درون سازمانی می شود، ارتباط با سرویس های اینترنتی و همچنین همگام سازی با سرویس های مختلف که در اختیار عموم قرار گرفته است نیز باید در سیستم در نظر گرفته شود . با استفاده از مایکروسافت Lync این امکان در اختیار افراد قرار می گیرد که همزمان با کلیه افراد که در خارج از سازمان شما قرار گرفته اند با استفاده از Client Lync به برقراری ارتباط صوتی ، تصویری و یا نوشتاری با کلیه کاربران اینترنتی که از نرم افزار های مانند Skype, Yahoo, Gtalk استفاده می کنند، پرداخت.

مایکروسافت Lync

مایکروسافت Lync

دلایل اهمیت مایکروسافت Lync 2013

مایکروسافت Lync ۲۰۱۳ دارای مزایای متعدد و امتیازات قابل توجهی برای سازمانهایی که می خواهند به طور ویژه و خاص ارتباطات خود را چه از نظر درون سازمانی و یا برون سازمانی گسترش دهند می باشد.

هنگامی که لینک به همراه آفیس ۳۶۵ تجاری ارایه می شود برای ارتباطات یکپارچه همانند یک پلتفرم سرور مایکروسافت می باشد.در دوره پیشین این دست نیافتنی بود اما با دقت نظر بیشتری می توانیم نام سرور ارتباطات آفیس را انتخاب کنیم.لینک اطلاعات موجود را با پیامهای فوری,ویدیو کنفرانسها و ارتباطات صوتی گره میزند و همچنین به همراه نامه الکترونیکی Exchange وبرنامه های کاربردی آفیس مایکروسافت قابلیت تجمیع و یکپارچگی دارد.

در اینجا چند دلیل مهم وجود دارد که یک بنگاه تجاری می تواند با استفاده از Lync 2013 سود فراوانی ببرد:

HD VIDEO CONFERENCING

لینک ۲۰۱۳ از تصاویر با رزولوشن ۱۰۸۰p HD برای ویدیو کنفرانسها پشتیبانی می نماید که تمام طرفهای کاربر می توانند تصاویر واضح و شفافی را تجربه کنند.

Mobile App

مایکروسافت همچنین برنامه های کاربردی تلفن همراه لینک را برای ویندوزفون , آی او اس اپل و اندروید گوگل توسعه داده است بنابراین ارتباطات لینک یک قابلیت جهانی را دارا می باشد.اپلیکیشن لینک به کاربر اجازه دسترسی به پیغامهای فوری را میدهد و همچنین کاربران میتوانند به راحتی با یکدیگر مکالمه و حتی از یک مکان مجازی دیگر کاربر دیگری را عضو کرده و با هم در ارتباط باشند.

الگوی پلتفرم تقاطعی (عرضی ) یکی از گرایشهای مهم مایکروسافت میباشد. به طور طبیعی ارجحیت مایکروسافت انتخاب ویندوز فون برای کاربران میباشد اما واقعیت این است که ویندوز فون دارای بازار نرم افزاری اشتراکی (Store ) کوچکی میباشد در حالیکه اکثریت زیادی از اسمارت فون ها و تبلت ها از Ios و Android استفاده مینمایند.روش و الگوی مایکروسافت از این قرار است,ابزاری که ارایه مینماید که مشتریان به نرم افزارهی مایکروسافتی اتکا داشته باشند و به این مساله که پلاتفرم آنها چیست اهمیتی نمیدهد!

Web App

Lync 2013  به آرامی با Skype یکپارچه میشود.آن سوی واقعیت نرم افزاری Lync و اپلیکیشن های لینک موبایل این است که مایکروسافت یک وب اپلیکیشن نیز برای Lync 2013 ارایه مینماید.کاربران برای عضویت میتوانند از Web Browser ویندوز یا مکینتاش و… استفاده نمایند و در همان حال از مشخصه های لینک یعنی HD Video و Voip و پیغامهای فوری و به اشتراک گذاری دسکتاپ نیز بهره ببرند.

Skype Federation

لینک به همان بزرگی شرکا و فروشندگان و مشتریانی که آن را استفاده نمی کنند میباشد ولی Skype روی دست دیگرتان یک ابزار ارتباطی رایگان و محبوب است که مایکروسافت به خوبی مالک آن شده است.لینک همواره آپشن هایی برای یکپارچه کردن و برقراری ارتباط با Windows Live Messenger را ارایه مینماید اما مایکروسافت در حال اجرای مرحله عملیاتی پلتفرم موردنظر میباشد و در عوض کاربران را به سمت Skype سوق میدهد.لینک ارتباطات را به سمت Skype به همراه پیغامهای فوری و قابلیت های استفاده از صدا توسعه میدهد.

Office 365

برای بنگاههای تجاری کوچک Office 365 به همراه Lync 2013 ارایه میشود.برای این مهم بنگاهها میتوانند صاحب امتیازاتی شوند. Lync قسمتی از استاندارد سرویس Office 365 Home Premium نمی باشد اما در ازای $۱۵۰ برای هر کاربر در سال این قابلیت ارایه می شود و به همان خوبی Exchange و Sharepoint پشتیبانی نرم افزاری میشود بنابراین شما مجبور به سرمایه گذاری در آن یا مدیریت سرور توسط خودتان نیستید. راه حلهای ویدیو کنفرانسی همانند Cisco Webex و Citrix Gotomeeting نیز هستند ولی آنها هزینه بر و گران وفقط وفقط در بخش ویدئو کنفرانس فعالیت دارند.

مایکروسافت محیط Lync را به صورت بسیار سهل و آسان ارایه مینماید و رابطهای کاربری حسی که برای کاربر قابل درک باشد را تعبیه نموده است .برای سایر کسب و کارها Skype به تنهایی کافی است اما کسب و کارهایی که خیلی بزرگ و ستبر هستند ابزارهای ارتباطی فراگیر باید ارایه شوند که Microsoft Lync 2013 نمونه ای قابل اتکا و فراگیرو یکپارچه میباشد.

 

منبع : مایکروسافت

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا