علمی

سرعت تاریکی چقدر است؟

حتما می دانید که هیچ چیزی سریعتر از سرعت نور نیست البته به غیر از سرعت تاریکی ! این عناوین ممکن است مانند یک فیلم جنجالی و مبهم  برای هر کسی نمود کند. اما نمی توان آن را رد کرد و بابت واقعیت بودن آن شک نکنید. در ادامه با ما در نت نوشت همراه باشید تا از سرعت تاریکی برای شما بگوییم.

رقابت سایه

اکنون شاید کمی سخت باشد که چشم هایتان را از روی صفحه نمایش بردارید و به اطراف نگاه کنید، اما سایه ها می توانند سریعتر از سرعت نور حرکت کنند، حتی اگر چیزی نتواند سریعتر از سرعت نور حرکت کند (این جمله را به یاد داشته باشید). در یک ثانیه، ما توضیح خواهیم داد که دقیقا چه چیزی ممکن است، حتی بدون شکستن قانون های بنیادی فیزیک. اما ابتدا این آزمایش می تواند چیزهایی را برای شما روشن تر کند.

تصور کنید، شما نوری در اختیار دارید که به اندازه کافی برای رسیدن به سیاره مشتری قدرتمند است. این را هم تصور کنید که پرتو مخروطی این نور به اندازه کافی بزرگ است که می تواند کل قطر سیاره مشتری را پوشش دهد. هنگامی که انگشت خود را از روی لنز عبور می دهید، سایه از کل  قطر سیاره عبور می کند، مسافتی حدود ۸۶،۸۸۱ مایل (۱۳۹،۸۲۱ کیلومتر). سرعت نور ۱۸۶،۰۰۰ مایل در هر ثانیه (۲۹۹،۳۳۸ کیلومتر در ثانیه) است. بنابراین اگر کمتر از نیم ثانیه طول می کشد تا (سایه) دست شما چنین فاصله ای را طی کند (قطر مشتری)، پس این سایه است که سرعت نور را شکسته است.

درخشش نور یا سرعت تاریکی

حتما به یاد می آورید که ما چگونه گفتیم، هیچ چیز نمی تواند سریعتر از سرعت نور حرکت کند؟ خب، این کلید معماست (ذهنتان را خوب آماده کنید). سایه ها چیزی نیستند. سایه ها در نبود چیزی، هستند- به ویژه در نبود فوتون و یا ذرات نور. از آنجایی که در واقع هیچ چیزی نیست که این فاصله را طی می کند، تنها چیزی که “سیار” است، یک ناحیه می باشد که  در واقع فوتون ها در آنجا نیستند. تا کنون هیچ اطلاعات علمی مخابره نشده، که چیزی سریعتر از سرعت نور وجود دارد. این ها فقط روشی برای انفجار اطلاعات هستند. این بدان معنی می باشد که نمایش خیمه شب بازی سایه های شما هیچ یک از قانون های فیزیک را نمی شکند – به جز قلب مخاطبان بین سیاره ها را.

منبع: curiosity.com

 

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا