تلفن همراه

بررسی جدیدترین باگ واتساپ و راه حل رهایی از آن

این پیام که به سرعت از طریق پیامرسان واتس اپ در سراسر جهان در حال انتشار میباشد و به احتمال زیاد شما نیز با آن برخورد داشته‌اید، قادر است که به آسانی گوشی شما را قفل کند.

۰

مدتی پیش خبری عجیب در فضای مجازی منتشر شد و حاکی از آن بود که یک کارکتر هندی (జ్ఞా) میتواند به سادگی گوشی های آیفون را مسدود کند. حال به نظر میرسد که کاربران اندرویدی قربانی چنین موضوعی شده‌اند. به تازگی پیامی از طریق پیامرسان واتساپ در حال انتشار میباشد که به احتمال زیاد شما نیز با این باگ واتساپ برخورد داشته‌اید. این پیام قادر است که به آسانی گوشی شما را قفل کند. دلیل چنین چیزی احتمالاً به وجود باگی در سیستم عامل اندروید بازمیگردد.

در تصویر زیر این پیامی که میتواند گوشی شما را قفل کند مشاهده میکنید. همان گونه که در پیام مربوط نیز نوشته شده، با ضربه زدن بر روی نقطه سیاه گوشی شما قفل خواهد شد.

باگ جدید نرم افزاری در واتساپ

باگ واتساپ

ممکن است این پیام سبب ایجاد اختلالی مشابه در سایر پیامرسان ها نیز شود. این مشکل از جانب واتس اپ نمیباشد، بلکه به روشی بازمیگردد که اندروید از طریق آن متون را کنترل میکند. این پیام در فیسبوک مسنجر نیز سبب چنین مشکلی شده است، اما در تلگرام و کروم همچین چیزی گزارش تاکنون منتشر نشده است.

چرا این پیام گوشی را قفل میکند؟

همان گونه که احتمالاً شما نیز متوجه شده‌اید، هیچ اموجی وجود ندارد که با ضربه بر روی آن سبب گردد که گوشی قفل شود. پیام مذکور شامل تقریباً دوهزار کارکتر مخفی میباشد که در بهترین حالت سبب قفل شدن برنامه مورد استفاده و در بدترین حالت نیز سبب قفل شدن گوشی خواهد شد.

به نظر میرسد که حتی قدرتمندترین گوشی های هوشمند نسل جدید نیز پتانسیل آن را دارند که پیامرسان واتس اپ آنها دچار چنین مشکلی گردد. با این حال اگر گوشی های شما از مدل های نسل قبل است، به احتمال زیاد گوشی به صورت کامل قفل خواهد کرد.

این مشکل به دلیل کارکترهایی مخفی ایجاد میشود که معمولاً جهت نشان دادن اینکه متن باید از چپ به راست یا راست به چپ نمایش داده شود استفاده میگردد. این کارکترها به خودی خود هیچ مشکلی نداشته و اندروید قادر است به آسانی آنها را کنترل کند.

مشکل زمانی خود را نشان میدهد که ترکیبی عجیب از این کارکترها مکرراً و برای صدها بار جهت چینش متون را تغییر دهند. اندروید توانایی این را دارد که پیام را بدون مشکل نمایش دهد، اما مشکل اصلی از سوی موتوری که چینش متون را کنترل میکند ایجاد میگردد.

چگونه گوشی خود را از قفل شدن حفظ کرده یا در صورت قفل شدن آنلاک کنیم؟

در اکثر گوشی های مدرن و قدرتمند این باگ واتس اپ را مسدود میکند و پس از آن باید صبر کنید تا گوشی این برنامه را ببندد یا خود به صورت دستی آن را ببندید. اگر گوشی رده پایینی دارید برای رفع این مشکل نیاز دارید که با نگه داشتن دکمه پاور گوشی خود را Restart کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر با چنین پیامی مواجه شدید، بدون ضربه بر روی آیکون سیاه، بلافاصله آن را حذف نمایید. تا زمانی که بر روی آیکون سیاه رنگ ضربه نزده‌اید هیچ مشکلی برای پیامرسان واتساپ یا گوشی شما پیش نخواهد آمد.

آیا شما نیز با این پیام برخورد داشته‌اید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: androidpit

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا